≫ 

Iza hakerskog napada u kome je stradalo 150 zemalja i više od 300.000 kompjutera stoji - SEVERNA KOREJA?! (VIDEO)

Sajber virus se u ponedeljak širio sporije, a nije prijavljena nijedna veća havarija što se kompjuterskih podataka tiče

  • 5

Globalni sajber napad ugrozio je oko 150 zemalja i više od 300.000 kompjutera, izjavio je savetnik za unutrašnju bezbednost američkog predsednika Donalda Trampa, Tom Bosert, a bezbednosne kompanije saopštile su da postoje naznake o mogućoj povezanosti Severne Koreje sa globalnim sajber napadima.

Crne prognoze nakon sajber napada: Očekuje se još veći haos kad se sutra ljudi vrate na posao

U prvim preliminarnim zaključcima o poreklu masovnih hakerskih napada uz traženje otkupa, "Guglov" istraživač Nik Mehta objavio je kompjuterski kod koji je pokazao sličnosti između virusa "VonaKraj" i hakerske akcije iz 2014. godine koju su mnogi pripisali Pjongjangu, prenosi AFP.

Drugi eksperti su odmah reagovali na tu objavu kao na znak - mada ne definitivan - da Severna Koreja možda stoji iza najnovijeg sajber virusa.

Istraživači u bezbednosnoj kompaniji "Kasperski", sa sedištem u Rusiji, rekli su u ponedeljak da je to dosad najvažniji trag u vezi s poreklom virusa, koji bi, smatraju, mogao da bude "ključ za rešavanje misterije", ali da su potrebna dodatna istraživanja.

Oni objašnjavaju da sličnosti u kodu ukazuju na hakersku grupu koja nosi šifrovano ime Lazarus, a za koju se veruje da stoji iza hakovanja "Soni pikčersa" 2014. godine za šta je optuživana Severna Koreja. Grupa Lazarus se sumnjiči i za hakovanje centrale banke Bangladeša i drugih meta u globalnom finansijskom sistemu.

Kompanija "Intezer Labs" sa sedištem u Izraelu saglasna je sa pretpostavkom da je Severna Koreja povezana s virusom "VonaKraj" i to, kako kažu, ne samo zbog Lazarusa, a stim u vezi najavljuje nove informacije.

Još jedna bezbednosna kompanija, "Simantek", takođe je uočila sličnosti između virusa "VonaKraj" i metoda koje koristi grupa Lazarus, ali napominje da te sličnosit "za sada samo predstavljaju slabe veze". Moguće je i to da je kod koji je korišćen u programu "VonaKraj" samo prekopiran iz štetnog programa grupe Lazarusa, a da nema nikakvu direktnu vezu s tom grupom, navodi AP.

Inače, Tom Bonsert je u ponedeljak, na redovnoj konferenciji za novinare u Beloj kući, rekao da je manje od 70.000 dolara uplaćeno na ime otkupa koji su hakeri tražili posle globalnog sajber napada "VonaKraj" (WannaCry), prenosi Rojters. Bela kuća je saopštila da nema informacija o tome da li je nečija uplata rezultirala ponovnim omogućavanjem pristupa blokiranim kompjuterskim podacima.

Bosert je rekao i da nijedan američki vladin sistem nije pogođen ovim sajber napadom, prenosi AFP. Svetska pažnja je preusmerana na posledice labave sajber bezbednosti, dok eksperti upozoravaju da bi se mogle pojaviti nove verzije virusa.

Printskrin:  map.norsecorp.com/v1/ Printskrin:map.norsecorp.com/v1/

Sajber virus se u ponedeljak širio sporije, a nije prijavljena nijedna veća havarija što se kompjuterskih podataka tiče.

Do ponedeljka u 10 sati po griničkom vremenu registrovano je 213.000 zaraženih računara u 112 zemalja, pokazali su podaci češke bezbednosne kompanije "Aavast", što najnoviji sajber napad čini jednim od najvećih koordinisanih napada koji su pogodili kompjutere širom sveta.

Zemlje koje su najpogođenije ovim virusom su iste one koje su to bile i u petak - Rusija, Tajvan, Ukrajina i Indija, prema podacima "Avasta". Broj prijavljenih šteta je drstično opao u odnosu na petak, kada je više od 9.000 kompjutera bilo pogođeno svakog sata.

Kineska saobraćajna policija i škole prijavile su da su pogođene virusom koji je Aziju napao na početku nove radne nedelje, ali su napomenule da nije bilo većih problema. Vlasti u Evropi i SAD pažnju su usmerile na sprečavanje hakera da šire nove verzije virusa.

Foto: Pixabay.com Foto: Pixabay.com

Počinioci napada još nisu poznati, a Bosert je najveo da iako američki zvaničnici ne isključuju mogućnost da je reč o "državnoj akciji", izgleda da se radi o kriminalnom poduhvatu s obzirom na zahteve za otkup.

Početna suma za otkup bila je 300 dolara po kompjuteru, a tri dana kasnije, hakeri traže dvostruko više.

Što se tiče britanskog Nacionalnog zdravstvenog sistema, koji je pretrpeo najveću štetu prvog dana kada se sajber virus pojavio, većina pacijenata danas je regularno dobila zdravstvene usluge, a sve lokalne lekarske ordinacije su otvorene, rekla je britanska ministarka unutrašnjih posloa Amber Rad, prenosi Rojters. Britanska vlada je, u međuvremenu, negirala optužbe da je labava sajber bezbednost zdravstvenog sistema, koji finansira država, doprinela širenju sajber napada, navodi AP.

Daljinac baner

(Telegraf.rs/ Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Beloica

    16. maj 2017 | 08:43

    Pa to su oni i uradili jasna stvar

  • @ KiKi

    16. maj 2017 | 09:34

    Evo svi se slažu da je to uradila S Koreja E ali to ne važi za botove Oni imaju dežurnog krivca Zemlju koja svake godine srbiji pokloni 210 miliona dolara Ameri to su njihovi krivci U stvari oni mrze sve koji su uspeli Njihov najveći uspeh je mržnja A rada se boje

  • Stefan 123

    16. maj 2017 | 09:28

    A gde su Albanski hakeri da nisu ovi sa kosova I'm pomagali

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA