4 državne himne koje više nikada nećete čuti na sportskim takmičenjima (VIDEO)

Neke države u Evropi više ne postoje pa se ni njihove himne više ne koriste. Druge su, pak, promenile svoja uređenja pa i preko grbače himni rešile da se ratosiljaju prošlosti od koje ih je bilo sramota. Evo nekih od njih

  • 8

Sportsko nadmetanje često je jedina okolnost u kojoj većina ljudi ima prilike da čuje neku nacionalnu himnu. Naravno, u svetu interneta niko nikoga ne sprečava da do mile volje sluša šta god hoće, ali to retko ko radi.

A postoje neke državne himne koje i da hoćete više ne možete da čujete na utakmicama. Zašto? Zato što su države koje su ih pevale u međuvremenu nestale, ili su promenile uređenja pa odlučile da se ratosiljaju himni u pokušaju da raskrste sa prošlošću koje su se ili stidele ili prosto gledale sa antipatijom, ili su pak tražile novi i sveži početak nečega boljeg nego što je bilo ono što su za sobom ostavljali.

Probrali smo za vas četiri takve himne.

1. Nemačka Demokratska Republika, poznatija kao Istočna Nemačka ili po nemačkoj skraćenici DDR, u periodu 1949-1990. godine, dakle tokom celog svog postojanja, imala je samo jednu himnu koju nikada nije promenila. Himna se zvala "Auferstanden aus Ruinen" (Dignuta iz ruševina). Autor kompozicije je bio Hans Ajsler, a teksta Johanes Beher.

2. Kraljevina Italija je tokom celog svog postojanja, u periodu 1861-1946. godine, imala samo jednu himnu koju je komponovao Đuzepe Gabeti 1831. godine. Zvala se "Kraljevska fanfara i marš zapovesti" ili prosto "Kraljevski marš". "Legenda Pijave" ju je nakratko smenila nakon rušenja Musolinija, da bi konačno bila zamenjena sadašnjom himnom kada je nakon Drugog svetskog rata proglašena Republika Italija. Ipak, prve dve titule prvaka sveta u fudbalu Italijani su osvojili pod ovom pesmom.

3. Socijalistička Republika Rumunija je tokom poslednje etape svog postojanja, pre nego što će vlast komunista biti srušena, u periodu 1977-1990. godine, imala himnu pod nazivom "Trei culori" (Tri boje) čiji je autor bio Čiprijan Porumbesku. Smenila je himnu pod nazivom "Te slăvim, Românie" (Slavim te, Rumunijo) koja je bila na snazi od 1953. godine.

4. Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija. Da, himnu "Hej, Sloveni" smo ostavili za kraj i morali smo da je pomenemo. Napokon, bila je to naša himna koju smo decenijama iz sveg grla pevali! Tekst je napisao slovački pesnik Samo Tomašik, kompozitor nije pouzdano utvrđen, a postala je vremenom panslovenska himna (Poljaci imaju istu melodiju i dalje). Interesantno je što je njen status državne himne u Jugoslaviji zakonski uređen tek 1977. godine, a čak i tada je definisana kao privremeno rešenje dok se ne dođe do trajnog, što se nikada nije desilo. Tako se od AVNOJA pa do kraja ova pesma izvodila praktično ad hok, a SFRJ u suštini nikada nije imala zvaničnu himnu.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Više sa weba

Komentari

  • Vosa

    4. septembar 2017 | 11:06

    To je bila himna! I to je bila drzava!

  • Чикa Јова

    4. septembar 2017 | 14:42

    Велика, разнолика, лепа земља какву више нико никада на овим просторима неће имати. На њој су нам завидели зато су је и уништили, нормално уз нашу свесрдну помоћ.

  • Donkihot

    4. septembar 2017 | 11:43

    Pod hitno vratiti himnu na koju smo bili tako ponosni i koju je ceo svet dobro znao!Hej Sloveni jos ste zivi...

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA