JOŠ JEDNA UDAR NA DŽEP SRBA: Ko ne plati porez, na kazne i kamate daće još 100 evra

Sredinom ovog meseca istekao je rok da se plati treća rata poreza na imovinu pa bi svi koju su zakasnili trebalo da se zabrinu zbog zatezne kamate

  • 10

Svi koji nisu platili porez na imovinu do 15. avgusta trebalo bi da znaju da je već 16. počela da im se obračunava zatezna kamata na dug, koja za godinu dana na dug od 50.000 dinara može da dostigne i 6.300 dinara.

Preti vam KAZNA od 50.000 dinara, ako ovo niste uradili!

Sredinom ovog meseca istekao je rok da se plati treća rata poreza na imovinu, pa bi svi koju su zakasnili trebalo da se zabrinu zbog zatezne kamate.

– Kamata se obračunava automatski, svima koji nisu platili, pa bilo to i deset i 100.000 dinara. Trenutno je dnevna kamata oko 17 dinara za dug od 50.000 – kažu u jednoj od lokalnih poreskih administraciji u prestonici, prenose beogradski mediji.

Osim kamate, dužnici mogu da očekuju opomenu, zatim prekršajnu prijavu i na kraju prinudnu naplatu. Zakon o poreskom postupku i poreskoj administraciji od 2014. godine ne predviđa slanje opomena građanima koji nisu platili svoje obaveze, ali poreznici ih i dalje šalju. Ipak, da li će opomena stići posle jedne ili nekoliko nedelja nema pravila kad se pogledaju opštine širom Srbije.

Foto: Telegraf Foto: Telegraf

Obračun

U Sekretarijatu za finansije Grada Beograda kažu da se opomena prema Zakonu o poreskom postupku i poreskoj administraciji dostavlja poreskom obvezniku koji nije po dospeću platio porez, kojom mu se nalaže da dospeli iznos plati odmah, a najkasnije u roku od pet dana od dana prijema opomene, i to sa obračunatom kamatom. Takođe, opomena sadrži i pouku dužniku da u roku od pet dana može da raspravi sporna pitanja u vezi vrste i iznosa poreza dospelih za naplatu.

– Uprava javnih prihoda planira da ove godine građanima koji ne plaćaju svoje obaveze u rokovima propisanim zakonom dostavi opomene već u septembru – navode u Sekretarijatu.

Takođe, nema pravila ni u kom trenutku će biti podneta prekršajna prijava, pa tako u pojedinim opštinskim poreskim administracijama ističu da ovoj meri pribegavaju kad je dug veći od 100.000, a u drugim kad pređe 200.000 dinara.

Najmanja kazna koju prekršajni sudija može da odredi neplatišama je 5.000 dinara.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • amer

    30. avgust 2016 | 11:50

    A ko ne isplati platu radnicima.

  • RUS

    30. avgust 2016 | 11:51

    Trideset godina na birou,i sta sam dobii od drzave,jedva prezivljavam,nek obracunaju njinom tati.

  • Kaja

    30. avgust 2016 | 15:22

    Od cega da platimo porez kada su sve firme i fabrike pozatvarali radnike isterali na ulicu .

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA