Saveti za kupovinu – prodaja peleta

A. V.
A. V.    
Čitanje: oko 4 min.
  • 0

Ukoliko imate peć na pelet ili razmišljate da pređete na ovu vrstu ogreva, treba da znate da prodaja peleta iz godine u godinu raste. Nije svaki pelet isti. Kako znati koji treba da kupite? Evo nekoliko saveta u vezi sa kupovinom ovog trenutno veoma traženog ekološkog goriva.

Retko ko do sad nije čuo za pelet. Od kad se pojavio na tržištu o njemu se dosta priča. Dele se iskustva i sve više je onih koji svojim prijateljima preporučuju da pređu na grejanje na pelet. Međutim, pre nego što se odlučite za pelet, treba dobro da se informišete.

Pre svega, šta je u stvari pelet? Pelet čine oblice napravljene od ostataka drveta ili drugih biomaterijala. Dobija se posebnom tehnologijom koja podrazumeva usitnjavanje, sušenje, lepljenje prirodnim sastojcima, presovanje. Na kraju procesa proizvodnje peleta dobijamo valjkaste proizvode manjih dimenzija čiji kvalitet zavisi od više činilaca. Pelet koji se može naći u prodaji na našem tržištu, razlikuje se po vrsti i klasi kojoj pripada. Najkvalitetniji pelet je drveni pelet, koji se deli na A i B klasu. Što se tiče prodaje drvenog peleta ona je najviše u porastu.

Iako bi neko pomislio da prodaja peleta koji je jeftiniji bolje ide u poređenju sa onim skupljim, postoji jednostavan razlog zašto to nije tako. Naime, najbolji pelet ima najveću energetsku iskorišćenost i iza njega ostaje najmanje pepela. Pošto je čist i nema nikakvih štetnih primesa, on je ekološki i ima veoma nisku emisiju CO2, tj. najmanje zagađuje. Visoka grejna moć čini da treba da potrošite manje peleta radi postizanja i održavanja željene temperature u domaćinstvu. Pošto je količina pepela kod peleta A klase manja od 0,7% to znači i da će se kotao i peć manje prljati. Samim tim, troškovi čišćenja i održavanja sistema su manji. Takođe, kvalitetan pelet ne može da ošteti vašu peć.

Iz svega navedenog jasno je da druge vrste peleta koje su nižeg kvaliteta imaju karakteristike koje su suprotne. Firme čija je delatnost prodaja peleta nude ih po nižim cenama, ali na kraju niža cena ne znači i uštedu. Pored drvenog postoje i agropelet i industrijski pelet. Oni sadrže razne nečistoće i štetne supstance, pa samim tim više zagađuju. Takođe, njihov učinak je manji jer imaju nižu grejnu moć. Za njima ostaje više pepela, a sadrže i prašinu. U stvari, najvažnije je napomenuti da za ove manje kvalitetne vrste peleta postoje specijalni kotlovi i da oni ne bi smeli da se lože u peći koje se koriste u domaćinstvima. Ne samo da će ih zaprljati, što zahteva servis i čišćenje, već im mogu naneti razna oštećenja. Isto tako, više ćete trošiti ove sirovine u poređenju sa kvalitetnim drvenim peletom da biste postigli sličan efekat. Jasno je da se nešto što je jeftino ne isplati uvek. Štaviše, ako ošteti peć, ispašće skuplje nego najskuplji pelet koji se može naći u prodaji.

Zašto onda postoje ovi manje kvalitetni peleti? Oni imaju svoju namenu. Koriste se u industrijskim kotlovima i u velikim postrojenjima za daljinsko grejanje. Praktično, reč je o specijalnim kotlovima koji su projektovani za ovakav pelet.

Kako vi tokom kupovine možete da razlikujete vrste peleta? Pre svega, potražite oznake na njima. Ako niste sigurni, konsultujte se sa stručnim licima u kompanijama koje se bave prodajom peleta. Ono što treba da nađete za vaše domaćinstvo je drveni pelet najviše klase. Ovo je naročito važno ako imate automatsku peć. Tada treba da kupujete pelet ENplus A1 klase. Pored ove, postoji i ENplus A2 klasa peleta, a ENplus je oznaka sertifikata. Druga vrsta sertifikata je nemački standard DINplus koji je vrlo pouzdan.

Ukoliko imate industrijski kotao ili planirate da ga nabavite onda možete da koristite i B klasu drvenih peleta ili agropelete, ali s punom pažnjom.

Savet je da prilikom kupovine peleta potražite analizu kvaliteta, koju nude mnogi proizvođači. Za pelet je važan i stepen vlage jer on utiče na brzinu sagorevanja.

Veoma je važno i kada kupujete pelet. Isplanirajte naručivanje peleta ili kupovinu na prodajnim mestima unapred. Zabeležite sebi podsetnik u kalendaru da to učinite tokom proleća ili leta. Idealno vreme je kad se grejna sezona završi, a kad nije još blizu nova, jer kompanije koje prodaju pelet ga tada nude po najnižim cenama. Najbolje bi bilo da se snabdete unapred za celu sezonu pod uslovom da imate dovoljno prostora za skladištenje peleta. Pelet se pakuje u džakove ili se prodaje u rinfuzu. Obično se za domaćinstvo kupuje u džakovima koje treba čuvati na suvom mestu, zaštićene od direktne sunčeve svetlosti. Veoma je kompaktan, te ne zauzima puno mesta. Svakako ćete ga lakše skladištiti od drugih čvrstih goriva kao što je drvo ili ugalj.

Prodajom peleta bave se mnoge kompanije. Možete ga kupiti i od samih proizvođača peleta. Na veb-sajtu Oglasiko pogledajte ponudu firmi koje se bave prodajom peleta. Uporedite cene i kontaktirajte ih u vezi sa načinom i rokovima isporuke. Odlučite se za klasu peleta koja odgovara vašim potrebama, ne zaboravljajući da za peć u domaćinstvu uvek birate onaj najkvalitetniji.

(Telegraf.rs/PR)

Video: Šta se desi kada ne poštujete pravila: Pušila elektornsku cigararetu u avionu pa izabačena napolje

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Više sa weba

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA