REVOLUCIJA IZ KINE Kiborg pčele slušaju naređenja, obavljaju tajne zadatke i ulaze gde ljudi ne mogu

S. K.
S. K.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Naučnici s Instituta za tehnologiju u Pekingu razvili su najlakši kontrolni uređaj za insekte, težak svega 74 miligrama - lakši čak i od nektara koji pčele radilice svakodnevno nose.

Ova revolucionarna tehnologija može da pretvori pčele u “kiborge”, a montira je na njihova leđa, pomoću tri igle, prenosi South China Morning Post.

Nova tehnologija sve menja

Zanimljivo je pomenuti da pčele radilice mogu da nose nektar koji je težak do 80 odsto njihove telesne mase. Istovremeno, mogu da prelete pet kilometara bez pauze, što se dugo smatralo primerom prirodnog genija koji nadmašuje ljudsku tehnologiju.

Nova tehnologija, međutim, menja stvari iz korena, tvrdi se.

Novi uređaj kineskih naučnika proizvodi elektronske impulse koji omogućavaju upravljanje letom vrednih insekata. U devet od deset slučajeva, pčela je slušala komande tokom testiranja.

Pčele kao spasioci ili izviđači

Prema stručnom radu, objavljenom 11. juna u Kineskom žurnalu za mašinsko inženjerstvo, “pčela kiborg” je potencijalno opisana kao vojni izviđač, ili spasilac koji traži preživele u ruševinama.

“Ovakvi insekti, unapređeni tehnologijom, dobijaju superiornu pokretljivost, sposobnosti kamuflaže i prilagodljivost okolini“, stoji u objavljenoj studiji.

“U poređenju sa veštačkim alternativama, demonstriraju unapređenu neprimetnost i produženu operativnu izdržljivost, što ih čini neprocenjivim u tajnim izviđačkim misijama, protivterorističkim operacijama, suzbijanju trgovine narkoticima, kao i u kritičnim operacijama spasavanja”, dodaje se.

Pčele Foto: Shutterstock/Kuttelvaserova Stuchelova

Nosi brojne čipove i upravljač

Kineski istraživači su koristili polimerni film za štampanje elektronskih kola. On je fleksibilan i tanak kao krila insekata, ali na sebi nosi brojne čipove, uključujući i infracrveni daljinski upravljač.

Naučnici su proučavali pokrete krila pčela, mapirali signale u odnosu na pokrete, usmeravali pčele da se naginju, ali i bubašvabe da se kreću pravolinijski bez većih odstupanja.

Ipak, određene slabosti još postoje.

Robot, robotika, budućnost, tehnologija Foto: Pixabay

Globalna trka u zamahu

Pčelama je i dalje potrebna žičana veza za napajanje, a bubašvabe se umaraju posle deset impulsa. Jedan te isti signal izaziva različite pokrete kod različitih insekata, navode istraživači.

Jača baterija teži 600 miligrama - što je preteško za pčelu, dok noge i stomaci insekata takođe ne reaguju na komande.

“U budućim istraživanjima, preciznost u ponašanju insekata biće poboljšana optimizacijom stimulacionih signala i kontrolnih tehnika”, navodi se.

Globalna trka u razvoju napredne tehnologije traje godinama. Agencija za napredne istraživačke projekte u odbrani SAD (DARPA) bila je vodeća, sa Japanom kao najbližim pratiocem. Međutim, Kina se približava zahvaljujući izdašnom državnom finansiranju i brzo rastućoj elektronskoj industriji.

(Telegraf.rs)

Video: Da vidite šta ostavlja za sobom: Podseća pomalo na prase, krticu, glavni je arhitekta u prirodi

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Više sa weba

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA