ZVEZDA JE REKORDER ABA LIGE: Crveno-beli dobili MZT, iako su dali samo 6 poena za četvrtinu!

Lider regionalnog takmičenja imao 20 poena viška na poluvremenu, ali su u nastavku totalno pali. Međutim, rekord Olimpije od 12 uzastopnih pobeda je oboren - 79:76

• 50

Možda je broj ''13'' za većinu ljudi baksuzan broj i broj koji predstavlja neko sujeverje, ali za košarkaše Crvene zvezde sasvim sigurno nije s obzirom na to da im je doneo rekord ABA lige po broju vezanih pobeda. Trijumfom protiv MZT-a rezultatom 79:76 (25:17, 130:18, 6:21, 18:20) crveno-beli su došli do rekordne 13. pobede i tako pretekli Olimpiju koja je u debitanskoj sezoni ABA lige brojala do 12.

Činilo se da će Zvezda lagano privesti meč kraju, nakon 20 poena viška na poluvremenu, ali se MZT preporodio u trećoj deonici gde su crveno-beli za 10 minuta ubacili samo šest poena. Ređali su se promašaji Zvezdinih košarkaša dok se MZT, s druge strane, polako vraćao u meč najviše zahvaljujući Aleksandru Cvetkoviću, Zvezdinom pleju na pozajmici u Skoplju.

Upravo je Cvetković u 33. minutu doneo prvo vođstvo svom timu na utakmici (64:63) i od tada je krenula rezultatska klackalica koja je, na kraju, prevagnula na Zvezdinu stranu. Junak trijumfa bio je Boban Marjanović sa četiri poena u poslednjem minutu i odličnom blokadom u odbrani, iako je do tada bio poprilično indisponiran. Treba pomenuti i to da je imao velikih problema sa Samardžiskim koji je ubacio 17 poena na svom debiju za MZT.

Najefikasniji u pobedničkom timu bili su Cirbes i Vilijams sa 13, odnosno 12 poena, ali sve u prvom poluvremenu. Mitrović je takođe ubacio 12, a Marjanović i Jović po 10.  S druge strane, Cvetković je imao 19, pomenuti Samardžiski 17, a Šehović 14 poena.

Zvezda je trojkom Tejića i dobrom odbranom otvorila meč protiv MZT-a. Domaći tim je tek nakon dva minuta pogodio i to sa linije penala. Precizan je bio Samardžinski, kome je ovo debi u dresu makedonskog tima. Na polovini deonice na semaforu je stajalo 15:6 za Zvezdu. Usledila su dva dobra napada MZT-a, da bi Vilijams vezao pet poena za vođstvo od 20:11.

Jedini problem za crveno-bele, u tom momentu, bile su dve lične greške Marjanovića. Ipak, Cirbes ga je odlično zamenio pošto je do kraja prve deonice ubacio četiri poena, dok je Zvezda na prvi odmor otišla sa osam poena viška - 25:18.

Nemac je u istom ritmu nastavio i na početku druge deonice kada je vezao pet poena, ali je Dikson trojkom koliko-toliko držao priključak za liderom (30:24). Dobra odbrana i trojka Mitrovića doneli su Zvezdi prvu dvocifrenu prednost na meču. Igrao se 13. minut. Crveno-beli nisu tu stali i na polovini druge četvrtine, zahvaljujući Joviću, Cirbesu i Mitroviću, imali su 18 poena viška - 46:28.

Da ne beše nesportske lične, a potom i faula Dženkinsa pitanje je do koliko bi Zvezda brojala. Ovako je domaći tim uspeo preko penala da smanji ispod 2o razlike. Opuštenost u igri Zvezde, domaći tim je pokušao da iskoristi u poslednja dva minuta, ali su samo viđena dva poena Cvetkovića sa linije penala. Vilijams je u svom stilu za tri poena odveo Zvezdu na plus 20 na poluvremenu (55:35), ali vredi napomenuti i to da je Dženksins zaradio četvrtu ličnu grešku.

Vezao je MZT šest poena na početku treće deonice, ali je svoj prvi koš u nastavku dao i Marjanović. Prethodno je Vilijams promašio dva puta, dok Blažič nije ni stigao da šutira u jednoj akciji. S druge strane Cvetković je stigao do 12. poena, a Samardžiski je smanjio na 57:45. Trojkom Diksona, MZT je smanjio na jednocifrenu razliku, a Zvezda je za šest minuta ubacila samo dva poena.

I u nastavku je škripalo u napadu gostiju jer je samo Jović uspeo da pogodi za dva poena, dok se većina košarkaša na parketu ređala na traci promašaja za tri poena. Zato i ne čudi samo pet poena viška na kraju 30 minuta - 61:56. I u nastavku ista priča. Poenima Cvetkovića u 33. minutu, MZT je prvi put poveo na ovom meču (64:63).

Usledio je tajm-aut radonjića i crveno-beli su ponovo imali tri poena viška na pet minuta pre kraja (69:66). Prvenstveno jer se raspucao Blažič. Trojkom Jovića Zvezda je povela sa 72:68 i taj rezultat je bio skoro dva minuta na semaforu. Pogodio je tada Samardžiski za dva poena, ali je Zvezda uspela da sačuva prednost pomenutim poenima Marjanovića, ali i Jovića i Blažiča sa linije penala.

MZT - CRVENA ZVEZDA 76:79 (17:25, 18:30, 21:6, 20:18)

MZT: Dikson 8, Stajić 2, Klasen 4, Mekić 0, Lučić 7, Samardžiski 17, Mladenović 0, Šehović 14, Nikolovski 5, Cvetković 19.

CRVENA ZVEZDA: Vilijams 12, Rebić 2, Dangubić 5, Mitrović 12, Lazić 0, Blažič 6, Kalinić 0, Marjanović 10, Tejić 5, Dženkins 4, Jović 10, Cirbes 13.

Tabela: C.zvezda 13/0, Budućnost 11/2, Cedevita 9/4, Olimpija 8/5, Cibona 7/6, Krka, Partizan, Mega, Zadar i Solnok 6/7, Igokea, Metalac i MZT 4/9, Levski 1/12.