Zaboravljeni komičar ili prevara veštačke inteligencije? Šta je istina o svetskoj senzaciji Roju Džeju
Neverovatna priča je počela 4. aprila ove godine, kada je jedan korisnik foruma 4chan objavio datoteku pod nazivom "roy_jay_pjs", uz poruku koja je pokrenula lavinu komentara i teorije zavere.
“Ovo je demon koji se retroaktivno upisuje u istoriju pop kulture. Mislite da je ovo šala, ali uskoro ćete se setiti da ga znate iz detinjstva”, napisao je autor.
Podeljena mišljenja
Objava je zaintrigirala forumaše koji su počeli da tragaju za dostupnim detaljema iz života pomenutog “demona”, odnosno britanskog komičara Roja Džeja.
Jedni su smatrali da je reč o zaboravljenom umetniku iz 1980-ih, dok su drugi imali mračniju viziju. Naime, verovali su da je reč o izmišljotini - podmetačini veštačke inteligencije, koja pokušava da kreira novu pop ikonu!
Na početku je bilo malo tragova o Roju Džeju. Međutim, kako je interesovanje raslo, tako su se pojavile stranice na Vikipediji, razne fan-grupe na Fejsbuku, pa biografije na sajtovima i video-snimci sa nastupa u britanskim humorističkim emisijama.
Snimci su posebna priča
Teoretičari zavere, međutim, imali su objašnjenje za ovakav razvoj situacije. Tvrdili su da je veštačka inteligencija “reagovala na potražnju za informacijama o Džeju” i počela da kreira “uverljive (onlajn) izvore”.
Posebnu pažnju su privukli video-snimci. U njima Roj Džej nosi čudne kostime, koristi besmislene izraze poput “Pozdrav, čudaci”, “Svi ćete to raditi sutra” ili “Strah”.
Njegovi pokreti deluju neprirodno, šale su neubedljive, a publika se smeje gotovo histerično. Ponovo su teoretičari zavere dali “objašnjenje”, tvrdeći da je “veštačka inteligencija generisala video-materijal”.
Gledajući njegove izraze lica i pokrete, mnogi su se zapitali - da li je Roj Džej zaista stvaran?
Fantastičan filmski zaplet
Tako je priča o “zaboravljenom britanskom komičaru” postala viralna, obišla planetu, a onda je došlo do preokreta. Naime, proverom datuma objava na Jutjubu, Vikipediji i drugim platformama, otkriveno je da neki sadržaji postoje godinama unazad, čak i pre originalne 4chan objave.
Ipak, nekima ni to nije bilo dovoljno, već su zaključili da “veštačka inteligencija odavno generiše sadržaj, komentare, lažne obožavaoce i biografije” - s ciljem stvaranja nepostojećeg umetnika.
Zvuči kao fantastičan filmski zaplet, ali je istina jednostavnija - ako je verovati dostupnim izvorima. Prema njima, Roj Džej je rođen kao Roj Jorgensen u Oslu, 1948. godine, prenosi Life Hacker.
Tokom 1960-ih je svirao u raznim bendovima, ali bez većeg uspeha. Sedamdesetih je počeo da se bavi stand-up komedijom, a početkom 1980-ih razvio prepoznatljiv nastup.
Pojavljivao se u TV emisijama sve do 1984, kada je novčano kažnjen zbog nedoličnog ponašanja - navodno je na sceni skinuo pantalone kao odgovor na provokacije iz publike. Njegova karijera se nikada nije oporavila, a preminuo je 2007, daleko od očiju javnosti.
Kako da budemo sigurni?
Dakle, moguće da se autor originalne objave na forumu 4chan svesno poigrao s korisnicima. Isto tako, moguće da su obožavaoci Roja Džeja tokom godina postepeno postavljali snimke i komentare na internetu - a javnost ih nije primećivala jer nije bio zvezda.
Njegovi nastupi su uglavnom emitovani u Britaniji, a sada ponovo izlaze na videlo jer deluju kao da ih je generisao računar. Džej je, kako deluje, bio samo još jedan ekscentrični umetnik, ali dovoljno upečatljiv da ostane u sećanju određenog broja ljudi.
Ali, kako da budemo sigurni? U vremenu kada je kolektivno pamćenje preseljeno u “oblak” (cloud), kako možemo znati da se nešto zaista dogodilo, ako to nismo sami doživeli? Da li su datumi na Jutjub snimcima dovoljni kao dokaz? Da li su komentari na forumima - koji deluju kao da dolaze od stvarnih ljudi - pouzdani?
Na kraju, da li je Roj Džej zaboravljeni komičar ili digitalna podmetačina, manje je važno od činjenice da više ne znamo da li možemo verovati sopstvenim sećanjima - a posebno u vremenu kada granica između stvarnosti i digitalne iluzije postaje sve tanja.
(Telegraf.rs)
Video: Misteriozan fenomen snimljen na nebu, mreže se usijale, evo o čemu se radi: Koliko Sunca vidite?
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.