Ludi meč na Vembliju: Robenov mat u 90+2, prvi het-trik Mesija (VIDEO)

Francuska pobedila Nemačku u Bremenu, tri gola dao i Španac Soldado, Rumunija i Urugvaj remizirali u Bukureštu, Makedonci izgubili u Luksemburgu

• 0

Kakav meč pred 76.283 gledaoca na Vembliju, 100 dana pre početka Evropskog fudbalskog prvenatva! Holandija je povela s dva brza gola (Roben 57, Huntelar 58). Smanjio je Kejhil, Čelsijevo zimsko pojačanje, a izjednačenje Engleskoj doneo je Ešli Jang u prvom minutu takozvane nadoknade vremena.

Kad su svi pomislili da će se na Vembliju završiti „iksom“, Roben je postigao i svoj drugi gol u svom stilu, levom, neodbranjivo, u suprotni ugao.

Oslabljena Nemačka je uspela tek da ublaži poraz na „Vezeru“ u Bremenu protiv Francuske. „Galski petlovi“ su vodili sa 2:0 (Žiro 21, Maluda 69), a počasni pogodak postigao je Štutgartov napadač Kakau u prvom minutu nadoknade.

Svetski i evropski prvak Španija pregazila je Venecuelu na „Rosaledi“ u Malagi sa 5:0. Sada je Visente del Boske selektor pod kojim je „crvena furija“ dala najviše golova – 130. To bi bio i da je Španija postigla samo dva pogotka, pošto je za vreme mandata Havijera Klementea (1992-1998) reprezentacija dala 126 golova (62 utakmice). Del Boske ima deset mečeva manje na klupi.

Blistao je napadač Valensije Roberto Soldado het-trikom (50, 53, 84), ali ima za čim da žali. Nije iskoristio penal u 66. minutu. Prethodno je zbog grubog prekršaja Venecuela ostala s igračem manje. Soldado se tako nametnuo Del Boskeu kao sjajno rešenje za napad na Evropkom prvenstvu, s obzirom na tešku pobvredu Davida Vilje i očajnu formu Fernanda Toresa.

Amerikanci su iznenadili Italijane na "Luiđi Ferarisu" u Đenovi, nesuđenom poprištu duela "azura" i Srbije u minulim kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo. Gol za reprezentaciju koju predvodi proslavljeni nemački centarfor Jirgen Klinsman postigao je Dempsi u 55. minutu

To je prva pobeda američke fudbalske reprezentacije u susretima s „azurima“. Prethodno ih je bilo deset, a prvi je odigran na Drugom svetskom prvenstvu (1934), kome je Italija bila domaćin i koja je i trijumfovala. Igralo se po nokaut-sistemu (16 učesnika), a Italija je u osmini finala očitala lekciju Amerikancima sa 7:1.

Gol Bafa Donelija bio je prvi od tek tri koje su Ameri postigli protiv Italijana pre ovog Dempsijevog. Strelci su bili i Džon Harks (1992) i Lendon Donovan (2009).

Zanimljiv je podatak da „azuri“ nisu izgubili na „Luiđi Ferarisu“ još od 1924. Poraženi su i u prethodnoj utakmici, kada je Urugvaj bio bolji u Rimu u novembru sa 1:0.

Argentina je pobedila Švajcarsku u Bernu sa 3:1, a sva tri gola za goste postigao je najbolji fudbaler na svetu Lionel Mesi. To je njegov prvi het-trik za nacionalni tim. Ranije je još samo jednom bio dvostruki strelac (2007). Strelac za domaćina bio je Šaćiri, koji je u 50. minutu izjednačio rezultat, a 1:1 na snazi je bilo sve do 88. minuta.

U prvoj turi današnjih prijateljskih fudbalskih utakmica izdvojićemo pobedu Rusije u Kopenhagenu (2:0), remi Ruminije i Urugvaja u Bukureštu (1:1), pobedu Slovačke u Turskoj (2:1), poraz Makedonaca u Luksemburgu (2:1)...

Crna Gora je savladala Island u Podgorici s 2:1, a pobedonosni kao i prvi pogodak za domaćina postigao je Stevan Jovetić. Gol odluke pao je u 88. minutu. Tako se selektoru Branku Brnoviću piše prvenac na crnogorskoj klupi, a reprezentaciji pobeda posle sedam mečeva bez nje, računajući i baraž susrete s Englezima za odlazak na Evropsko prvenstvo u Poljskoj i Ukrajini.