Ovo stvorenje je živelo pre 240 miliona godina: Njegove ostatke slučajno je pronašao penzioner u kamenolomu

S. K.
S. K.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Fosilizovani ostaci neobične vrste vodozemca koji je živeo pre 240 miliona godina zvanično su identifikovani i opisani zahvaljujući saradnji istraživača sa Univerziteta Novi Južni Vels (UNSW Sydney) i Australijskog muzeja.

Najnovije otkriće baca svetlo na raznolikost života tokom perioda trijasa, a na području današnje Australije, prenosi SciTechDaily.

Sačuvan kompletan skelet

Fosil je prvi put otkriven 1990-ih godina kada je penzionisani uzgajivač živine sakupljao kamenje iz lokalnog kamenoloma, u želji da izgradi vrtni zid. Među tim stenama je pronašao izuzetan primerak fosila, koji je kasnije poklonjen Australijskom muzeju u Sidneju.

Istraživanjem je utvrđeno da fosil pripada vrsti, nazvanoj Arenaerpeton supinatus, što u slobodnom prevodu znači "peščani puzavac".

Prema rečima paleontologa Lahlana Harta sa Fakulteta za biologiju, Zemlju i životnu sredinu pri UNSW-u i saradniku Australijskog muzeja, fosil sadrži skoro kompletan skelet i - što je izuzetno retko, očuvane konture mekih tkiva, uključujući obrise kože.

Ovaj fosil predstavlja jedinstven primer izumrle grupe životinja poznate kao temnospondili, koje su živele pre i tokom doba dinosaurus. Retko pronalazimo fosile kod kojih su glava i telo ostali spojeni, a još ređe su očuvani i tragovi mekog tkiva”, istakao je Hart.

Prilično zastrašujući zubi

Arenaerpeton supinatus je obitavao u slatkovodnim rečnim sistemima koji su tokom trijasa proticali kroz današnji Sidnejski basen (sastavljen od permskih i trijaskih sedimentnih stena).

Naučnici smatraju da se hranio tadašnjim ribama, poput Cleithrolepisa, ali još se zna vrlo malo o drugim vrstama s kojima je delio stanište.

Po svom izgledu, ova drevna životinja podseća na današnjeg kineskog džinovskog daždevnjaka (Andrias davidianus), naročito po obliku glave. Ipak, kako Hart navodi, fosil pokazuje da je Arenaerpeton bio znatno robusniji i masivniji od svojih savremenih rođaka.

“Imao je i prilično zastrašujuće zube, uključujući par očnjaka nalik kljovama na nepcu”, dodao je.

Arenaerpeton, fosil Foto: Wikimedia

Fosil kao deo nasleđa

Procene na osnovu fosila ukazuju da je primerak bio dugačak oko 1,2 metra, što ga čini znatno većim od drugih srodnih vrsta iz istog perioda. Ova veličina se, prema Hartovim rečima, može povezati sa evolutivnim prednostima koje su temnospondili imali tokom perioda velikih izumiranja.

“Zanimljivo je da su poslednji temnospondili živeli u Australiji čak 120 miliona godina nakon Arenaerpetona, a neki su dostizali ogromne dimenzije. Činjenica da su preživeli dve velike ekstinkcije možda govori u prilog tome da je povećanje veličine doprinelo njihovoj dugovečnosti”, smatra Hart.

Dr Metju Mekari, viši predavač na UNSW i kustos paleontologije u Australijskom muzeju, ističe značaj ovog otkrića za lokalnu paleontološku baštinu.

“Ovo je jedan od najznačajnijih fosila pronađenih u Novom Južnom Velsu u poslednjih 30 godina. Predstavlja ključni deo australijskog fosilnog nasleđa”, naglašava MekKari.

(Telegraf.rs)

Video: Šta se desi kada ne poštujete pravila: Pušila elektornsku cigararetu u avionu pa izabačena napolje

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Više sa weba

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA