ODBRANOM MELJU PROTIVNIKE: Zvezda se igrala protiv Budućnosti!

Zahvaljujući defanzivi u trećoj deonici, kada su protivniku dozvolili da ubaci samo devet poena, crveno-beli slavili protiv Podgoričana rezultatom 74:64 , u okviru 19. kola ABA lige.

• 11

Ni ''D'' od derbija! Iako je susret između košarkaša Crvene zvezde i Budućnosti važio za derbi meč 19. kola ABA lige, neizvesnost je viđena samo u prvih 10 minuta, jer su crveno-belih u nastavku počeli da melju protivnika i, zahvaljujući odličnoj odbrani, stigli su do 16. trijumfa, sedmog u nizu - 74:64.

Ključni momenat meča svakako je bio kraj druge i čitava treća deonica, u kojoj su crveno-beli sveli protivnika na samo devet poena, a svoj konto povećavali na preko 20 razlike. Otkako su stekli dvocifrenu prednost, puleni Dejana Radonjića je nisu ni ispuštali, a očekivani pad u poslednjoj deonici, 22:9 za Budućnost, donekle je umanjio debakl Podgoričana koji su i prvom delu sezone slavili rezultatom 62:60.

Zvezda na ovom meču nije puno pokušavala izvan linije 6,75, a od devet šuteva su pogodili tri. Međutim, 51 odsto za dva i 68 sa linije penala, kao i 10 skokova više od gostiju, bilo je dovoljno za dvocifreni trijumf nad petoplasiranom ekipom ABA lige, koja je podbacila u svim segmentima igre.

Najefikasniji u pobedničkom timu bili su katić sa 16 i Nelson sa 14 poena dok su dvocifeni još bili i Radenović i Dženkins (10).  S druge strane Akindele je ubacio 12, a Subotić, Vitkovac i Popović su dodali po 10 poena.

Puna dva minuta trebala su Crvenoj zvezdi da ''probije led'' i zabeleži prve poene na ovom meču. Nelson je iskoristio dva slobodna bacanja za 2:2, ali ono što je najbitnije za crveno-bele jeste to da je budućnost vrlo brzo ispunila bonus. Poeni i fenomenalna odbrana Nelsona, koji je još jednom pokazao da je najbolji grač Zvezde, dovela je do toga da je na semaforu stajalo 12:11 za domaći tim, uz osam poena američkog pleja.

Trojkom, odnosno petim poenom, Radenovića, Zvezda je povela sa 15:13, a nedugo zatim u listu strelaca se upisao i Katić za vođstvo od 17:14. Budućnost je vrlo brzo vezala četiri poena što je Radonjića nateralo da na parket ponovo vrati Nelsona.Međutim, Dženkins je bio taj koji je sa dva penala vratio prednost Zvezdi (19:18). Poenima Katića iz odbojke, u poslednjim sekundama, Zvezda je na prvu pauzu otišla sa najvećih plus pet - 23:18.

Sa četiri vezana poena na početku druge četvrtine domaći tim je stekao najveću razliku do sada - 27:19, a trojkom Simonovića crveno-beli su otišli na 30:21, što je gosujućeg trenera Jovovića nateralo da zatraži tajm-aut. Prva dvocifrena prednost viđena je na isteku 14. minuta kada je na semaforu stajalo 32:21, ali razigrani Dragićević je povećao na 34:22, uz prethodno jedan poen Akindelea sa linije penala.

Publika u Pioniru skočila je na noge u 16. minutu kada je Dženkins fenomenalno blokirao Kolmena, iako za glavu manji od centra Budućnosti. Međutim, samo par trenutaka ranije Zvezda je došla u problem, jer je Katić zaradio treću ličnu grešku.

Smušenost u napadu Zvezde, u poslednjih 90 sekundi, dovela je do toga da se Budućnost trojkom iz kontre donekle vratila u život i smanjila na samo minus sedam (40:33), iako je par trenutaka ranije imala deficit od minus 13. Međutim, zakucavanjem Nelsona Zvezda je otišla na veliki odmor uz solidnu prednost - 42:33.

Izgleda da je Zvezda rešila na poluvremenu da već početkom treće deonice reši pitanje pobednika što im je dobro krenulo. Zahvaljujući čvrstoj odbrani i egzekuciji u napadu, crveno-beli su vrlo brzo stigli do plus 15 (48:33), ali je Popović trojkom uspeo da smanji rezultat i zabeleži prve poene Budućnosti u drugom poluvremenu, tek posle dva i po minuta. Poeni Blažiča ispod koša u 25. minutu naterali su Jovovića da zatraži tajm-aut, jer je Zvezda stigla do maksimalnih plus 16 - 52:36.

Trojkom Dženkinsa u 28. minutu Zvezda je otišla na velikh 21 razlike, a posle poena Blažiča, trener Budućnosti Jovović je zaradio tehničku što Zvezda nije uspela da materijalizuje. Međutim, jeste Katić sa linije penala u narednom napadu i rezultat je stajao 64:41 za crveno-bele. U strelce se potom upisao i Tejić za konačan rezultat na kraju treće deonice - 65:52.

U poslednjoj četvrtini usledio je očekivani pad domaćeg tima koji je, kao i Budućnost u trećoj deonici, ubacio samo devet poena, ali je i takav luksuz biuo dovoljan Zvezdi za siguran trijumf - 74:64.

Cibona – Partizan 19.00

Tabela: Crvena zvezda 16-3 , Cedevita 14-5, Partizan 13-5 (-1), Cibona 12-6 (-1), Budućnost 12-7, MZT 9-10, Igokea 11-8, Krka 8-11, Mega Vizura 7-12, Olimpija 7-12, Radnički Kragujevac 7-12, Solnok 6-13, Široki 5-14, Zadar 5-14.

Sportske vesti iz zemlje i sveta možete pratiti i na našoj Fejsbuk stranici Telegraf Sport!