Vulin: Niko u Srbiji ne sme da bude gladan!

- Otvaranje narodne kuhinje govori o tome koliko je ekonomska kriza duboka - istakao je ministar za rad, zapošljavanje i socijalnu politiku povodom otvaranja narodne kuhinje u Nišu, napominjujući da Srbija jeste siromašna, "ali toliko siromašni nismo da bismo dozvolili da u njoj bude gladnih"

  • 18

Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin rekao je danas, povodom početka rada narodne kuhinje u Nišu, koja je otvorena nakon godinu dana pauze, da niko u Srbiji ne sme da upozna glad i da se socijalna davanja u narednom periodu neće smanjivati.

Vulin je rekao da niko ne može biti srećan kada se otvara narodna kuhinja, ali da to istovremeno govori o odgovornosti društva koje mora da brine o najugroženijima i najsiromašnijima.

- Otvaranje narodne kuhinje govori o tome koliko je ekonomska kriza duboka - istakao je ministar, napominjujući da Srbija jeste siromašna, "ali toliko siromašni nismo da bismo dozvolili da u njoj bude gladnih".

Vulin je kazao da je opredeljenje vlade da se izdvajanja za socijalno ugrožene u narednom periodu neće smanjivati i da se MInistarstvo finansija prema tim potrebama tako i odnosi.

- To je slučaj i u Nišu gde će gradske vlasti, takođe, sprovoditi takvu politiku -  dodao je on, napomenuvši da Niš dugo nije imao narodnu kuhinju i da je postojala potreba za tim.

Kuvanje toplih obroka u Nišu prekinuto je pre godinu dana, a Crveni krst je u dva navrata socijalno ugroženima delio prehrambene pakete. Ministar je objasnio da je grad sada, uz pomoć Crvenog krsta i Studentskog centra koji priprema obroke, obezbedio kontinuitet i izrazio očekivanje da se pauza u radu narodne kuhinje neće ponoviti.

Zamenik gradonačelnika Niša Ljubivoje Slavković rekao je da se očekuje da u tom gradu bude oko 2.200 korisnika narodne kuhinje i da će se obroci voziti kući i osobama koje su nepokretne.

On je napomenuo da je danas podeljeno nešto manje od 1.000 obroka i da je podela bonova još uvek u toku.

Predsednica UO Crvenog krsta Radica Nikolić rekla je da ta organizacija učestvuje u pripremanju obroka namirnicama iz donacija, a direktor Studentskog centar Rade Radojković da će distribucija obroka biti organizovana za sada na osam punktova u gradu, a prema potrebi da će broj punktova biti i povećan.

Za pripremu obroka mesečno će biti izdvajano od 5,5 do sedam miliona dinara, a Crveni krst u ceni obroka učestvuje namirnicama u obimu od 30 do 40 odsto.

Grad je planirao da iz budžeta izdvoji za narodnu kuhinju ove godine oko 70 miliona dinara, ali će rebalansom biti predviđeno da do kraja ove godine bude potrošeno oko 20 miliona dinara.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Vranjanac

    1. oktobar 2014 | 14:33

    Jedes u Narodnoj kuhinji,a platu dajes za poreze i racune,dobar predlog!

  • Ivan

    1. oktobar 2014 | 15:07

    Mozda nesme, ali silom prilika mora. Voli narod da gladuje ili pak da se hrani tricama i kucinama ako i za njih ima para. Minimalac 20000 a da se prehranis 50000 i vi nesto pricate

  • Ivko

    1. oktobar 2014 | 15:06

    Prosetaj se malo ulicama Beograda pa vidi. Dal su svi političari izgubili kontakt sa stvarnosti. Mada razumem ih sica od njihove plate im je jedva za normalan život

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA