
Naučnici zaronili u potopljene odaje piramide stare 2.300 godina: Ono što ih je dočekalo oduzima dah
Iako su egipatske piramide najpoznatije na svetu, mnogo više ih je sačuvano i otkriveno u Sudanu. Ove strukture možda nisu monumentalne, poput svojih egipatskih pandana, ali kriju velike tajne.
Neke od sudanskih piramida sadrže grobnice koje su potopljene, pa je njihovo istraživanje jedino moguće pomoću ronilačke opreme, odnosno opasnim zaranjanjem u kraljevske odaje.
Vladari počivaju ispod piramida
Tokom 2019. godine, tim arheologa koji je boravio u užarenoj pustinji severnog Sudana, nekadašnje Nubije, otkrio je artefakte i zlatne listiće u potopljenoj grobnici staroj 2.300 godina.
Na ovom mestu je sahranjen faraon Nastasenu, koji je vladao kraljevstvom Kuš od 335. do 315. godine pre nove ere, prenosi National Geographic.
Za razliku od poznatijih piramida u Kairu, gde su vladari sahranjivani unutar samih struktura, u piramidama severnog Sudana počivali su ispod njih.

"Potpuni mrak, znate da ste u grobnici"
Arheolog Džordž Krisman objasnio je svojevremeno da bi standardne ronilačke boce bile previše glomazne, te je zato odlučeno da se koriste creva dužine 46 metara kako bi se s površine, pomoću pumpe, dopremao kiseonik.
To je bio jedini način da se relativno bezbedno ispitaju potopljene kraljevske odaje.
Dok je inspektor iz Nacionalne korporacije za antikvitete i muzeje Sudana, Fakhri Hasan Abdalah, upravljao pumpom, Krisman je zaronio u drevno podzemlje.
“Tri komore sa prelepim tavanicama, veličine manjeg autobusa. Ulazite iz jedne u drugu, potpuni mrak. Znate da ste u grobnici i onda tajne počinju da se otkrivaju“, opisao je svoje iskustvo.

Piramide ostale zaštićene
U ovom slučaju, tajne koje je otkrio dolazile su u obliku fragmenata starog zlata. Dok se kretao kroz mulj i tamu, pronašao je male staklene statue, nekada prekrivene zlatnim listićima. Iako je voda uništila staklo, plemeniti metal je i dalje bio tu.
“Drevne piramide bi odavno bile opljačkane da ih nivo podzemnih voda nije učinio nepristupačnim”, objasnila je arheološkinja Kristin Romi.
Međutim, postavlja se pitanje - kako je voda uopšte dospela ispod piramide, usred pustinje?
Naučnici kao uzroke navode klimatske promene, intenzivnu poljoprivredu, ali i izgradnju moderne brane, koja je značajno uticala na nivo podzemnih voda.
Neprocenjiva istorijska vrednost
Danas, vidljivo je samo dvadesetak od osamdeset piramida, dok su ostale progutale voda i pesak.
“Zlatni listići Kuša” možda zvuči kao ime za vrstu čaja, ali pronađeni artefakti imaju neprocenjivu kulturno-istorijsku vrednost.
Drevna civilizacija Kuš bila je poznata po zanatlijama koji su izrađivali složeni i raskošni nakit, a tamošnje hramove i statue ukrašavali su zlatnim listićima, prenosi Ancient Origins.
Ronioci-istraživači objavili su fascinantne snimke iz današnjeg Sudana, koji dokazuju da se ispod površine i dalje istorija koju smo gotovo zaboravili.
(Telegraf.rs)
Video: Misteriozan fenomen snimljen na nebu, mreže se usijale, evo o čemu se radi: Koliko Sunca vidite?
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.