Ovo je bio najvredniji tovar na Titaniku: Nisu nakit i umetnine, a 40 kovčega bi danas vredelo bogatstvo

   ≫   
Čitanje: oko 2 min.
  • 2

Verovatno najpopularniji brod ikada, fatalni Titanik, kao što znamo iz raznih izvora do sada predstavljenih, "čudo" je na vodi u kome su se aprila te davne 1912. godine prilikom prvog putovanja (od engleskog Sautemptona do američkog Njujorka) našli i siromasi i bogataši. E, ovi drugi su, otkrivano je godinama posle potonuća, za sobom ostavili razne dragocenosti.

Iako verovatno većina nas smatra da su najvredniji tamo bili zlato, dijamanti i umetnička dela, navodno bezbedno smešteni u brodskom skladištu, pojavile su se informacije da je ipak najvredniji teret koji je brod prevozio, bilo nešto sasvim drugo. Naime, radi se o nečemu posve neobičnom i svakako indikativnom za modne i ekonomske trendove i ekonomske tog vremena. Reč je o četrdeset sanduka egzotičnog perja, osiguranog, koje bi danas vredelo oko 60 miliona evra,  a tada je to bilo neverovatnih dva miliona dolara. Bogate dame su ga koristile za ukrašavanje svojih šešira.

Istorijski zapisi i izveštaji otkrivaju da je neumorni lov na perje doprineo nestanku čitavih vrsta ptica.

Za ovakav neobičan i izuzetno skupocen tovar postoji i praktično objašnjenje. Naime, svrha ovog pera leži u modnoj industriji, tačnije u proizvodnji šešira, čija je svetska prestonica Njujork postao na prelazu vekova. Ručno rađeni, po meri rađeni šeširi ukrašeni bogatim i šarenim ptičjim perjem bili su nezaobilazan modni dodatak i jasan znak društvenog statusa među bogatim ženama. Što je perje egzotičnije i luksuznije, to je veća vrednost šešira, a samim tim i prestiž njegovog vlasnika.

S druge strane, postoji tu i mračna pozadina priče. Povećana potražnja za ukrasnim perjem dovela je do opsežnog i često brutalnog lova na ptice širom sveta. Perje raznih vrsta korišćeno je za moderne šešire, od čaplji i nojeva do mnogih tropskih ptica. Titanik je tako sa sobom poneo deo ove globalne trgovine na dno Atlantika, što je imalo razorne posledice po populacije ptica.

Istorijski zapisi i izveštaji otkrivaju da su neumorni lov na perje i čitava ta insustrija doprineli nestanku čitavih vrsta ptica. Jedan od najpoznatijih primera je karolinski papagaj (Conuropsis carolinensis), jedinstvena severnoamerička vrsta koja je izumrla 1920-ih, uglavnom zbog lova na njeno šareno perje, koje je krasilo ženske šešire.

Iako ne postoje direktni dokazi da je Titanik nosio perje ove specifične vrste, brod je nosio perje mnogih drugih ptica koje su bile meta ove štetne mode.

(Telegraf.rs/dnevnik.si)

Video: Neviđeno: Mladić na trotinetu blokira autobus u Bulevaru Zorana Đinđića!

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Više sa weba

Komentari

  • Sreten

    8. maj 2025 | 17:33

    Jel još bilo vredno na titaniku,sem perja . Krimonalci su ga sredili i spasili se manjim čamcima ,to sr zove kaubojski film,uživo,bls bla bla.

  • Pčinjski

    7. maj 2025 | 17:00

    Nestao i jedan od kompletnih nacrta Petrovaradinske tvrdjave.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA