
Na Antarktiku otkriveni foto-negativi stari 100 godina: Naučnici zanemeli kad su ih razvili i pogledali
Zapanjujuće otkriće staro više od jednog veka zaintrigiralo je istoričare i ljubitelje polarnih ekspedicija širom sveta.
Antarktički fond za očuvanje kulturne baštine iz Novog Zelanda saopštio je 2014. godine da su u napuštenoj foto-laboratoriji jedne od najranijih antarktičkih baza pronađeni negativi fotografija iz čuvene “Herojske ere” istraživanja.
Veliko otkriće u kolibi
Otkrivena su 22 negativa izrađena na celulozno-nitratnoj podlozi, u maloj kutiji. Nakon mukotrpnog procesa konzervacije, slepljeni negativi su pažljivo razdvojeni, a otkrili su prizore zabeležena tokom zime 1915-1916!
Iako je koliba na rtu Evans prvobitno pripadala kapetanu Robertu Falkonu Skotu, ispostavilo se da su fotografije delo člana kasnije ekspedicije - ser Ernesta Šekltona.
Njegova Imperijalna trans-antarktička ekspedicija imala je za cilj prelazak celog antarktičkog kontinenta, prenosi National Geographic.

Nemilosrdna sudbina
Šekltonova ekspedicija bila je podeljena u dve grupe. Prva, kojom je lično komandovao, trebalo je da pređe Antarktik s istoka na zapad, dok je druga grupa, poznata kao “Ross Sea Party“, krenula iz Novog Zelanda ka rtu Evans sa zadatkom da ostavi zalihe hrane duž rute koju bi koristila Šekltonova ekipa.
Međutim, sudbina je bila nemilosrdna. U maju 1915. godine, oluja je otkačila brod “Aurora” sa veza i odnela ga na more, zajedno sa većinom zaliha.
Deset preostalih članova ekspedicije ostalo je zarobljeno na kopnu, prinuđeni da prežive oštru zimu u kolibi svog prethodnika, kapetana Roberta Falkona Skota.
Ekspedicija nije ni počela
Verujući da životi Šekltonove ekipe zavise od njih, nastavili su s misijom postavljanja zaliha. Nisu znali da je “Endurance”, Šekltonov brod, već uništen u ledu i da ekspedicija nikada nije ni započela prelazak kontinenta.
Uprkos oskudici hrane i ekstremnim uslovima, muškarci su izveli najduže i najteže putovanje sanki koje su sami vukli. Trojica su poginula, ali zalihe su postavljene - iako ih niko nikada nije iskoristio.
Preživeli članovi spaseni su tek u januaru 1917. godine.

Portret pre nesreće
Među razvijenim fotografijama, pronađenih 100 godina kasnije, nalazio se i portret glavnog naučnika ekspedicije, Aleksandera Stivensa, na palubi broda “Aurora”, neposredno pre nesreće.
Prizori zaleđenih pejzaža oko zaliva Mekmurdo evociraju duh mesta i vremena kada je svaka ekspedicija značila borbu za život.
Neverovatne fotografije možete videti na OVOM linku.
(Telegraf.rs)
Video: Da vidite šta ostavlja za sobom: Podseća pomalo na prase, krticu, glavni je arhitekta u prirodi
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.