Nikolaj je ruski Džejms Bond, koji kad napije Nemce, oni propevaju: Sprečio je i atentat na Staljina

Nikolaj je na zadacima koristio nekoliko pseudonima: Rudolf Šmit, Nikolaj Gračov, oberlajtnant Paul Zibert

  • 0

Jedan od najboljih ruskih tajnih agenata bio je Nikolaj (Nikanor) Kuznjecov koji je za vreme Drugog svetskog rata delovao na teritoriji okupirane Ukrajine.

Bivši agent KGB-a mogao da spreči ubistvo Kenedija: "Osećam da sam mogao da zaustavim Osvalda"!

Kuznjecov je bio Staljinov diverzant. Rođen je 28. jula 1911. godine u Permskoj guberniji (danas Sverdlovska oblast).

Na zadacima je koristio nekoliko pseudonima: Rudolf Šmit, Nikolaj Gračov, oberlajtnant Paul Zibert. Kuznjecov je govorio na šest dijalekata nemačkog jezika, esperanto, poljski, ukrajinski i mordovski.

Operacije u kojima je on učestvovao su postale legendarne.

Sovjetska kontraobaveštajna služba je zahvaljujući njemu saznala o tajnoj diplomatskoj prepisci nemačkih ambasada. On je pomogao da se otkrije „Vervulf“ - Hitlerov tajni bunker na Istočnom frontu i eliminisao je šestoricu visokih nemačkih oficira. Informacije do kojih je on došao su pomogle da se spreči atentat na Staljina, Čerčila i Ruzvelta tokom konferencije u Teheranu, piše "Ruska reč".

U jednom od  njegovih poslednjih pisama bratu piše: "Volim život, još uvek sam veoma mlad. Ali ako moja Otadžbina, koju volim kao rođenu majku, traži od mene da žrtvujem život za oslobođenje od nemačke okupacije, učiniću to. Neka svet zna na šta je sposoban jedan ruski rodoljub i boljševik. Neka nacistički lideri znaju da naša nacija ne može biti pokorena ili ugašena, kao što sunce ne može da se ugasi... Neka i poginem, ali biću besmrtan u sećanju svog naroda".

Kuznjecov se uvek se trudio da govori drugačijim dijalektom od sagovornika da ovaj ne pomisli da su iz istog kraja. On nikada nije bio u Nemačkoj i lako su ga mogle odati neke sitnice koje su bile poznate svakom žitelju određene oblasti.

Za razliku od mnogih drugih obaveštajaca čiji su podvizi još uvek državna tajna, Nikolaj Kuznjecov je danas čuven u Rusiji.

Foto: Wikipedia

Zahvaljujući uslovima koje mu je pružala porodica, uporni Nikolaj Kuznjecov je uspeo da stekne obrazovanje u sibirskoj zabiti (njegovo rodno selo Zirjanka nalazi se 2.200 km istočno od Moskve). Roditelji su ga poslali 100 km od kuće u gradić koji je imao srednju školu i dobre nastavnike. Tamo je on pokazao jedinstveni dar za jezike. Učio je nemački u razgovoru sa apotekarom i šumarom. To su bila jedina dva Nemca u celom gradu.

Dobar poznavalac stranih jezika nije bio nikome potreban u Sibiru tokom 1920-ih. Kuznjecov je upisao tehničku školu, ali nije mogao da je završi zbog "porekla" i otputovao je u rusku republiku Komi da tamo radi na seči šume i pripremi drvne građe.

Međutim, mladi stručnjak u početku nije imao mnogo sreće. Uhapšen je i osuđen na godinu dana kazneno-popravnih radova "u paketu" sa rukovodstvom šumskog gazdinstva koje je uhvaćeno u krađi.

Već posle raspada SSSR-a Kuznjecovljev biograf Teodor Glatkov ispričao je da su specijalne službe zapazile budućeg obaveštajca upravo za vreme rada u republici Komi. Lokalno odeljenje Narodnog komesarijata unutrašnjih poslova obratilo je pažnju na momka koji je za godinu dana naučio komi-permjački jezik i savršeno govorio nemački. A jednom prilikom je bez problema savladao provalnike.

