
Po holivudski osmeh idite u stomatološku ordinaciju
Blistavo beli zubi i savršeni osmeh nešto je o čemu maštaju svi oni koji to nemaju. Raznorazni problemi sa zubima nisu samo zdravstveni, već i estetski. Upravo su estetski nedostaci ti koji najviše utiču na samopouzdanje osobe. Međutim, postoji rešenje, a nude ga stomatološke ordinacije.
Dovoljno je reći holivudski osmeh (Hollywood Smile) da svi pomisle na mnoštvo slavnih glumaca koji imaju besprekorne zube. Mnoge stomatološke ordinacije u okviru svojih usluga nude i one koje se jednim imenom nazivaju upravo ‘holivudski osmeh’. Ovo je vrlo dobar potez jer kratko i jasno objašnjava o čemu je reč i dodatno motiviše pacijente da se zainteresuju za ovu stomatološku uslugu. Šta je to što se u stvari podrazumeva pod holivudskim osmehom u stomatološkim ordinacijama?
Tu spada više stvari. Međutim, da bi pacijenti odmah razumeli da je reč o tome da se uklone svi estetski nedostaci zuba, u stomatološkim ordinacijama smišljen je ovaj krovni termin u kome je sve sadržano. Neko ima manje, a neko veće estetske zubne nedostatke. Oni idu od toga da je neko nezadovoljan bojom svojih zuba do toga da nekome fali jedan ili više njih. Kao što je već rečeno, sve to veoma negativno utiče na samopouzdanje. Štaviše, može vas kočiti i u ostvarenju nekog cilja. Ako se bavite nekim poslom gde direktno komunicirate sa klijentima, ružni ili nepravilni zubi kvare utisak o vama. U društvu skrivate osmeh i trenirate sebe da se smejete sa zatvorenim ustima. Dvadeset prvi vek je i svi problemi sa zubima mogu se lako rešiti na više načina. Pored toga, cena uopšte ne mora da bude previsoka, a mnoge stomatološke ordinacije nude svoje usluge na rate ili sa drugim pogodnostima.
Da krenemo od najjednostavnijeg estetskog problema, a to je boja zuba. Tokom vremena zubi postaju tamniji i dobijaju žućkastu nijansu. Koliko brzo će vaši zubi izgubiti belinu zavisi od više faktora. Na boju zuna utiču hrana i piće koje konzumirate, ali i kako održavate higijenu zuba. Jasno je i da zdravlje zuba utiče na njihov izgled, ali ovde je reč o zdravim i izlečenim zubima kojima fali belina. Naime, izbeljivanje zuba je procedura koju imaju skoro sve stomatološke ordinacije. Veoma je važno da se u proces ne upuštate samostalno i bez nadzora stomatologa. Sredstva za izbeljivanje zuba mogu biti korozivna i oštetiti zubnu gleđ. Zbog toga je neophodno da se ova procedura radi u stomatološkoj ordinaciji ili kod kuće, ali prema tačnim uputstvima odabranog stomatologa. Takođe, izbeljivanje zuba se ne sme raditi suviše često. Treba imati na umu da izbeljeni zubi mogu ponovo da potamne nakon nekog vremena, a na to utiče konzumiranje obojenih napitaka i duvanskih proizvoda.
Pored beljenja zuba koje je sastavni deo usluge holivudski osmeh u stomatološkim ordinacijama, mnogi pacijentima su potrebne veće korekcije. Naime, kada neko nije zadovoljan, bojom, oblikom i rasporedom zuba, to se može rešiti pomoću vinira, tj. faseta. One mogu biti kompozitne ili keramičke, a ima i onih koje se nazivaju ‘no prep’, jer za njihovo postavljanje nije potrebno brusiti zube. Fasete su tanke ljuspice koje se u stomatološkim ordinacijama lepe na prednji deo zuba čiji izgled želimo da korigujemo. Daju odlične estetske rezultate. U mnogim slučajevima one su sasvim dovoljne da se postigne holivudski osmeh. Ipak, kada je neki zub suviše oštećen onda je neophodno da se ugradi zubna krunica. Postoje metalokeramičke i bezmetalne zubne krune. U stomatološkim ordinacijama velika je potražnja i za jednim i za drugim. Metalokeramičke su jeftinije, ali jače, dok su bezmetalne porcelanske krunice lepše, deluju prirodnije, ali nemaju čvrstinu metala. Stoga se ove prve postavljaju na bočne zube jer oni trpe najveću silu tokom žvakanja, a ove druge se u stomatološkim ordinacijama biraju za prednje zube. Ipak, postoji još savremenije rešenje, a to su cirkonijumske zubne krunice koje imaju savršenu estetiku, ali i potrebnu čvrstoću. Pomoću savremenih kompjuterskih tehnologija moguća je veoma brza izrada po preciznim nacrtima i merama. Štaviše, pacijent u stomatološkoj ordinaciji unapred može da vidi na simulaciji kako će izgledati njegov osmeh. Tu mogu da se urade korekcije, kada je u pitanju veličina i oblik svakog zuba, tj. krunice. Tako se u stomatološkim ordinacijama postiže veoma prirodan izgled. Svako ko nije imao priliku da vidi stanje pre, sigurno bi pomislio da su to pacijentovi lepo negovani prirodni zubi.
Kada neko ima male zube, tj. kada se desni suviše vide, to predstavlja estetski nedostatak. On se još naziva ‘gummy smile’ – što je engleski izraz koji opisuje osmeh kod kog se desni previše vide. U okviru usluge holivudski osmeh u stomatološkim ordinacijama radi se korekcija i ovog estetskog zubnog problema. Deo desni se odstranjuje tako da bi se dobile veće krunice zuba. Ovaj postupak se naziva gingivektomija i radi se hirurški ili laserski.
Na kraju, izukrštani krivi zubi mogu se korigovati ortodontskom terapijom. Kada su odrasli u pitanju koriste se fiksni ortodontski aparati, tj. fiksne proteze i providne folije za ispravljanje zuba.
Ukoliko vas interesuje u kojoj stomatološkoj ordinaciji možete da dobijete holivudski osmeh možete ih potražiti na veb-sajtu Oglasiko gde su sve one bolje prestavile svoje stomatološke usluge. Ne zaboravite da će lepota vašeg osmeha podići vaše samopouzdanje. Ujedno, način na koji brinete o svojim zubima i osmehu mnogo govori o vama.
(Telegraf.rs/PR)
Video: Šta se desi kada ne poštujete pravila: Pušila elektornsku cigararetu u avionu pa izabačena napolje
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.