Naučnici otkrili "super Zemlju" koja emituje misteriozni signal: Skriva ledene slojeve i možda okean

S. K.
S. K.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

NASA je potvrdila postojanje nove egzoplanete nazvane TOI-1846 b, koja emituje neuobičajeni ponavljajući signal i nalazi se 154 svetlosne godine od Zemlje.

Ona je skoro dvostruko veća od Zemlje i četiri puta masivnija, pa spada u kategoriju takozvanih super Zemalja, prenosi Daily Mail.

Poseban obrazac “zatamnjenja”

TOI-1846 b kruži oko male, hladne crvene “patuljaste zvezde” na svaka četiri dana, uzrokujući neobično, ponavljajuće opadanje intenziteta zvezdine svetlosti.

Ovaj fenomen je prvi put registrovan kada je svemirski teleskop TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite), kojim upravlja NASA, zabeležio ovaj obrazac “zatamnjenja” u martu, a tokom više godina posmatranja.

Nakon dodatnih analiza, korišćenjem svemirskih i zemaljskih teleskopa, međunarodni tim naučnika potvrdio je postojanje ove planete.

Sunčev sistem Foto: Shutterstock/burashudaki

"Crveni patuljak"

Uprkos procenjenoj površinskoj temperaturi od oko 315°C (600°F), naučnici smatraju da TOI-1846 b možda sadrži vodu. Pretpostavlja se da ima čvrsto, stenovito jezgro, gust sloj leda, a moguće i plitak okean ili tanku atmosferu.

“Validirali smo TOI-1846 b pomoću podataka sa TESS teleskopa, fotometrijskih merenja sa Zemlje u više boja, snimaka visoke rezolucije i spektroskopskih posmatranja”, izjavio je vodeći istraživač Abderahmane Soubkiou.

Planeta se nalazi na veoma bliskoj orbiti u odnosu na svoju zvezdu - još bliže nego što je Merkur od Sunca u našem Sunčevom sistemu. Sama zvezda domaćin je “crveni patuljak”, čija masa i veličina iznose oko 40% mase i veličine Sunca, a temperatura njenog površinskog sloja je oko 3.300°C (6.000°F).

Zbog male veličine i sjaja “crvenih patuljaka”, planete koje ih orbitiraju moraju biti vrlo blizu da bi primile dovoljno toplote. Ova konfiguracija, takođe, olakšava njihovo otkrivanje jer izazivaju uočljive padove u svetlosti kada prolaze ispred svoje zvezde, gledano sa Zemlje.

Svemir Foto: Shutterstock/Triff

Jedna strana u večitom mraku?

TESS, lansiran 2018. godine, do sada je detektovao i potvrdio više od 630 egzoplaneta. Njegove četiri kamere visoke osetljivosti skeniraju nebo svakih 30 minuta, što ga čini idealnim za detekciju slabih svetlosnih promena, poput onih koje izaziva TOI-1846 b.

Prema trenutnim modelima, TOI-1846 b je verovatno gravitaciono zaključana (tidally locked), što znači da jedna njena strana uvek gleda ka zvezdi, dok je druga u večitom mraku. Ova temperaturna razlika mogla bi omogućiti zadržavanje vode u hladnijim regijama, u zavisnosti od toga kako se toplota prenosi kroz atmosferu.

Američki naučnici očekuju da se svemirski teleskop James Webb uskoro fokusira na TOI-1846 b kako bi proučio sastav njene atmosfere. Ako se uslovi pokažu povoljnim, moguće je otkrivanje prisustva vodene pare, metana, ugljen-dioksida i drugih gasova.

Naučnici sumnjaju da TOI-1846 b nije jedina planeta u svom sistemu. Suptilna odstupanja u njenoj orbiti ukazuju na moguće prisustvo još jedne, do sada neotkrivene planete, koja bi mogla kružiti dalje od zvezde - potencijalno u zoni pogodnoj za život.

(Telegraf.rs)

Video: Snimak neidentifikovanog, svetlećeg objekta uočenog kako lebdi na nebu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Više sa weba

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA