Ko je Glen Grivald - poznat kao Snoudenov glas

- Očekuje se još eksplozivnijih otkrića o špijunaži - poručio je novinar "Gardijana" i čovek za čije se ime vezuje Snouden i razotkrivanje programa za špijuniranje američke NSA

  • 0

Glen Grinvald, čovek za čije se ime vezuju "Gardijan" i Snouden, posrednik u razotkrivanju programa za špijuniranje američke NSA, svakodnevno je u žiži javnosti

I dok se Edvard Snouden već četiri nedelje skriva u tranzitnoj zoni moskovskog aerodroma Šerementjevo, Grinvald se nalazi u žiži javnosti, daje intervjue za svetske medije, držeći u neizvesnosti, iz časa u čas, 217.000 sledbenika na Tviteru, koji prate slučaj Snouden.

Dok bivši obaveštajac CIA još uvek čeka od Rusije odgovor za dobijanje azila, novinar "Gardijana" Grinvald je u četvrtak uveče u javnost izneo novu "bombu":

- Očekuje se još eksplozivnijih otkrića o špijunaži - poručuje novinar. Takođe, u toku je i rad na knjizi o ovoj temi.

Međutim, Rusi su bili jasni po pitanju azila u njihovoj zemlji, a uslov je: bez daljih otkrića koja bi mogla da štete Sjedinjenim Američkih Državama.

Ko je čovek koji je u javnosti poznat kao "Snoudenov glas"?

Glen Grinvald je rođen 1967. godine u Kvinsu u Njujorku, a odrastao je na Floridi. Sa sedamnaest godina se kandidovao za gradsko veće, međutim, bez uspeha. Studirao je pravo u Vašingtonu i Njujorku.

Na odmoru u Brazilu, javno deklarisani homeseksualac, upoznao je svog životnog partnera, i odlučuje da ostane u Riju.

Tada Grinvald počinje da piše blog ne temu nadzor građana od strane vlade i o praćenju i progonu novinara. Izdao je i četiri knjige s tom tematikom. U jednoj od knjiga optužuje američku vladu za kršenje prava na privatnost građana, pod izgovorom zaštite nacionalne bezbednosti.

Američki portal "Salon" kupio je njegov blog, posle čega Grinvald prelazi u britanski Gardijan, ali i dalje nastavlja da radi iz Rija, gde živi zajedno sa svojim partnerom i 11 pasa.

U junu ove godine dolazi do ključnog susreta Grinvalda i Snoudena u centru Hong Konga. Obojica su ulazila u isti hotel, držeći i jedan i drugi u rukama, rubikovu kocku, kao znak prepoznavanja. Kada je Snouden prepoznao u njemu čoveka od poverenja, poverio mu je tajna dokumenta. Grinvald se odmah bacio na posao, radeći po 18 sati dnevno, da bi potom iz Hong Konga objavio prvi članak.

Na hiljade poverljivih fajlova Grinvald nosi na prenosnom hard disku uvek uz sebe.

Međutim, kako sam kaže, ono što izbegava, jeste da govori sa Snoudenom o njegovim planovima za azil, da se i sam ne bi našao u nezgodnom položaju, pravno gledano.

(Telegraf.rs/ Izvor: B92)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA