
Meteor pao na kuću u SAD: Stariji je od Zemlje, a evo kojom brzinom je udario u porodični dom
Meteor koji se nedavno srušio na porodičnu kuću u američkoj saveznoj državi Džordžiji stariji je od planete Zemlje, potvrdili su naučnici. Svemirski kamen proleteo je nebom usred bela dana 26. juna i eksplodirao, što je zabeležila i NASA, piše BBC.
Istraživači sa Univerziteta u Džordžiji analizirali su fragmente stene koja je probila krov kuće u gradu Mek Donou. Na temelju analize utvrdili su da je meteor nastao pre više od 4.6 milijardi godina, što ga čini starijim od naše planete.
Brojni stanovnici Džordžije i susednih država prijavili su stotine viđenja vatrene kugle, propraćene glasnim tutnjajućim zvukom. Iako se stena tokom prolaska kroz atmosferu brzo smanjivala, u trenutku udara u krov kuće u okrugu Henri i dalje se kretala brzinom od najmanje jednog kilometra u sekundi.
Nekoliko fragmenata koji su pogodili kuću predato je naučnicima na analizu.
- Ovaj specifični meteor koji je ušao u atmosferu imao je dugu istoriju pre nego što je dospeo na tlo Mek Donoa - izjavio je Skot Haris, geolog sa Univerziteta u Džordžiji.
Koristeći optičku i elektronsku mikroskopiju Haris i njegov tim utvrdili su da je reč o hondritu. Prema NASA, to je najzastupljenija vrsta kamenog meteora, a njegova starost procenjuje se na otprilike 4.6 milijardi godina.
Vlasnik kuće ispričao je kako i dalje pronalazi komadiće svemirske prašine oko svog doma. Objekt, službeno nazvan meteorit Mek Donou, 27. je pronađeni meteor na području Džordžije.
- Nekada se očekivalo da se ovakvo nešto dogodi jednom u nekoliko decenija, a ne više puta u 20 godina - kazao je Haris.
- Moderna tehnologija pomoći će nam da pronađemo sve više meteora - dodao je.
Haris se nada da će objava njegovih otkrića o sastavu i brzini asteroida pomoći u boljem razumevanju pretnji koje predstavljaju budući udari.
- Jednog dana, a nikad ne znamo kada, nešto veliko će udariti i stvoriti katastrofalnu situaciju. Ako se možemo zaštititi od toga, želimo to da učinimo - zaključio je.
(Telegraf.rs)
Video: Užarene lopte iznad Vranja
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.