Lečenje bez plaćenih doprinosa: Po potvrdu svaka tri meseca

Problem lečenja trudnica i dece za koje se ne uplaćuje doprinos, još nije rešen. Krajem februara uz ovaj papir lečilo se 4.606 pacijenata iz ove kategorije

  • 1

Trudnice i deca do 18. godine za koje se ne uplaćuje zdravstveni doprinos, kod lekara, umesto sa zdravstvenom knjižicom, još idu sa tzv. PŽD potvrdom. Iako je u oktobru, kada im je omogućeno to pravo, najavljeno da su izmene Zakona o zdravstvenom osiguranju kojima bi trajno trebalo da se reši problem ovih kategorija stanovništva bez osiguranja u pripremi, dalje od toga se nije odmaklo.

Jedina predložena izmena ovog zakona, koja je ušla u skupštinsku proceduru, i o kojoj bi poslanici trebalo da se izjasne na prvom sledećem zasedanju najverovatnije već sledeće nedelje, tiče se povećanja naknade za trudničko bolovanje sa sadašnjih 65 na 100 odsto. A, deca i trudnice za koje se ne uplaćuje zdravstveni doprinos će, po svemu sudeći, i dalje na svaka tri meseca morati da staju u red pred šalterima RFZO, kako bi obnovili PŽD potvrdu.

Koliko trudnica i dece trenutno ima ove potvrde, pouzdano se ne zna. U RFZO kažu da je krajem februara potvrde imalo 4.606 trudnica i dece do 18 godina. To je, međutim, daleko ispod broja onih za koje se ne uplaćuje doprinos, pa se procenjuje da mnogi i ne traže potvrde.

- Veliki problem imamo u službi hitne pomoći, gde se svakodnevno zbrinjavaju i neosigurani pacijenti - kaže dr Maja Todorović, direktor Doma zdravlja Obrenovac.

- Često, posle ukazane hitne pomoći, moramo da ih transportujemo u bolnicu, a kako nemaju osiguranje, te usluge, posebno transporta, ne možemo ni da fakturišemo RFZO. Tako lečenje neosiguranih, iako im je Zakonom zagarantovano pravo na hitnu medicinsku pomoć, praktično pada na teret zdravstvenih ustanova.

Prema poslednjim podacima Poreske uprave, broj privrednih subjekata koji ne uplaćuju redovno poreze i doprinose, gotovo je prepolovljen. Od 55.000 nekadašnjih neredovnih platiša, zbog kojih je bez zdravstvenog osiguranja, prema procenama sindikata, bilo oko 90.000 ljudi, njih 33.000, od oktobra izmiruje tekuće obaveze, što je uslov za otpis starih dugova. 

- Osiguranici sa tzv. PŽD potvrdom imaju pravo na apsolutno isti obim zdravstvene zaštite, uključujući sve od pregleda, preko dijagnostike do terapije o trošku osiguranja, kao i svi koji imaju uredno overene zdravstvene knjižice - kaže Sanja Mirosavljević, portparol RFZO. -

Zdravstvene ustanove su dobile uputstvo da primaju i sve neosigurane pacijente koji su životno ugroženi, a pogotovo trudnice i decu, bez obzira da li imaju PŽD potvrdu i objašnjeno im je kako takve usluge treba da fakturišu.

(Telegraf.rs / Izvor: Večernje Novosti)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Petar

    23. april 2013 | 10:03

    Probajte da se deklarišete kao Romi. Oni, za razliku od drugih imaju besplatne knjižice, dok moja žena npr. uzima knjižicu od sestre kad treba kod lekara. U Beogradu, Srpkinja 21. vek radi u nekada veoma uspešnoj firmi. Sada se već može reći da volontira pošto plate odavno nema a ako sama da otkaz ne može ni na biro.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA