Čuvanje zuba i desni – saveti iz stomatoloških ordinacija

A. V.
A. V.    
Čitanje: oko 4 min.
  • 0

Zdravlje zuba i desni ima uticaj na zdravlje drugih organa u telu. Tu čak spadaju i vitalni organi. Zbog toga je veoma važno da čuvamo i negujmo zdravlje zuba. Kako to da činimo? Slede saveti iz stomatoloških ordinacija.

Pre svega, da vidimo konkretno kako to zdravlje naših zuba utiče na organizam. Zubi sami po sebi, veoma su važni jer im je osnovna funkcija da njima žvaćemo i usitnjavamo hranu. Kada nas zaboli neki zub ili postane osetljiv na dodir, počinjemo da žvaćemo na drugu stranu. Međutim, to treba samo privremeno da činimo i što pre treba da se uputimo do odabrane stomatološke ordinacije radi pregleda i lečenja zuba. Svako odlaganje posete stomatološkoj ordinaciji samo pogoršava situaciju. Na kraju može da se desi da ostanemo bez tog zuba. Svaki nedostatak zuba prenosi opterećenje na ostale zube, dok zanemarivanje lečenja nikad ne čini da problem nestane već da se širi. Glavni uzročnik karijesa zuba su štetne bakterije koje se stvaraju u našim ustima, a hrane se ostacima hrane koje nismo odstranili pranjem i čišćenjem zuba. Pravovremeni odlazak u stomatološku ordinaciju će izbeći sve ove probleme.

Zdravlje zuba utiče na sistem organa za varenje. Kako upozoravaju doktori iz stomatoloških ordinacija, nedovoljno usitnjena tj. sažvakana hrana utiče na varenje i apsorpciju hranljivih materija. Nedostatak zuba usled nebrige o njima direktno utiče na pojavu problema sa probavom. Osim toga, zdravlje i izgled zuba u velikoj meri utiču na naše samopouzdanje. Osobe koje nemaju lepe zube jer im je raspored nepravilan, imaju fleke i nisu dovoljno beli, obično kriju svoj osmeh. To može izazvati nelagodu, manjak samopouzdanja i uticati na društveni život. Ovo još više važi za sve one koji pate od nedostatka zuba, naročito prednjih, koji su najviše vidljivi. Problemi sa desnima i upalni procesi utiču na pojavu lošeg zadaha, što itekako utiče na samopouzdanje. Sve ovo se može sprečiti redovnim posetama stomatološkoj ordinaciji.

Oboljenja zuba mogu izazvati bolove koji se reflektuju na vilicu, vrat i glavu što je direktan uticaj na nervni sistem. Međutim, problemi sa zubima utiču čak i na srce i kardiovaskularni sistem. Naime, bakterije iz usta mogu se proširiti putem krvotoka i povećati rizik od bolesti srca. Sve u svemu, loše oralno zdravlje ima nepovoljan uticaj na organizam u celini.

Iz stomatoloških ordinacija dolaze nam saveti kako da sprečimo propadanje zuba i kako da što duže očuvamo njihovo zdravlje. Pre svega, ono što svi bez izuzetka treba da čine, jeste briga o higijeni zuba. Zube treba prati odgovarajućom zubnom četkicom i pastom. Tehnika i dužina pranja zuba su važni. Nikada ne treba preskakati pranje zuba ujutru čim ustanete i uveče, pred spavanje. Takođe, stomatolozi preporučuju da redovno menjamo četkicu za zube, na svaka dva meseca. Ukoliko predugo koristimo istu četkicu, na njoj će se namnožiti previše bakterija, što nije dobro. Pored pranja četkicom, treba koristi zubni konac, interdentalnu četkicu i sredstva za ispiranje usta. Na svakih šest meseci treba da odete na kontrolni pregled u stomatološku ordinaciju. Ukoliko preskočite kontrolu, potrudite se da ne protekne više od godinu dana kako niste bili kod zubara. Za osobe koje imaju više problema sa zubima ili genetski imaju loše zube i desni bolje da odlaze češće na kontrole kako bi što duže sačuvale svoje prirodne zube.

Hrana koju jedemo može pozitivno ili negativno uticati na oralno zdravlje. U stomatološkim ordinacijama preporučuju konzumiranje namirnica bogatih kalcijumom. Tu spadaju mlečni proizvodi i orašasti plodovi. Inače, bademi i orasi u sebi imaju minerale koji su odlični za zubnu gleđ. Neko povrće i voće poput jabuke, celera i šargarepe čiste zube na prirodan način. Ipak, bez obzira na njihov višestruko povoljan efekat, zube treba redovno prati. Takođe, preporuke iz stomatoloških ordinacija odnose se na to da treba konzumirati zdravu hranu bogatu antioksidansima. Hidratacija organizma je veoma važna, zato ne zaboravite da pijete dovoljno vode u toku dana.

Opšte je poznato da ima i hrane koja nepovoljno utiče na zdravlje zuba. Najozloglašeniji su slatkiši. To ne znači da treba da ih se odreknemo, već da ih umereno konzumiramo i da budemo svesni kako oni utiču na zube. Nije na odmet da kada smo u mogućnosti, nakon konzumiranja slatkiša operemo zube. Gazirani sokovi u sebi sadrže kiseline koje mogu da oštete zubnu gleđ. Ovo treba imati na umu i bolje ih je zameniti nekim zdravijim napitkom, poput vode ili zelenog čaja.

Kafa i obojena pića nepovoljno utiču na boju zuba. Vremenom zubi požute, tj. potamne, ali mogu se izbeliti u kontrolisanim uslovima. Preporuka je da to činite isključivo u stomatološkoj ordinaciji, a ne na svoju ruku pošto kućna sredstva za izbeljivanje zuba mogu da oštete zubnu gleđ.

Za održavanje oralnog zdravlja važno je da nađemo stomatološku ordinaciju od poverenja. Na veb-sajtu Oglasiko koji je namenjen oglasima, možete pronaći usluge stomatoloških ordinacija sa opisima i cenama. Ako dugo niste bili kod stomatologa, krajnje je vreme da to što pre ispravite. Pozovite neku od stomatoloških ordinacija u vašoj blizini i zakažite preventivni stomatološki pregled. Uprkos tome što ne osećate nikakve tegobe, proverite da slučajno nemate karijes ili su vam desni upaljene.

(Telegraf.rs/PR)

Video: Šta se desi kada ne poštujete pravila: Pušila elektornsku cigararetu u avionu pa izabačena napolje

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Više sa weba

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA