
Naučnici otvorili kovčeg Svete Terezije i ostali bez daha: Isplivale šok fotografije
Telo Svete Terezije od Isusa, koja je umrla pre skoro 500 godina, izložen je javnosti po prvi put od 1914. godine.
Sveta Terezija, poznata i kao Sveta Terezija Avilska, umrla je pre 440 godina, 1582. godine, a njen grob je otvoren u avgustu u jednoj crkvi u Španiji, što je iznenadilo stručnjake zbog neverovatne očuvanosti njenog tela.
Fotografije prikazuju telo Svete Terezije kako leži u srebrnom kovčegu obloženom mermerom, sa licem koje je i dalje "jasno vidljivo" i udovima koji su "netaknuti"
Mnoštvo vernika okupilo se da vidi telo svete žene u Bazilici Naveštenja Blažene Djevice Marije od Gore Karmel u Albi de Tormes, Salamanka, Španija.
Očuvanje tela svetice se smatra jednim od "božijih čuda" zbog gotovo savršene očuvanosti, a kada je njen kovčeg otvoren prošle godine, stručnjaci su uspeli da otkriju zdravstvene probleme koji su je mučili tokom života.
Telo Svete Terezije ekshumirao je Marko Kjeza, glavni postulator Reda, u biskupiji Avile u Španiji 28. avgusta.
Crkveni zvaničnici su tada podelili vest na društvenim mrežama, gde su katolici komentarisali: "Njeno telo je i dalje netaknuto. Tražite Božja čuda."
Nakon otvaranja grobnice, tim lekara je uporedio fotografije lica i stopala Svete Terezije iz 1914. godine, a postulator je rekao da je "teško napraviti poređenje" jer su fotografije bile crno-bele. Nisu objavili te fotografije, ali planiraju da to urade u budućnosti.
Otac Marko Kjeza objasnio je da "nema boje kože jer je koža mumificirana, ali se može videti, naročito srednji deo lica. Može se dobro videti. Stručni lekari mogu gotovo jasno da vide Terezijino lice."
Sveta Terezija je zaštitnica šahista, čipkara, osoba koje su izgubile roditelje, onih kojima je potrebna milost, članova verskih redova, osoba koje se ismevaju zbog svoje pobožnosti i bolesnih.
Bila je španska monahinja i prva žena proglašena naučiteljem crkve 1970. godine, što je priznanje za značajan doprinos crkvenom učenju.
Sveta Terezija je kanonizovana – proglašena sveticom – u martu 1622. godine.
Od poslednje ekshumacije, njeno telo opisuje se kao "netaknuto", što znači da nije prošlo kroz uobičajeni proces raspadanja nakon smrti.
Istraživači žele da otkriju zašto telo Svete Terezije još uvek nije propalo i nadaju se da će im to pomoći u očuvanju relikvija u budućnosti.
Kjeza je potvrdio da su još uvek u ranim fazama analize tela Svete Terezije i da je prerano za objavu dodatnih nalaza.
Biskupija je preduzela stroge mere zaštite njenih posmrtnih ostataka, uključujući sistem sa 10 ključeva koji su potrebni za pristup kovčegu.
Tri ključa drži vojvoda od Albe, još tri ima grad Alba de Tormes, a tri su u posedu generala Bosonogih karmelićana u Rimu. Deseti ključ – poznat kao Kraljev ključ – takođe je potreban za pristup njenim ostacima, pri čemu tri otključavaju spoljašnju kapiju, tri grobnicu i četiri sam kovčeg.
Njeni ostaci su premešteni u zaključanu prostoriju gde tim lekara i naučnika vrši vizuelne preglede i snima fotografije i rendgenske snimke.
Uzorci su poslati u laboratoriju u Italiji, a očekuje se da će analiza trajati nekoliko meseci pre nego što podaci budu objavljeni javnosti.
"Red smatra da je ovo važno i stručnjaci će nam nakon temeljne analize dati zaključke" rekao je Kjeza.
"Znamo iz sličnih studija da ćemo moći da saznamo veoma zanimljive podatke o Tereziji, kao i preporuke za očuvanje relikvija, ali to će doći u sledećoj fazi."
Tokom proučavanja njenog tela, stručnjaci su takođe primetili prisustvo kalcifikovanih trnova na stopalima, što su povezali sa njenim verskim podvizima.
Kalcifikovani trnovi su oštri koštani izdanci slični unutrašnjem skeletu morskih zvezda i ježeva.
Sveta Terezija je takođe patila od konvulzija, stomačnih problema, vrtoglavica i gubitka svesti. U svojim memoarima je branila mistična iskustva, navodeći da su simptomi povezani s božanskim nadahnućem.
"Znamo da su poslednje godine bile teške za njeno hodanje, sa bolovima koje je sama opisivala" objasnio je Kjeza, dodajući: "Nekad se više otkrije gledajući telo nego osobu samu."
"Analizom stopala u Rimu, otkrili smo prisustvo kalcifikovanih trnova koji skoro onemogućavaju hodanje. Ali ona je hodala do Albe de Tormes – i tamo umrla."
Godine 1582., kada je Sveta Terezija imala oko 67 godina i bila bolesna, krenula je ka Albi de Tormes da poseti staru prijateljicu u pratnji Ane od Svetog Vartolomeja.
Kjeza je rekao da je uprkos patnji, "Terezijina želja bila da nastavi dalje, uprkos fizičkim nedostacima."
Na putu je postajala sve iscrpljenija i ozbiljno se razbolela, a tri dana nakon što su ona i njena saputnica stigle u lokalni samostan, rekla je Ani: "Napokon, kćeri moja, stigla sam u kuću smrti."
Kovčeg Svete Terezije poslednji put je otvoren 1914. godine kada je otac Klemente de los Santos, tadašnji generalni poglavar Bosonogih karmelićana, izjavio da želi da vidi tela osnivačkih svetaca tokom posete Španiji.
Tada je biskupija Avile izjavila da je telo i dalje "otpuno netaknuto", isto kao i kada je prvi put otvoreno 1750. godine.
(Telegraf.rs/Daily mail)
Video: Drama u Beogradu: Muž u Beogradu zatekao ženu sa drugim
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.