Hombah: Vučićeva vlada za poštovanje!

Bivši specijalni koordinator Pakta stabilnosti Jugoistočne Evrope smatra da bi Srbiji trebalo da uspe približavanje Zapadu bez provociranja sukoba s Rusijom i tu privilegiju je okarakterisao kao sposobnost predsednika Vlade

  • 18

Bivši specijalni koordinator Pakta stabilnosti Jugoistočne Evrope Bodo Hombah izjavio je da Vlada Srbije na čelu sa premijerom Aleksandrom Vučićem, za koga kaže da je pametan i ne ide ''glavom kroz zid'', uživa veliko poštovanje i da bi Srbiji trebalo da uspe da traži približavanje zapadu, bez provociranja sukoba sa Rusijom zbog toga.

- Srbija je učinila jedan enormni korak. Nova vlada nailazi na veliko poštovanje. Zemlja se odlučila za pravi put. Taj put ima i krivine i zaobilaznice. Postoje i sumnja i poverenje i oni koji pretiču i oni koji koče. Ali, zapravo je sami put već cilj - izjavio je Hombah Tanjugu, ocenjujući napredak Srbije u najvažnijim pitanjima na putu ka Evropi povodom 100 dana rada vlade premijera Vučića.

Ističući da evropska zajednica nije završena tekovina, već proces koji traje, te da ona nije posedovanje, već način života, Hombah je rekao da se ceo kontinent pokreće u jednoj epohi suživota u traženju odgovora na sadašnje i buduće izazove.

- Srbija je već danas deo tog projekta, takođe i pred formalnim članstvom. To čovek može jasno da oseti - rekao je Hombah, inače dobar poznavalac srpskih i prilika i neprilika, i čovek koji je, između ostalog, bio savezni nemački ministar za specijalne namene i šef kabineta bivšeg kancelara Gerharda Šredera (1998 -1999), a zatim i specijalni koordinator Pakta za stabilnost Jugoistočne Evrope (1999 - 2001).

Hombah je, pri tom, ukazao da su katastrofalne poplave, koje su pogodile Srbiju, svi shvatili sa užasom i saosećanjem i da ''pred takvim udarima sudbine blede teška nasleđa istorije''.

Ukazujući da se ta nasleđa istorije, međutim, ne smeju zaboraviti, Hombah je, istovremeno, upozorio da ona ne smeju ni stajati na putu budućnosti:

- Ja to nazivam 'sećanjem unapred - rekao je Hombah, poznat srpskoj javnosti i iz vremena kada je bio na čelu medijske grupe ''WAZ'' iz Esena.

On je dodao da svaka zemlja EU u vezi sa tim ima svoje zadatke. A kad je reč o zadacima i reformama u Srbiji, Hombah je rekao da tome ne vidi alternativu.

- Dugoročno gledano, ne vidim alternativu - rekao je Hombah i upozorio da "neće biti trajne stabilnosti na Balkanu bez jedne na unutrašnjem planu mirne i jedne jake Srbije".

Sam Hombah važi za prvoklasnog poznavaoca Balkana, medijskog majstora i uspešnog tvorca izbornih slogana i menadžera izbornih kampanja svojih socijaldemokrata, ali i inostranih političara. Objašnjavajući svoj stav da bez mirne i jake Srbije nema trajne stabilnosti na Balkanu, Hombah je rekao da, između ostalog, ''to znači razgradnju etničkih napetosti kroz federativne strukture'' i istakao '' da različitosti uvek predstavljaju bogatstvo''.

On je, takođe, pojasnio da to znači i imati politiku na koju se može s poverenjem osloniti i posle izbornog dana, demontirati korupciju i uključiti jake u opštu odgovornost.

- Mladoj generaciji su potrebni prohodni putevi obrazovanja i šanse za uspon. Tržišna privreda 'kanibalizuje' sama sebe ukoliko negira svoje socijalne komponente - rekao je Hombah.

Taj socijaldemokrata po političkom opredeljenju, pisac kolumni u diseldorfskom dnevniku ''Handelsblat'', član uprava fondacija i firmi i čovek za koga su nemački mediji pisali da zna da vuče konce iz senke kaže da je šef srpske vlade ''jedan pametan čovek, koji zna da odvaže "pro'' i ''kontra'' argumente' i dodao da to, takođe znači i recipročno izjednačenje i kompenzaciju različitih interesa sa susedima i izgradnju regionalnih trgovinskih struktura, sposobnih za funkcionisanje.

- I, u tom slučaju, takođe, važi da to nisu ''ekskluzivno'' srpski zadaci - rekao je Hombah i naveo da svaki član EU ima to na svojoj ''to-do'' listi zadataka. Kada je reč o sledećim izazovima za Srbiju u narednim mesecima, Hombah je izrazio nadu da ih nema previše.

- Nadam se da ih nema previše. A navešću jedan posebno interesantan. EU nema, naime, nikakav interes da uvozi konflikte na koje lično nema nikakav uticaj. Ona, međutim, ima jedan 'dramatični interes' za puteve rešenja akutnih napetosti na njenoj istočnoj granici. To rezultira delimično iz umišljenih strahova da je Evropa, moguće, propustila da preventivno smirujuće deluje'', rekao je Hombah. Navodeći da ''Srbija ima tradicionalne odnose sa Rusijom - Hombah je ocenio da bi Srbiji trebalo da ''pođe za rukom'' da ''traži približavanje zapadu, a da pri tom ne provocira sukob sa Rusijom''.

- Možda bi Srbija, dugoročno gledano, mogla da preuzme jednu balansirajuću funkciju 'mosta' i tako dokaže zastarelost lagerskog mišljenja. Mi ne živimo više u eri u kojoj se kaže da je 'neprijatelj mog neprijatelja moj prijatelj'. U Nemačkoj postoji poslovica da 'loši primeri kvare dobre običaje', a ja mislim da je i obrnuto moguće i da 'dobri primeri uništavaju loše običaje - istakao je Hombah.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Jagoda

    31. jul 2014 | 12:59

    Najveci korak koji je premijer preduzeo je postovanje Srbije u od strane evropske porodice.

  • reklamacija

    31. jul 2014 | 13:03

    Premijer vrlo dobro zna koji je put koji vodi ka ostvarenju ciljeva , a to je stabilna Srbija.

  • Turija

    31. jul 2014 | 13:00

    Kao i Bodo i mi znamo da je Vucic taj koji nas vodi na dobar put, put stabilne i mirne SRbije.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA