Svaki drugi radnik prijavljen, ali ne na celu platu!

Rezultati su pokazali i da privreda ne veruje da će firme koje posluju mimo zakona trpeti sankcije. Samo tri od 10 privrednika veruje da će preduzeća koja posluju u sivoj zoni biti otkrivena

  • 8

Svaki drugi prijavljeni radnik u srpskoj privredi, nije prijavljen na ukupan iznos plate, dok čak svaki treći radi neprijavljeno, pokazalo je najnovije istraživanje koje su sproveli Nacionalna alijansa za lokalni ekonomski razvoj (NALED) i američki USAID.

- Svaki treći poslodavac je u anketi priznao da bar deo novca isplaćuje u gotovom - izjavio je danas Predrag Kurčubić, predstavnik agencije Ipsos stratedžik marketing, koji je za potrebe NALEDA spoveo istraživanje na uzorku od 250 preduzeća.

Programski direktor te organizacije Jelena Bojović podsetila je da je ovo drugo po redu istraživanje NALEDA o stavovima privrede o sivoj ekonomiji, i da je u oba istraživanja bio visok procenat privrednika koji su rekli da zbog sive ekonomije moraju da otpuštaju radnike i da im smanjuju plate.

- U prethodnom istraživanju to je izjavio svaki drugi privrednik, a u najnovijem, tako se izjasnilo 28 odsto ispitanika. Procenat je svakako visok - rekla je Bojović.

Rezultati su pokazali i da privreda ne veruje da će firme koje posluju mimo zakona trpeti sankcije. Samo tri od 10 privrednika veruje da će preduzeća koja posluju u sivoj zoni biti otkrivena, svaki peti misli da će to preduzeće biti kažnjeno.

Privrednici su u visokom procentu (70 odsto) istakli da postojanje sive ekonomije nije opravdano, a ohrabruje i podatak da se povećao udeo onih koji tvrde da je država odlučna da se izbori sa ovim problemom koji je sa 42 odsto u prvom porastao na 48 odsto u drugom istraživanju,

- Nepoverenje u sistem sankcionisanja doprinelo je da procenat onih koji ne bi prijavili nelojalnu konkurenciju ostane gotovo nepromenjen. Svaki drugi privrednik smatra da to nije njegov posao već posao državnih institucija - rečeno je na današnjem predstavljanju istraživanja.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Panco

    17. septembar 2014 | 16:08

    A sada kada je obelodanjeno da 7000 kosovara prima platu u epsu 70000 din.isto tako u zeleznicama da su kupili radna mesta u posti zdravstvu miliciji oni meni minusr.Sta je sad kosovari gde ste.Srbi sa kosova imaju veca prava i vise para od srba iz srbije i ptimaju dodatke konzerve imaju prava na kazan.Zive u barakama ne placaju struju a grade kuce i kupuju stanove.A radnik u srbiji nije ni prijavljen a i ne prima platu!

  • Ana

    17. septembar 2014 | 20:11

    Sram te bilo, Srbijo!!!

  • dr dabic

    17. septembar 2014 | 16:24

    Kad bi privâtnici sve prijavili katanac n'a kapiju drzava je ta da pokrene i pomogne radniku i privatniku pa privâtnici rane ove ne radnike n'a budzetu

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA