≫

Poljaci u četvrtfinalu EURA: Džaka tragičar Švajcarske u penal seriji! (VIDEO) (FOTO)

Šaćiri postigao najlepši gol na Evropskom prvenstvu, ali su Poljaci bili sigurniji sa "kreča"

• 31

Reprezentacija Poljske prvi je četvrtfinalista Evropskog prvenstva!

Ekipa selektora Adama Navalke eliminisala je Švajcarsku posle boljeg izvođenja penala, nakon što je u regularnom delu meča i posle produžetka bilo 1:1.

Poljaci su poveli preko Blaščikovskog u finišu prvog poluvremena, a izjednačio je magičnim makazicama Džerdan Šaćiri, i tako materijalizaovao daleko bolju igru "sajdžija" do tada.

Tragičar Švajcaraca u penal seriji bio je Granit Džaka, koji je promašio sa "bele tačke" u drugoj seriji.

Poljaci su do vođstva pokazali ono zbog čega ih mnogi vide kao potajne favorite za plasman u polufinale, ali su od tada ličili na sve samo ne na ozbiljan tim. Više na ispodprosečnu grupu igrača.

Za, najblaže rečeno, kukavički pristup u drugom poluvremenu i produžecima stigla ih je zaslužena kazna u vidu gola Šaćirija, ali su i pored svega imali i mnogo sreće jer je totalni preokret sprečio Lukas Fabijanski sa dve vanserijske intervencije i tako sebi prilepio etiketu spasioca.

Sjajni čuvar mreže je na 1:0 prvo izvadio loptu iz raklji posle "slobodnjaka" Rodrigeza, a potom je, u finišu drugog produžetka, na 1:1, skinuo zicer Derdijoka u situaciji "1 na 1". Ipak, ništa nije mogao da uradi kada je maestralni Šaćiri izveo neviđenu akrobaciju u 83. minutu za izjednačenje. Bio je to retko viđena kung-fu vratolomija sa 16 metara i maestralan gol omalenog ofanzivca.

I to nije bilo sve od Šaćirija u subotu popodne u sunčanom Sent-Etjenu.

Pre postignutog gola najbolji igrač Švajcaraca uzdrmao je i prečku i bio je permanetna opasnost za ultra defanzivu Poljaka, koji su duže od sat vremena prividno igrali klasičnu čekalicu iz koje je trebalo da se izrodi neki kontraudar, a u stvarnosti je to bio klasičan bunker koji je jedva izdržavao pod naletima poletnih "sajdžija".

Na kraju, posle iscrpljujućih 120 minuta fudbala, odluka o pobedniku pala je sa penala, a tamo, jedini nesiguran bio je Džaka čiji je hitac promašio cilj i bio je to ključni trenutak drame na "Žofroa Gišaru" .

Za Poljake su pogađali Levandovski, Milik, Glik, Blaščikovski i Krihovjak, dok su Lihštajner, Šaćiri, Šer i Rodrigez uradili ono što nije Džaka.

Rival Poljaka u četvrtfinalu biće pobednik meča Hrvatska - Portugalija.

Švajcarska - Poljska 1:1 (penalima 4:5)

(Šaćiri 83 - Blaščikovski 39)

ŠVAJCARSKA: Somer - Lihštajner, Đuru, Šar, Rodrigez - Džaka, Behrami (od 77. Fernandez) - Šaćiri, Džemaili (od 58. Embolo), Mehmedi (od 68. Derdijok) - Seferović.

POLJSKA: Fabijanski - Pišček, Glik, Pazdan, Jedržejčuk - Krihovjak, Maščinski (od 101. Jodlovec), Bkaščikovski, Grosicki (od 104. Peško)- Milik, Levandovski.