Na Grenlandu otkriveno 50 novih jezera: Ako bi se sav led otopio, okean bi bio viši za 7 metara

Dosad se znalo za samo četiri jezera

  • 1

Naučnici su ispod leda na Grenlandu otkrili više od 50 novih jezera, a dosad se znalo za samo četiri.

Antaktika ispod leda skriva 470 jezera, ali najnovije istraživanje američkih i britanskih naučnika ukazuje na ro da ih ima i u severnoj polarnoj regiji, piše BBC.

Ona nisu toliko velika, poput na primer Vostoka koje se nalazi na Južnom polu i dugačko je 250 kilometara. Najveće subglacijalno jezero na Grenlandu dugačko je samo šest kilometara, a novootkrivena jezera se nalaze pod ledenim pokrivačem develim nekoliko kilometara.

Pritisak i geotermalna toplina uspevaju da održe vodu u tekućem agregatnom stanju, a voda nastala otapanjem zaržava se u šupljinama. Usled sve viših temperatura led se otapa i kreće se prema okeanima, a voda olakšava pomeranje leda. Kada bi se sav grenlandski led otopio, visina okeana porasla bi za sedam metara.

Džejd Bouling sa Unoverziteta u Lankasteru proučila je i pregledala 570.000 kilometara ledenog pokrivača zahvaljujući podacima prikupljenim radarom u sklopu NASA programa.

Naučnici američke svemirske agencije redovno su nadgledali ledenu ploču kako bi mapirali oblike stena i njihovu unutrašnjost. Njihovi podaci ukazuju na to da se ispod ledene ploče nalazi puno vode.

Prinstskrin/Youtube/Thoughty2 https://www.youtube.com/watch?v=wJvb7so2614

Bouling je tokom istraživanja ustanovila da postoje 54 jezera i da se, za razliku od onih antarkitčkih grupiranih oko unutrašnjih ledenih delova, nova grenlandska jezera uglavnom nalaze pri kraju ledenog pokrivača koji je stabilan i sporo se miče.

- Ona su i znatno manja od onih na Antarktiku (1,4 kilometara prosečne dužine) - rekla je za BBC.

Bouling kaže da se na nekoliko mesta vidi da je led "pao", ali to je verovatno zato što su ti delovi jezera isušeni.

- Ova aktivna jezera koja se pune i prazne, rezultiraju podizanjem i spuštanjem leda - kaže koautor istraživanja Stiven Livingstoun, te pojašnjava da voda iz jezera otiče sezonskim kanalima i da su ivice ledenog pokrivača vrlo dinamično područje.

Istraživanja su planirana na brojnim jezerima na Antaktiku. Veruje se da se u ovim starim jezerima nalaze drevni organizmi koji su dugo bili zarobljeni ispod debelog sloja leda. Hemijski sastav vode i sedimenata trebalo bi da donese nove podatke o vremenskim uslovima na Zemlji.

Profesor Martin Sigert s londonskog Imperijal koledža vodio je istraživanje na antarktičkom jezeru Elsvort.

- S obzirom na to da se ledeni pokrivač bitno promenio u poslednjem ciklusu Ledenog doba, ova glenlandska jezera najverovatnije nisu previše stara. To znači da se odgovori koje možemo da dobojemo istraživanjem jezera Vostok ili Elsvort razliku od onih koje bismo dobili bušenjem na Grenlandu - rekao je Sigert.

Pogledajte video: Nisu slikali novu planetu, slikali su led na reci

(Telegraf.rs/BBC/Index.hr)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Više sa weba

Komentari

  • J....

    15. jul 2019 | 16:12

    Ovaj makron hm ...imam utisak da je dosao samo da bi nas otkacio za prijem u EU

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA