Prošlo je 78 godina od oslobađanja Aušvica, preživeli i danas pamte strahote : "To je bio pakao na zemlji"

Nekadašnji koncentracioni logor nalazi se u gradu Osvjećim na jugu Poljske, koji je tokom Drugog svetskog rata bio pod upravom nacističke Nemačke i Adolfa Hitlera i bio mesto za mučenje i ubijanje Jevreja, Poljaka, Roma, sovjetskih ratnih zarobljenika i drugih

  • 7
Aušvic Foto: Tanjug/AP

Preživeli iz logora Aušvic-Birkenau okupili su se danas kako bi obeležili 78. godišnjicu oslobođenja tog nacističkog logora.

Jedna od preživelih Stefanija Vernik, koja je rođena u Aušvicu u novembru 1944. godine, manje od tri meseca pre njegovog oslobođenja, izjavila je da je Aušvic "pakao na zemlji", prenosi AP.

Ona je pročitala apel narednim generacijama da budu na oprezu u vezi sa podmuklim ideologijama.

"Nema više fašizma, koji donosi smrt, genocid, zločine, klanje i gubitak ljudskog dostojanstva", rekla je ona.

Bogdan Bartnikovski, Poljak koji je imao 12 godina kada je prevezen u Aušvic, je bio među nekolicinom preživelih iz Aušvica koji su o svojim iskustvima pričali novinarima uoči komemoracije danas.

Rekao je da su prve slike izbeglica koje je u februaru prošle godine video na televiziji koje su bežale nakon početka rata u Ukrajini izazvale traumatična sećanja.

Nemački kancelar Olaf Šolc rekao je da se "stradanje nevino ubijenih Jevreja ne zaboravlja, kao i patnja preživelih."

"Podsećamo se na našu istorijsku odgovornost na Dan sećanja na holokaust, tako da naše 'Nikad više' traje u budućnosti", napisao je on na Tviteru.

U drugim delovima sveta danas su planirani događaji za obeležavanje Međunarodnog dana sećanja na holokaust, godišnje komemoracije ustanovljene rezolucijom UN 2005. godine.

Nekadašnji koncentracioni logor nalazi se u gradu Osvjećim na jugu Poljske, koji je tokom Drugog svetskog rata bio pod upravom nacističke Nemačke i Adolfa Hitlera i bio mesto za mučenje i ubijanje Jevreja, Poljaka, Roma, sovjetskih ratnih zarobljenika i drugih.

Tamo je ubijeno 1,1 milion ljudi pre nego što su ga sovjetske trupe oslobodile 27. januara 1945. godine. Nijedan ruski zvaničnik nije pozvan na obeležavanje godišnice oslobođenja Aušvica.

Video: Telegraf u logoru Westerbork iz koga je Ana Frank poslata na put bez povratka: Spomen žrtvama

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Više sa weba

Komentari

  • ...

    27. januar 2023 | 15:26

    I Jasenovac je bio Pakao

  • DARKO 100%

    27. januar 2023 | 15:44

    Drugi svetski rat generalno nikad nije ni prestao ,on se i dalje vodi samo uvijen u drugu ambalazu i pod drugim sloganima

  • Jovan Ktć

    27. januar 2023 | 17:56

    Aušvic je bio strašan po mnogo čemu, a naročito jer je ubijeno i umrlo oko milion ipo ljudi. Po surovosti i sadističkom načinu ubijanja, uglavnom hladnim oružjem, noževima, maljevima ustaški logor Jasenovac u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj je zgražavao i Nemce i Italijane. Naravno o tome se izvan bivše SFRJ vrlo malo zna, najviše našom krivicom.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA