Republika Srpska u panici od malarije: Pavle se vratio iz Indije i 15 godina ne može da daje krv

- Rekli su mi da 15 godina ne mogu davati krv, zbog rizika od malarije, iako sam uredno vakcinisan protiv ove bolesti i nikad nisam bolovao od nje - kaže Pavle kojem je objašnjeno da može postati davalac jedino ako uradi test krvi na antitela malarije i ako nalaz bude uredan

  • 1

Zbog rizika od malarije, Zavod za transfuziju Republike Srpkse uveo ograničenja rigoroznija nego u SAD ili Kanadi. Naime, dok su zbog letnje sezone zalihe krvi na minimumu, u službama za transfuziju odbijaju mlade i zdrave davaoce, ako su putovali u takozvana "malarična područja“.

SRBIJA JE RAJ ZA MALARIJU: Svetska zdravstvena organizacija našu zemlju označila POGODNOM ZA ŠIRENJE BOLESTI!

OTETA NAUČNICA KOJA JE PRONAŠLA LEK PROTIV MALARIJE: Drama u Amsterdamu noć uoči velike konferencije!

U takvoj situaciji našao se Pavle Koljančić (19), koji se vratio sa školovanja u Indiji.

- Rekli su mi da 15 godina ne mogu davati krv, zbog rizika od malarije, iako sam uredno vakcinisan protiv ove bolesti i nikad nisam bolovao od nje - kaže Pavle.

Objašnjeno mu je da može postati davalac jedino ako uradi test krvi na antitela malarije i ako nalaz bude uredan.

Ova pretraga se, međutim, ne radi nigde u BiH, a u Beogradu, gde je najjeftinija u regionu, košta oko 50 maraka (3.080 dinara). Uzorak se može dati i u nekoj od privatnih laboratorija u Banjaluci, koje krv šalju u Beograd, ali i ovde uslugu plaća pacijent.

Foto: Wikipedia/James D. Gathany

Iz Fonda zdravstvenog osiguranja RS poručuju da pacijent “može predati zahtev za refundaciju troškova”, koji će “razmotriti nadležne službe”, ne odgovarajući jasno na pitanje da li Fond snosi troškove.

Dr Jasmina Jovanić, šefica službe za prikupljanje krvi u Zavodu za transfuziju RS, objašnjava da se uzročnici malarije mogu "skrivati“ u telu zdravog prenosioca i do 15 godina, pa je oprez neophodan. Dodaje da za one koji su u rizičnim područjima živeli duže od šest meseci "zabrana“ darivanja krvi ne traje 15 godina, nego - do kraja života, sve dok ne urade pomenuti test.

Foto: Tanjug/Saša Petrović

- Tako je propisano u Vodiču Evropskog komiteta za transfuziju i mi se toga pridržavamo - kaže dr Jovanić.

Prema podacima koje je publikovao Hrvatski zavod za transfuziju, u drugim zapadnim zemljama, poput SAD i Kanade, zabrana darivanja krvi zbog rizika od malarije traje maksimalno tri godine.

Rigoroznim pravilima u RS, ipak nisu obuhvaćeni svi davaoci, jer za njih ni ne znaju. „Malarična područja“ obuhvataju više od pola sveta: srednji i daleki istok i južnu Aziju, uključujući Kinu i Indiju, te podasaharsku Afriku i Južnu Ameriku.

Foto: Telegraf

Duška Kudra (24) je nakon dužeg boravka u Argentini, po povratku u Banjaluku bez problema darovala krv.

- Niko mi nije ni spomenuo malariju, niti me bilo šta pitao. Popunila sam formular i na pitanje: „da li ste u poslednjih šest meseci boravili u inostranstvu“ odgovorila sa "ne“, jer je od mog povratka iz Argentine prošlo više od pola godine – kaže ona.

(Telegraf.rs / EuroBlic)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA