≫ 

Misterija Blagodatnog ognja: Pravoslavcima su ga dvaput otimali, ali se kod drugih crkava Sveti plamen nije javljao (FOTO)

Vernici tvrde da oganj pri dodiru ne stvara opekotine, niti osećaj toplote

  • 3
Vernici u hramu Svetog Save Beograd, 1. maj 2016 - Blagodatni oganj, plamen sa Hristovog groba u Jerusalimu, stigao je u Srbiju i ispred Hrama Svetog Save u Beogradu, uz postrojenu gardu Vojske Srbije, gde je predat patrijarhu Irineju, koji ga je sa sveštenstvom podelio građanima. Foto: Tanjug/Oksana Toskić

Blagodatni oganj predstavlja plamen koji se po tvrdnji vernika čudesno pojavljuje na Svetom Grobu u Jerusalimu na bogosluženju Velike subote, uoči pravoslavnog Uskrsa. Za vernike on predstavlja predstavlja vidljivu projavu Duha Svetog i potvrdu vaskrsenja Isusa Hrista. Po predanju jerusalimske crkve, bilo je dva pokušaja od strane drugih crkava da „prizovu“ Blagodatni oganj.

Čudo Svetog plamena uoči Uskrsa: Upaljen Blagodatni oganj u Jerusalimu (VIDEO)

Blagodatni oganj se „priziva“ nakon što se prethodno proveri da u hramu ne postoje bilo kakva zapaljiva sredstva. Nakon toga, sledi „priziv“ Duha Svetoga i jerusalimski patrijarh prvi prima oganj na svoju sveću i predaje ga ostalima. Vernici tvrde da oganj pri dodiru ne stvara opekotine, niti osećaj toplote.

Prvo je rimokatolička crkva pokušala da ukrade "prizivanje" ognja, u vreme krstaške vladavine, kada su katolici na silu oduzeli od Grka svetkovinu Svetog ognja. Međutim, kako im se oganj nije javljao nakon nekoliko sati molitve, vratili su „priziv“ patrijarhu.

Foto: Marko Todorović Foto: Marko Todorović

Drugi pokušaj se dogodio u 16. veku od strane Jermenske crkve. Oni su na Veliku subotu, na dan svetkovine Svetog ognja, potplatili turske činovnike da ne dozvole ulazak jerusalimskom patrijarhu u Crkvu Svetog Groba.

Patrijarh je počeo da se moli napolju i posle izvesnog vremena Sveti oganj se „spustio“ kroz stub ulaznih vrata hrama, raspukao ga i zapalio svežanj sveća patrijarhu.

Foto: Tanjug/AP Foto: Tanjug/AP

Praznično bogosluženje Velike subote i priziv Blagodatnog ognja zajedno služe Pravoslavna crkva u Jerusalimu, Srpska pravoslavna crkva i Jermenska apostolska crkva.

Bogosluženju prisustvuju i sveštenici Koptske i Sirijske pravoslavne crkave, kao i predstavnici franjevačkog reda Rimokatoličke crkve.

Daljinac baner

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Više sa weba

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA