Na dnu Atlantika nađena "staza od žute cigle": Naučnici zanemeli, a onda je usledilo još neverovatnije otkriće
Neverovatno otkriće na dnu Atlantskog okeana, nadomak obale Kostarike, povezano je sa davnom istorijom Danske.
Sve je počelo 2015. godine, pošto su arheolozi otkrili “put od žutih cigala” na morskom dnu, što je izazvalo lavinu pitanja o njihovom poreklu. Nisu ni slutili šta tek sledi.
Misteriozne olupine
Dakle, američki istraživači su naišla na razbacane cigle na dnu Atlantika, a osam godina kasnije njihove kolege iz Nacionalnog muzeja Danske došli su do još neverovatnijeg otkrića.
Ispostavilo se da su cigle deo tovara jednog od dva potopljena broda, koji su stotinama godina ležali na dnu Atlantika, a da njihova tačna lokacija nije utvrđena.
Lokalno stanovništvo u Kostariki decenijama se znalo za olupine, ali su verovali da je reč o potopljenim piratskim brodovima. Istina je potpuno drugačija!
Arhive čuvaju podatke
Naime, Danci su locirali ostatke, uzeli uzorke drveta od kojih su plovila izrađena, zatim cigle i nekoliko glinenih lula.
Nakon analiza su utvrdili da je reč o davno izgubljenim brodovima “Fridericus Quartus” i “Christianus Quintus”, koji su se prema istorijskim zapisima nasukali blizu obale Centralne Amerike 1710. godine.
Arhive otkrivaju da je “Fridericus Quartus” bio zapaljen, dok je “Christianus Quintus” ostao bez sidra i uništen jakim talasima. Ipak, tokom više od tri veka, niko nije znao gde se tačno nalaze olupine.
“Analize su vrlo uverljive i više nemamo sumnju da se radi o olupinama dva danska broda za prevoz robova”, izjavio je istraživač Dejvid Gregori iz Nacionalnog muzeja Danske.
Šta su pokazale analize?
Gregori dodaje da su pronađene cigle danskog porekla, a isto važi i za drvenu građu, prenosi Daily Mail.
Glinene lule, takođe, ukazuju na poreklo brodova. Proizvedene su u Holandiji, a bile su uobičajene na danskim plovilima tog doba.
“Veličina, oblik i šare lula sugerišu da su proizvedene neposredno pre nego što su brodovi potonuli 1710. godine”, navode istraživači.
"Najluđa arheološka iskopina"
Gregori je predvodio čitav poduhvat, zajedno sa morskim arheologom Andreasom Blohom, koji je godinama pokušavao da locira olupine kod obale Kostarike.
“Proces je bio dug i bilo je trenutaka kada sam mislio da odustanem. Ovo je najluđa arheološka iskopina u kojoj sam ikada učestvovao. Ne samo da mnogo znači lokalnom stanovništvu, već je i jedno od najdramatičnijih otkrića iz istorije Danske”, rekao je Bloh.
(Telegraf.rs)
Video: Mlade ajkule kružile oko lešine kita, a onda je iz dubina izronilo "čudovište": Neverovatan snimak
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Само питам
Па добро, а шта је било са посадом и робовима - да ли су се спасили? Цигле ко цигле! И Данци ко Данци - робови и цигле! Ее-хееј!
Podelite komentar