I TO JE MOGUĆE U SRBIJI: Jedna bolnica, a tri direktora!

Tri direktora, dva upravna odbora, dva nadzorna odbora, a jedna zdravstvena ustanova – ZC „Studenica“ u Kraljevu!

  • 5

Tri direktora, dva upravna odbora, dva nadzorna odbora, a jedna zdravstvena ustanova – ZC „Studenica“ u Kraljevu!

Administrativni haos trpe pacijenti kojima se odlažu intervencije, a ni grejanja nije bilo jer se nije znalo ko će da ga plati.

To je rezultat „primene“ Zakona o zdravstvenoj zaštiti, po kojem je predviđeno izdvajanje domova zdravlja iz zdravstvenih centara, pri čemu bolnice ostaju pod ingerencijom republike, a domovi zdravlja dolaze pod nadležnost lokalne samouprave.

Kako za “Alo!” kaže dr Dragan Arsić, dečji hirurg i bivši direktor ZC “Studenica -  ništa još formalno-pravno nije završeno, tako da imamo Dom zdravlja koji se skoro izdvojio, Zdravstveni centar “Studenica”, koji ne bi trebalo da postoji, i bolnicu koja još formalno-pravno ne postoji.

- Trenutno su tu tri direktora - Doma zdravlja, zdravstvenog centra i bolnice, dva upravna odbora – zdravstvenog centra i bolnice i dva nadzorna odbora u istim ustanovama. Uopšte se ne zna čije su odluke pravno validne - navodi Arsić i dodaje da su se već nekoliko puta, obraćali i Ministarstvu zdravlja.

Prema njegovim rečima, zahvaljujući tome što se ne zna ko se i kako finasira i u čiju nadležnost šta spada, u Zdravstvenom  centru nedostaju snimci za rendgensko snimanje, nema ubrusa, lekova, sanitetskog materijala, sočiva za operacije katarakte, a neke operacije se odlažu.

- Zbog cele situacije kažnjeni su pacijenti. Na primer, pregled krvnih sudova doplerom zakazuje se za april iduće godine. Dom zdravlja radi, ali su velike gužve. Do pre tri dana nije bilo grejanja, jer se nije znalo ko bi trebalo da ga plaća. Trebalo bi ova formalno-pravna zavrzlama što pre da se reši, jer se sada ne zna ko šta radi – navodi dr Arsić.

Upitan da li svi “postojeći i nepostojeći” direktori i članovi upravnih i nadzornih odbora primaju plate, on potvrdno odgovara, ali tvrdi da ne zna koliko. Sa druge strane, dr Zoran Mrvić, v.d. direktora bolnice, negira za “Alo!” tvrdnje kolege dr Arsića, ali priznaje da formalno-pravno postupak razdvajanja u ZC “Studenica” još nije okončan do kraja.

- Radimo sve po standardnoj, operativnoj proceduri razdvajanja Ministartva zdravlja. Bolnica je upisana u registar opštih bolnica 30. septembra, a zakonska procedura trebalo bi da bude završena u petak, potpisivanjem ugovora sa RFZO – navodi dr Mrvić. Prema njegovim rečima, tada bi trebalo da se desi i raspodela radnika.

Vlada Srbije donela je akte o osnivanju opštih bolnica, tačnije o aktima koji propisuju način na koji se zdravstveni centri razdvajaju na opšte bolnice i domove zdravlja.

- U institucijama koje nastaju razdvajanjem, imenuju se privremeni organi upravljanja. Njihova nadležnost je da sprovedu neophodan postupak i procedure. Dok se postupak ne završi, nadležnost funkcionisanja je isključivo na rukovodstvu zdravstvenog centra – kažu u Ministarstvu zdravlja.

Dr Zoran Mrvić negira da bolnici bilo šta fali za normalno funkcionisanje, ali da je tačno da nema sočiva za operaciju katarakte.

- Ali takva situacija je u celoj Srbiji. Imamo dovoljno lekova, čak i citostatika. Apsolutno je netačno da se pregledi krvnih sudova doplerom zakazuju za april sledeće godine – kaže on.

(Telegraf.rs / Izvor: Alo.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA