Naučnici spustili mamac na 1.600 metara dubine: Reakcija ajkula ih je ostavila bez teksta!

S. K.
S. K.    
Čitanje: oko 1 min.
  • 0

U pokušaju da saznaju kako dubokomorska stvorenja reaguju na “velike izvore hrane”, tim naučnika iz Kine odlučio je da izvede krajnje neobičan eksperiment.

Spustili su telo uginule krave na dno Južnog kineskog mora, tačnije 1.629 metara dubine, jugoistočno od ostrva Hainan, sve zajedno s kamerama.

Dugoročni izvor hrane

Eksperiment je imao za cilj da doprinese razumevanju procesa poznatog kao “whale fall” - kada uginuli kitovi potonu na morsko dno i postanu dugoročni izvor hrane za mnoga stvorenja.

Pošto je telo krave spušteno na morsko dno, pojavile su se pacifičke ajkule spavači (somniosus pacificus), vrsta koja živi na dubinama većim od 1.000 metara.

Naučnike je iznenadilo ponašanje većih i manjih jedinki, odnosno njihova taktika hranjenja, prenosi LadBible.

ajkula, ajkule Foto: Shutterstock

"Biserno beli osmeh"

Ajkule duže od 2,7 metara žestoko su napale “mamac”, dok su manje ajkule oprezno kružile oko njega, kao da čekaju svoj red. Istraživači pretpostavljaju da je reč o hijerarhijskom ponašanju među predatorima.

Ovakvo ponašanje ukazuje na to da prioritet u ishrani zavisi od individualne snage, čak i u dubokomorskim uslovima. To pokazuje strategiju preživljavanja kod vrsta koje se ne hrane usamljeno“, izjavio je Han Tijan iz Centra za istraživanje mora u kineskoj provinciji Guangdung.

Korisnici društvenih mreža prvo su primetili “biserno beli osmeh” jednog od morskih predatora. Scena ih je podsetila na animirani film “U potrazi za Nemom”, gde je glavni negativac ajkula po imenu Brus.

Šta pokazuje ponašanje ajkula?

S druge strane, naučnici su bili iznenađeni na količinu pacifičkih ajkula spavača u ovom regionu.

“Iako su ranije viđene u severnim vodama Pacifika, prisutnost u jugozapadnom delu Južnog kineskog mora pokazuje da malo znamo o njihovom kretanju”, naveo je Tijan.

On dodaje da ponašanje ajkula potencijalno ukazuje da u ovom delu Južnog kineskog mora postoji bogat izvor hrane.

“To pitanje je podjednako značajno za razumevanje migracija životinja i njihovog ponašanja”, zaključio je naučnik.

(Telegraf.rs)

Video: Misteriozan fenomen snimljen na nebu, mreže se usijale, evo o čemu se radi: Koliko Sunca vidite?

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Više sa weba

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA