
DAN POBEDE NAD FAŠIZMOM Nemačka je morala dva puta da potpiše kapitulaciju, a evo zašto je izabran baš 9. maj
U Moskvi se održava Parada pobede, u znak sećanja na 80. godišnjicu poraza fašizma u Drugom svetskom ratu.
Zajedno sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom, svečanosti prisustvuju gosti iz celog sveta, među kojima su predsednik Srbije Aleksandar Vučić, predsednik Kine Si Đinping, predsednik Brazila Lula da Silva, predsednici Venecuele, Kube, Egipta i drugih država.
Velika manifestacija
Ove godine se očekuje učešće oko 14.000 vojnika, više od 210 vojnih vozila, kao i vazdušni prelet najmanje 80 letelica.
Učestvovaće jedinice iz 13 zemalja, uključujući Kinu, a centralni događaj je velika vojna parada na Crvenom trgu u Moskvi, u kojoj će defilovati vojnici, tenkovi, avioni i druga vojna oprema.
Dan pobeda nas podseća na dan kada je nacistička Nemačka potpisala kapitulaciju, iako je Drugi svetski rat konačno završen tek nekoliko meseci kasnije bezuslovnom kapitulacijom carskog Japana, a nakon Hirošime i Nagasakija.
Dva puta se predali
A, da li ste znali da su Nemci dva puta potpisali kapitulaciju?
Prvi put, to se dogodilo u Remsu 7. maja, a odluka je stupila na snagu dan kasnije, u 23.01 sati po srednjoevropskom vremenu.
Ovaj datum se često naziva Dan pobede u Evropi i u većini zapadnih zemalja.
Josif Staljin je bio nezadovoljan ovim događajima, smatrajući da predaju mora da primi izaslanik vrhovne komande Sovjetskog Saveza i da bude potpisana u Berlinu.
On je insistirao da je protokol iz Remsa samo preliminarni, a da se glavna ceremonija mora održati u Berlinu, gde se tada nalazio maršal Georgij Žukov.

Ceremonija u predgrađu Berlina
Saveznička komanda je pristala, pa je organizovana druga ceremonija u predgrađu Berlina, u večernjim satima 8. maja, kada je već bio 9. maj u Moskvi (zbog vremenske razlike).
Feldmaršal Vilhelm Kajtel kao načelnik štaba Vrhovne komande Vermahta, general-pukovnik Hans-Jirgen Štrumpf kao predstavnik Luftvafea i admiral Hans Georg fon Frideburg su potpisali nemačku kapitulaciju u štabu sovjetske armije.
Njihovu predaju su prihvatili sovjetski maršal Žukov i britanski maršal Artur Teder.
Na Starom kontinentu, inače, danas se slavi Dan Evrope u znak sećanja na deklaraciju francuskog ministra spoljnih poslova Roberta Šumana iz 1950, a koja se smatra prvim zvaničnim korakom u nastanku EU.
(Telegraf.rs)
Video: Kao da umesto repa ima propeler: Ovaj pas će poleteti od sreće dok čeka vlasnika
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Mira
Prava lekcija iz istorije kroz svečanost i poštovanje!
Podelite komentar
NIna
Zajedništvo naroda u čast mira!
Podelite komentar
Mira
Imponuje broj zemalja koje su učestvovale!
Podelite komentar