Nikolaj počinje da sarađuje sa čekistima i tajno radi za Narodni komesarijat unutrašnjih poslova u republici Komi i na Uralu, bori se protiv bandita i nadzire strance koji dolaze u region.

Foto: Wikipedia

Kada se 1938. godine centralni aparat Narodnog komesarijata unutrašnjih poslova zbog represija suočio sa nedostatkom kadrova, Kuznjecov je upućen na službu u Moskvu. Dobio je izuzetno redak položaj – postao je supertajni specijalni agent i dobio dokumente sovjetskog Nemca Rudolfa Vilhelmoviča Šmita, stan u centru sovjetske prestonice i određenu slobodu delovanja. Pred rat su u Moskvu dolazile mnoge delegacije iz Hitlerove Nemačke. Rudolf/Nikolaj je vešto uspostavljao kontakte sa vojnim licima, diplomatama i inženjerima koji su ga tretirali kao svog sunarodnika.

Poznati istoričar specijalnih službi Aleksandar Kolpakidi u knjizi "Diverzantska aktivnost u pozadini fronta" navodi direktivu Narodnog komesarijata untrašnjih poslova koja odlično karakteriše stanje u julu 1941. godine: "Odredi i grupe se formiraju na brzu ruku, bukvalno za nekoliko časova, od lica koja se međusobno ne poznaju i ne umeju da rukuju oružjem".

Hitno su osnovane nove jedinice, a za rad u pozadini fronta su angažovani profesionalci. Nikolaj je bio jedan od njih. On je neko vreme "stažirao" u logoru za ratne zarobljenike, a u leto 1942. godine se našao kod grada Rovna sa ispravama u kojima je pisalo da je on oberlajtnant Paul Zajbert.

Čovek koji nikada nije bio u Nemačkoj teško može da glumi Nemca. Kuznjecov je stalno morao da kontroliše svaki svoj pokret. Evo jednostavnog primera: kada Rus naručuje tri krigle piva on pokazuje barmenu kažiprst, srednji i domali prst, a Nemac pokazuje palac, kažiprst i srednji prst. Dovoljno je u razgovoru samo za trenutak izgubiti pažnju i napraviti pogrešan gest da se izazove podozrenje kod sagovornika. Kuznjecov je, međutim, odlično savladao nemačku kulturu konzumiranja alkohola i tako je naveo nemačkog majora da popije koju čašicu više, i od njega je saznao da se planira atentat na lidere zemalja Antihitelerovske koalicije u Teheranu.

Foto: Profimedia/Mary Evans Picture Librar

Aleksandar Kolpakidi piše da je "oficir koji izvlači podatke po barovima i restoranima u Rovnu mogao da sazna mnogo toga, ali ne neku veliku tajnu". Pa ipak, analitičari u Moskvi su od mase sitnica koje im je slao Nikolaj uspeli da stvore jasnu sliku budućih nemačkih planova.

Istovremeno Kuznjecov/Zajbert u Rovnu vreba visoke nemačke funkcionere i oficire koji su bili odgovorni za zločine protiv civilnog stanovništva. Međutim, početkom 1944. godine, posle velikog broja likvidacija koje je realizovao Nikolaj, oko njega počinje da se steže obruč. On "daje" sebi čin kapetana i seli se u Lavov gde uspeva da izvrši još nekoliko značajnih diverzija, a zatim donosi odluku da se probije na rusku teritoriju.

Najpre ga prati sreća: on i njegovi ljudi uspevaju da prođu kontrolne punktove i izađu iz grada. Međutim, u seocetu Boratin blizu linije fronta Kuznjecov nailazi na ukrajinske nacionaliste nad kojima su hitlerovci u toj fazi rata gotovo izgubili kontrolu. U okršaju protiv njih Kuznjecov gine zajedno sa svojim prijateljima.

Daljinac baner

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Više sa weba

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA