HRVATSKA TRAŽI DA JOJ SRBIJA PREDA PRAVOSLAVNO BLAGO: Ucene i strah da će naša kulturna baština biti zauvek uništena
Hrvatska od Srbije trenutno potražuje kulturna dobra koja su spasena iz manastira i crkava SPC u Hrvatskoj, većinom tokom operacija "Oluja" i "Bljesak", koja je srpski narod doneo sa sobom i predao ustanovama kulture na dalje čuvanje. Istoričar Nikola Kusovac poručio je da je licemerno da Hrvatska, gde je u XX veku sistemski uništavana srpska baština, sada ucenjuje Srbiju potraživanjem naših ikona i druge baštine koje su u ratu spasene od uništenja.
NAROD HRLI NA OSTROG: Tri sata stoje u redu da celivaju ikonu i dodirnu sveca (FOTO)
- Najveći deo tih dobara čini riznicu manastira Krka, odnosno dobra iz Dalmatinske eparhije, a na utvrđenom spisku su i dobra koja pripadaju Eparhiji pakračko-slavonskoj, kao i osječkopoljskoj i baranjskoj - kaže Asja Drača Muntean, pomoćnica ministra kulture za međunarodnu saradnju i evropske integracije.
Ona navodi da kulturno blago čine ikone i knjige, kao i drugi bogoslužbeni predmeti čiji je vlasnik SPC, a svi drugi predmeti, koji su pripadali zbirkama muzeja ili drugim javnim kolekcijama, vraćeni su u periodu od 2001. do 2015. godine.
Hrvatska navodno od Srbije potražuje 1.065 kulturnih dobara iz pravoslavnih crkava i manastira. Prema podacima iz procene ratne odštete, nedostaje još 24.500 muzejskih predmeta iz 45 hrvatskih muzeja za koje se ne zna gde se nalaze.
- Među tim materijalima su oni iz Gradskog muzeja u Vukovaru, uključujući i arheološki materijal iz Vučedola, ali i celokupan spaseni fond iz Galerije umjetnina i Zbirke "Bauer" (ukupno oko 20.000 predmeta). Vraćeni su i delovi ikonostasa iz Dalja, Bobote, Krke i sav materijal iz manastira Krupe, jer su tamo ostvareni adekvatni uslovi zaštite, a uz prethodnu saglasnost Svetog sinoda SPC - kaže Drača Muntean.

Ministar kulture republike Srbije, Vladan Vukosavljević, istakao je da će se kulturno blago neće vratiti u Hrvatsku dok se za to ne stvore povoljni uslovi.
Srpska strana strahuje da bi ovo mogao da bude uslov da Hrvatska deblokira otvaranje poglavlja 26 u pregovorima Srbije sa EU kao što je i obećala da će učiniti.
Prošle godine poslednji sastanak Komisije
Ona je podsetila da se Međudržavna mešovita srpsko-hrvatska komisija za povraćaj kulturnog blaga poslednji put sastala u maju 2015. godine, kada je i vraćena arhivska građa iz Gradskog arhiva Vukovar, arheološki materijal iz Kninskog muzeja i na zahtev porodice Desnica, predmeti iz privatne kolekcije Vladana Desnice (Kula Stojana Jankovića).
Pomoćnica ministra kaže da je srpska strana spremna da nastavi rad komisije u bilo kom trenutku, kao i da u međuvremenu redovno ispunjava svoje obaveze iz Protokola o povraćaju kulturnih dobara iz 2012. godine.
Srbija, kaže ona, između ostalog finansira restauratorske i konzervatorske radova na kulturnim dobrima koja su predmet povraćaja.

Hrvatska treba da obnovi svetinje stradale u ratovima
Muntean je izrazila nadu da je "hrvatska strana takođe angažovana na stvaranju osnovnih pretpostavki za kontinuirano izvršavanje obaveza i da učestvuje u obnovi manastira i crkava Srpske pravoslavne crkve u Hrvatskoj koje su stradale u oružanim sukobima, kao i u pripremi riznica za smeštaj ovih svetinja u manastirima, crkvama ili eparhijskim dvorovima".
- Hrvatska strana je za novembar 2015. zakazala sastanak međudržavne komisije u Slavonskoj Požegi, a zatim ga otkazala zbog izbora u Hrvatskoj, što znači da se poslednji put sastala u maju te godine. Tada nam je saopšteno da će hrvatska strana imenovati novu komisiju i da ćemo biti obavešteni o tome - rekla je ona.
Hrvatska je prošla kroz još jedne parlamentarne izbore, konstatuje Drača Muntean, i poručuje da je srpska strana spremna da nastavi rad komisije u bilo kom trenutku.

Istoričar Nikola Kusovac, na konferenciji za medije u organizaciji Udruženja Srba iz Hrvatske, istakao je da je licemerno što hrvatska strana sada ucenjuje Srbiju, kada je u XX veku uništavala njenu baštinu, prenose Novosti.
On je svedočio kao tadašnji kustos Narodnog muzeja i neposredni učesnik spasavanja srpskog kulturnog blaga kako su ga hrvatske oružane snage nemilosrdno i smišljeno uništavale. Podsetio je na sudbinu Vladičanskog dvora i crkve u Pakracu, koje su hrvatski vojnici minirali i spalili bogoslužbene predmete, kompletnu biblioteku i arhivu, sva svedočanstva o srpskom postojanju na tom području.
- Posle NDH i građanskog rata devedestih od izuzetno bogate srpske baštine ostalo je 500-600 ikona koje su u Narodnom muzeju restaurirane, konzervirane i vraćene vlasniku, Srpskoj pravoslavnoj crkvi. Hrvatska licemerno traži taj poslednji preostali deo srpske baštine da bi je konačno izbrisala s lica zemlje. Jer ikone nisu samo umetnička dela već poslednja svedočanstva o postojanju Srba na prostoru današnje Hrvatske. Ako ovde popustimo, sledeći zahtev biće da se odreknemo baštine na Kosovu - rekao je Kusovac.

Svi predmeti hrvatske provenijencije su brižljivo sačuvani i vraćeni za razliku od srpskih, istakao je Milojko Budimir, koji je tokom rata bio direktor muzeja u Kninu, a sad je predsednik Asocijacije izbegličkih udruženja Srba iz Hrvatske.
- Kulturno blago Srba svedoči da su oni duže od milenijuma bili autohton narod na prostorima gde su živeli. Nije reč samo o ikonama već i o drugim materijalnim i arheološkim dokazima. Nažalost, sve ono što nije spaseno donošenjem u Srbiju uništeno je. Čak se i zgrade srednjovekovnih srpskih crkava sad "prekrštavaju" i proglašavaju hrvatskim - rekao je Budimir.
Nikola Cerovac iz Srpskog kulturnog udruženja "Zora" Knin - Beograd naglasio je da su Srbi iz Hrvatske, u čijim su hramovima stajale sporne ikone, odlučno protiv njihovog davanja Hrvatskoj.
- Bojim se da bi se desilo isto ono što je zadesilo crkvu Lazaricu na Dalmatinskom Kosovu tokom "Oluje", čemu sam neposredno svedočio. Naime na Vidovdan 1995. bio sam u Lazarici čiji me je sveštenik molio da odnesem ikone u Srbiju, jer im preti opasnost. Odbio sam ga jer nisam imao formalna ovlašćenja da to uradim. Nažalost, i crkva i sva baština koju je čuvala nekoliko meseci kasnije nepovratno su nestali u "Oluji". Ko može da garantuje da se tako nešto ne bi ponovilo s našom baštinom koju sad traže - upitao se Cerovac.

Ikone nisu za depoe
Zagreb ne poštuje nijedan od sporazuma koji se odnose na prognane Srbe, istakao je Milojko Budimir. Posledica je da se prognanici ne vraćaju, a da se od ono malo Srba što ih je ostalo posle devedesetih u Hrvatskoj sad sve se više seli u Srbiju.
- Hrvatska kao rešenje predlaže da se ikone drže u depoima dok se ne steknu uslovi da se one vrate u devastirane crkve u pustim selima. Naroda kome ikone služe nema i neće ga ni biti, pa je pitanje kome bi one bile vraćene - ističe Budimir.
(Telegraf.rs/Tanjug/ Večernje novosti)
Video: Kako vrućine utiču na srce, šta se dešava kada zagrejani pipijete ledenu vodu, objašnjava kardiolog
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Peki
Ajd prvo da im vratimo RODOSLOV ! Popise datumima kada su promenili "vjeru" pa postali veci katolici od Pape. Pretpostavljam da se to moze naci u crkvenim knjigama? I to nije nacionalizam ili sovinizam. To je istorija ! Nije bas blistava, ali je istorija .
Podelite komentar
Miro specijalac
Ako se vrate odrecicu se pasosa i mog sina od 2 godine uciti da nije srbin. Toliko vucicu.
Podelite komentar
Susi
Oni bi da ono što nije uništeno, legalno unište, uz našu pomoć?
Podelite komentar