ZNATE LI DA U SRBIJI ŽIVI JAGNJE KOJE KOŠTA 500 EVRA? Mile P. će vam otkriti SVE o njemu! (FOTO) (VIDEO)

Romanovska ovca je nastala u Rusiji, od samog starta je vršena oštra selekcija na plodnost, pa je posledica toga da je danas u svetu ubedljivo najplodnija rasa ovaca

  • 11

Romanovska ovca je jedna od zanimljivijih rasa ovaca, jer je veoma plodna, otporna na bolesti, izdržljiva u svim vremenskim uslovima... Godišnje se od 100 ovaca ojagnji 400 jagnjadi, meso je odličnog kvaliteta, bez specifičng mirisa, a ima ukus divljači.

I to nije sve. Verovali ili ne, cena ovog jagnjeta se kreće od 220 do 500 evra!

DEVOJČICA (3) POMOGLA OVCI DA SE OJAGNJI: Zapalila internet i posvađala ljude širom sveta (VIDEO)

Sama ovca dostiže manju težinu u odnosu na ostale rase, pa se iz tog razloga dosta koristi za ukrštanje sa drugim rasama ovaca, a dobijaju se, kažu, i potomci sa boljim osobinama.

Srbija je nekad imala 7 miliona svinja, a danas?! (VIDEO)

Mile Pađen iz Šida se odmalena bavi ovčarstvom, ali je želju da gaji romanovsku ovcu ostvario tek pre nekoliko godina.

Plodnost romanovske ovce je jedan od osnovnih faktora zašto je toliko popularna.

- Procenat njene plodnosti je od 200% do 300%. Jedna ovca može da ojagnji oko 4 jaganjaca, što bi značilo da od 100 ovaca može da se dobije od 260 do 400 jagnjadi u jednom jagnjenju - priča Mile.

Foto: Wikimedia/Flickr/Jean Foto: Wikimedia/Flickr/Jean

Drugi veoma bitan razlog je dobra otpornost na bolesti, pa je tako retkost da dođe do zapaljenja vimena kod ovce. Takođe ima skromne zahteve oko smeštaja, dosta je otporna na vremenske uslove i niske temperature.

- Nije zahtevna za održavanje, hrani se travom na pašnjacima, kukuruzom. Uglavnom sve jede. Neprikosnovena je majka, može da othrani petoro jagnjadi bez problema. Nema bolesti papaka. Izuzetno je druželjubiva i ljupka životinja - objašnjava nam Pađen.

Foto: Wikimedia/Kreg Leymaster Foto: Wikimedia/Kreg Leymaster

Jedan od glavnih izvora za nabavku romanovske ovce su oglasi. Međutim prilikom nabavke novih ovaca, a posebno ovnova je poželjno da se kupuju od poznatih odgajivača.

Problematično za nabavku po oglasima je to što se rasa koristi za ukrštanje sa drugim rasama ovaca, pa se povremeno mogu naći ovce koje su izgledom veoma slične čistoj rasi, ali se po drugim osobinama razlikuju.

Ovce

- Jagnjad romanovske ovce su nakon rođenju potpuno crne boje, ali sa dozvoljenim belinama na glavi, nogama i vrhu repa. Ta boja kod jagnjadi počinje da se menja oko trećeg meseca i postaje svetlija. Na ostalim delovima tela jaganjaca beline nisu dozvoljene - ističe naš sagovornik i dodaje:

Ovce

- Romanovska ovca je sitnije građe, dostižu kilažu od 50-60 kg dok ovnovi dostižu težinu od 70-90 kg. Glava je mala i uglasta sa zaobljenom lobanjom, kratkim ušima. Dužina repa iznosi 10 do 15cm. Visina grebena kod ovaca je 60 62cm, a visina ovnova oko 64 cm.

Ove ovce imaju vema stabilnu konstituciju, kratke noge i dosta sitne kosti i to je razlog zbog kojih se dosta lako jagnje.

- Takođe zbog svoje sitnije građe, kosti su im manje, pa randman mesa ove jagnjadi, kada imaju 90 dana i oko 25 kilograma iznosi čak 45 do 50 odsto. Što znači da daju više mesa od drugih - nastavlja da objašnjava ovaj farmer.

Foto: Foto:

Ovce romanovske rase se mogu upariti nakon 30 dana od jagnjenja, dok je kod drugih rasa taj period duži. Nakon sparivanja ovce se jagnje nakon 140 dana otprilike, što teoretski daje mogućnost da se u toku jedne godine ovce jagnje po dva puta.

- Mlade ovce mogu biti polno zrele več nakon 5 meseci, ali se pripuštanje ne vrši dok nemaju bar punih osam meseci starosti. Zbog tako ranog perioda kada su romanovski ovce plodne, potrebno je na vreme izvršiti odvajanje muških od ženskih da bi se sprečilo neželjeno sparivanje - naglašava Mile Pađen.

Foto: Wikimedia/Josef Šlejtr Foto: Wikimedia/Josef Šlejtr

Rasa je nastala u Rusiji u blizini grada Tutaev, koji se nalazi u oblasti Romanovo-Borisoglebsk. Kao oblast porekla se može naći i da je navedena gornja Volga, što je samo drugi naziv za taj isti region. Iz Rusije su ih trgoci doneli u Nemačku, odakle je počela dalje da se širi.

Cena jagnjeta na tržištu se formira na osnovu komisije, koja vrši procenu.

-  Ovnovi bez pedigrea se prodaju za 300 do 400 evra, dok je cena ženki oko 250 evra. Ovce sa pedigreom koštaju oko 400 evra, dok ovnovi sa pedigreom, mogu da se prodaju od 500 do 700 evra - navodi Pađen.

Foto: Wikimedia/Izvora Foto: Wikimedia/Izvora

Porodica Rađen iz Šida se pored ovčarstva, bavi i drugim poljoprivrednim poslovima, ali teže ka tome da im ovo postane jedini i osnovni izvor prihoda.

- Za sada imamo farmu sa oko 500 ovaca, kada taj broj bude prešao još toliko, onda će to biti naš jedini biznis - kaže Mile za Telegraf.

Ovca koja je preko Srema ušla u Srbiju, i zvanično postoji kao priznata rasa po oba odgajivačka programa EU i Rusije. Godišnje romanovska ovca na svet donese između pet i deset jagnjadi u dva jagnjenja zbog čega se ubraja u najplodniju rasu na svetu.

Rekord je 11 jagnjadi u jednom leglu, a njeno uključivanje u domaće, primitivne rase, u značajnoj meri popraviće razvoj srpskog ovčarstva koje je i pored sve većeg interesovanja za jagnjeće i ovčije meso u drastičnom opadanju, kako u Srbiji, tako i u Evropi i svetu.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Goran

    12. septembar 2017 | 13:42

    To je cijena za genetiku a ne za meso. Cijena mesa romanovske je ista kao i drugih jagnjadi možda vrlo malo skuplja.

  • Nikolina

    14. jul 2016 | 08:06

    Dzeki,Dzeki,bas si vragolast,reci nam kakvo ce vreme biti za vikend?

  • Roga

    9. septembar 2016 | 14:39

    Pričam ti priču imam 6 komada i ovna sve dajem za 500evra samo da ih se rješim.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA