Predstavljena prva Barbika sa autizmom: "Može doprineti razbijanju predrasuda"

S. K.
S. K.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Kompanija Matel predstavila je prvu Barbi lutku sa autizmom, u okviru linije "Barbie Fashionistas", sa ciljem da veći broj dece u igračkama vidi odraz sopstvenih iskustava i sveta koji ih okružuje.

Iz kompanije su poručili da nova Barbika predstavlja nastavak posvećenosti inkluziji i reprezentaciji.

Pogled je blago usmeren u stranu

Nova lutka predstavljena je šest meseci nakon što je Matel lansirao prvu Barbi lutku sa dijabetesom tipa 1, a razvijena je u saradnji sa američkom organizacijom "Autistic Self Advocacy Network".

Barbika je dizajnirana tako da prikaže neka od iskustava dece sa autizmom - pogled joj je blago usmeren u stranu, što odražava izbegavanje direktnog kontakta očima kod nekih osoba iz spektra.

Ima potpuno savitljive laktove i zglobove, što joj omogućava pokrete poput mahanja rukama koji pomažu nekim osobama sa autizmom da obrade senzorne informacije ili izraze uzbuđenje.

Barbi, autizam Foto: Profimedia

Nosi slušalice, tablet i antistres prsten

Barbi nosi i antistres prsten, slušalice za poništavanje buke radi smanjenja senzornog opterećenja, kao i tablet sa simbolima za alternativnu i augmentativnu komunikaciju, namenjen olakšavanju svakodnevne komunikacije.

Barbika takođe nosi široku, ljubičastu haljinu sa tankim prugama, kratkim rukavima i lepršavom suknjom kako bi se smanjio kontakt tkanine sa kožom.

Ljubičaste cipele upotpunjuju odeću, sa ravnim đonovima koji poboljšavaju stabilnost i lakoću kretanja.

Barbi, autizam Foto: Profimedia

"Barbika odražava svet koji deca vide"

Prve Barbi lutke pojavile su se 1959. godine, ali sve do 2019. u ponudi nije bilo lutaka sa invaliditetom.

Danas postoje Barbi lutke sa invalidskim kolicima, Daunovim sindromom, protezama, vitiligom i slušnim aparatima, kao i Ken lutke sa sličnim karakteristikama.

Globalna direktorka sektora za lutke u Matelu Džejmi Sajdželman izjavila je da nova lutka predstavlja nastavak posvećenosti kompanije inkluziji i reprezentaciji.

"Barbika je oduvek nastojala da odražava svet koji deca vide i mogućnosti koje zamišljaju. Ponosni smo što predstavljamo prvu Barbi lutku sa autizmom, jer svako dete zaslužuje da se prepozna u Barbi", navela je Sajdželman.

Predstavnici organizacija koje se bave autizmom ocenili su da ova lutka "može doprineti razbijanju predrasuda i većoj vidljivosti iskustava autističnih devojčica", koje se ređe dijagnostikuju od dečaka, kao i normalizaciji korišćenja pomagala u svakodnevnom životu.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Kovrdžav je, djuska i vrcka, fali još samo da zapeva: Da li je ovaj pas u prošlom životu bio Šakira

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Više sa weba

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA