≫ 

Da li je raspad SFRJ počeo 1991. na Jugoviziji? Već tada je svako glasao za svog, samo jedna televizija (ne iz Srbije) nam je dala glas

Ljuta borba se vodila između predstavnika Radio televizije Beograd Bebi Dol sa pesmom "Brazil" i zagrebačkog predstavnika Daniela sa pesmom "Daj obuci levisice"

  • 13

Na ovogodišnjoj "Pesmi Evrovizije" grupa Sanja Ilić i Balkanika, predstavnik Srbije, plasirala se u finale 63. Pesme Evrovizije sa pesmom "Nova deca". Ipak, svaka nova Evrovizija budi neka lepa i neka ne tako lepa sećanja.

Saško (19) je prva žrtva raspada Jugoslavije: Mladog vojnika ubio je metak ispaljen na Đurđevdan u Splitu

Tek Evrovizija je, iako naglašeno depolitizovana oduvek bila i mesto političke borbe. I ne samo na globalnom takmičenju, već i na lokalnim izborima.

I kako se nekadašnja Jugoslavija po šavovima cepala od Udruženja književnika, preko fudbalskim stadiona, manifestaciju raspada doživela je i na izboru jugoslovenskog predstavnika za pesmu Evrovizije 1991. godine.

Ljuta borba se vodila između predstavnika Radio televizije Beograd Bebi Dol sa pesmom "Brazil" i zagrebačkog predstavnika Daniela sa pesmom "Daj obuci levisice".

Glasanje iz studija širom bivše države obilovalo je aluzijama na raspad države. Bila je to jedna od retkih situacija u kojima je Srbija imala korist od državnog koncepta osmišljenog Ustavom iz 1974. po kom su srpske pokrajine bile direktno predstavljene u saveznim organima.

Naime, i u JRT-u su direktno bili predstavljene televizije iz Prištine i Novog Sada, čime je srpski predstavnik dobio "dva glasa više". 

Nijedan predstavnik TV Beograd nije dobio glas iz neke od republika SFRJ, osim iz Crne Gore.

Na kraju, odlučilo je glasanje iz Podgorice, gde su članovi žirija na kašičicu davali glasove svima, taman toliko da prevagne beogradski predstavnik.

Jedan od članova žirija u Podgorici bio je i Aco Đukanović, brat Mila Đukanovića, u to vreme još uvek muzički producent. On je Danielu dao dva poena, a Bebi Dol 3 poena.

Pogledajte kako je teklo glasanje na Jugoviziji 1991:

(Telegraf.rs/Nedeljnik)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • СССС

    11. maj 2018 | 13:20

    Југославија се распала 1945. доласком комуниста. Да је дао Бог да се никад није формирала. Како је могла да опстане заједничка земља крвних непријатеља ? Ко је могао да помири кости у јамама са њиховим џелатима ?

  • Васкрсије

    11. maj 2018 | 11:59

    Нема више Југословије, само Срби ударили кукњаву из дана у дан. Опаметимо се више.

  • neko

    11. maj 2018 | 13:41

    Srbija ima daleku istoriju, tako da je postojanje takozvane veštačke Jugoslavije koju je nas kralj izdajica napravio da bih spasio Hrvate i Slovence, za Slovence mi nije zao, ok su narod, ali za Hrvate jeste...Kao i ulazak Srbije u Jugoslaviju posle 2 svetskog rata. Sa tom istom genocidnom državom koja je par godina ranije pod rukovodstvom sluge Hitlerovskog Pavelića poubijala tolike Srbe u Jasenovcu. Ne razumem da je Srbija dopustila da se ponovo ujedini... Sto se tiče naših muslimana, Makedonaca i ostalih to je bilo ok. Za raspad zadnje Jugoslavije je kriva Hrvatska koja je od početka sanjala o nezavisnosti i etnicki čistoj državi....Kao i za gradjanski rat koji je posle usledio...jer su dobili pomoć zapada, kome tampon zona tj. Jugoslavija granica između NATO i Varsavskog Pakta više nije trebala jer se raspao.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA