Bizarnu tradiciju neguju i u našem susedstvu: Nevaljaloj deci dolazi zli Deda Mraz, liči na đavola
On se pojavljuje jedne decembarske noći i decu koja su bila "zla" stavlja u džakove i odnosi

Foto: Sergio Delle Vedove /Alamy / Profimedia
Božić je praznik tokom kojeg deca gledaju omiljene božićne filmove i broje dane do dolaska Deda Mraza - to je jedno srećno vreme za celu porodicu. Dok deca čekaju nagradu jer su bila dobra cele godine, onu nevaljalu čeka nešto drugo - zli Deda Mraz.
U nekim delovima Evrope postoji strašna tradicija tokom koje se ljudi maskiraju u kostime Krampusa - zlog Deda Mraza, koji je delom jarac, a delom đavo.
exercise. We walked the neighborhood and park across the road visiting all the children playing in the snow and wishing merry Christmas to the adults shoveling before sunset. A gorgeous beautiful snow. #olesaintnick #krampus #fox29snow pic.twitter.com/maX6S2UZzn
— Alpine Traditions (@AlpineTradition) December 17, 2020
Priča ide ovako - dobru decu posećuje sveti Nikola, a nevaljalu Krampus, odnosno božićni đavo. Veruje se da je upravo sveti Nikola bio inspiracija za omiljenog dečjeg lika - Deda Mraza, koji dobro ponašanje nagrađuje poklonima.
Ova tradicija može se videti u Austriji, Nemačkoj, Mađarskoj, Sloveniji i Češkoj. I danas se organizuju parade i festivali na kojima je Krampus centralna figura.
What a great finale to a great day! Party like a Krampus! #krampus #Whitby #whitbykrampusrun pic.twitter.com/5IFtBjbzff
— Centre for Folklore, Myth and Magic. (@CentreMyth) December 7, 2019
Telo prekriveno crnim ili smeđim krznom, krivudavi veliki rogovi, kopita, dugačak i špicast jezik. Obično se tako prikazuje Krampus, biće koje nosi lance i njima udara o tlo.
Legenda kaže da se Krampus pojavljuje 5. decembra, koja je poznata kao Krampus noć, udarajući svojim lancima o pod.
As bonkers afternoons go....#krampusrun #munich pic.twitter.com/xVZyEonbMX
— 🎄🎅🏻 David Wilding 🎅🏻🎄 (@DavidWilding271) December 9, 2018
On posećuje nevaljalu decu, stavlja ih u džak i odnosi.
Sledećeg jutra, 6. decembra deca gledaju ispred ulaznih vrata kako bi videla da li su njihove cipele ispunjene poklonima, što znači da su bila dobra i dobila su nagradu za svoje ponašanje.
Na jednom snimku iz Češke od pre nekoliko godina vidi se kako božićni đavo posećuje jednu porodičnu kuću.
Deca na snimku plaču i vrište bežeći kod svojih roditelja kako bi se spasili od zlog stvorenja - ovo sigurno nije nešto što im pada na pamet kada razmišljaju o Božiću.
Međutim, malo podataka do kojih su stručnjaci došli ukazuje na to da Krampusovo poreklo nema mnogo veze s Božićem. Njegovo ime potiče od reči kramper, što znači kandža i verovalo se da je on sin nordijske boginje podzemlja Hele.
U dvanaestom veku, Katolička crkva je planirala da zabrani parade posvećene Krampusu zbog rogova, koji asociraju na đavola.
(Telegraf.rs)
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.