
Novinarka zbog VICA o Titu završila na Golom otoku: "Žene su tamo bile žedne, bez zuba, pretvarane u starice"
Mlada novinarka Žena Lebl(22) završila je dve i po godine na Golom otoku zbog vica o Josipu Brozu Titu – pesma "Druže Tito, ljubičice bela" koštala je mladu Beograđanku slobode.
O Ženi, novinarki jevrejskog porekla, dugo se malo znalo, jer se o strašnom periodu njenog života u logorima gotovo nije smelo pisati. Jedan od prvih tekstova o njenoj sudbini objavila je Politika 2013. godine.
Sve je počelo kada je Žena u redakciji prepričala šalu kolege: Jugoslavija je pobedila na međunarodnom takmičenju u cveću jer je uzgajala ljubičicu od 100 kilograma – aluzija na pesmu "Druže Tito, ljubičice bela, tebe voli omladina cela". Nakon toga, po nju su došla dva udbaša, jer je "govorila protiv Tita i nije prijavila narodnog neprijatelja od kojeg je čula vic".
Zatvorili su je u više logora: Glavnjača, Ramski rit, Zabela, Grgur i Goli otok, gde je od aprila 1949. do oktobra 1951. godine bila pod pritiskom da promeni mišljenje i prizna krivicu. Ispisana je i iz Udruženja novinara.
Posle raspada Jugoslavije, Žena Lebl je objavila knjigu "Ljubičica bela", koja je u Izraelu postala bestseler. U njoj opisuje jeziva iskustva iz logora, uključujući patnje žena: bile su žedne do ludila, pretvarane u starice, gubile zube, obolevale dok su im stizale vesti da su ih deca, majke i muževi odbacili jer su postale "narodni neprijatelji".
Njena priča otkriva nepoznatu stranu istorije - logore i patnje žena koje su bile kažnjavane zbog malih šala ili izražavanja slobodnog mišljenja.
(Telegraf.rs/Blic)
Video: Jeziva istina o rudniku Gabrovnica
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.