VUČIĆ O MIGRANTSKOJ KRIZI: Srbija i njeni građani "evropskiji" su od samih Evropljana!

- Srbija i njeni građani "evropskiji" su od samih Evropljana po pitanju migrantske krize - izjavio je danas premijer Srbije Aleksandar Vučić i istakao da je naša zemlja spremna da preuzme svoj deo odgovornosti u okviru zajedničkog, sveobuhvatnog rešenja

  • 2

Premijer Srbije, Aleksandar Vučić, na Strateškom forumu u Bledu, na panelu "Novi globalni poredak: konfrontacija ili partnerstvo", kritikovao sporost sa kojom se Evropa suočila i reagovala na migrantsku krizu, te ukazao da se na takozvano sveobuhvatno rešenje čeka već šest meseci.

VUČIĆ: Srbija će primiti jedan broj migranata! Mi ne podižemo ograde!

- Srbija i njeni građani "evropskiji" su od samih Evropljana po pitanju migrantske krize - izjavio je danas premijer Srbije Aleksandar Vučić i istakao da je naša zemlja spremna da preuzme svoj deo odgovornosti u okviru zajedničkog, sveobuhvatnog rešenja.

On je primetio da je trenutno samo nekoliko zemalja regiona suočeno sa velikim problemom migracije, te da su to Grčka, Makedonija i Srbija.

- Suočeni smo sa zidovima. Istovremeno, mi smo prva zemlja koja registruje migrante. Oni ne bivaju registrovani u Grčkoj, a mi smo uspostavili prihvatni centar u Preševu i činomo sve da nahranimo izbeglice, a uspostavićemo i prihvatni centar u Beogradu, koji je na njihovom daljem putu - objasnio je Vučić.

On je naglasio da mi nismo navikli da se žalimo, kao što su to neke zemlje EU činile u vezi sa tim problemom.

Foto: Tanjug/Tanja Valič Foto: Tanjug/Tanja Valič

- Iako Srbija nije članica EU, a strateški joj je cilj članstvo, spremni smo da preuzmemo naš deo odgovornosti. Srbija nije podigla zidove i bodljikave žice. To bi bilo lako za nas, a vi u EU ste ćutali kada se zid podizao - kritikovao je Vučić.

Prema njegovim rečima, potrebno je da EU usvoji sveobuhvatno rešenje, a Srbija će preuzeti svoj deo odgovornosti.

Vučić je istakao da veruje da će EU usvojiti sveobuhvatno rešenje, ali je ukazao da se na to čeka već šest meseci.

Nakon što je čuo nemačku kancelarku Angelu Merkel i šefa austrijske diplomatije Sebastijana Kurca nedavno u Beču, on je, rekao je, uveren da će EU uskoro izaći sa tim rešenjem.

Foto: Tanjug/Tanja Valič Foto: Tanjug/Tanja Valič

Vučić smatra da je Evropi trebalo previše vremena da reaguje, podsećajući da je mnogo diskustovano o raznim krizama, kao što su sirijska, ukrajinska i druge, a da nijedan problem nije rešen.

- Mi smo za partnerstvo, i potrebno je više partnerstva, a ne manje - podvukao je srpski premijer ukazujući da neki deluju suviše egoistoično.

On je ukazao da Srbija, za razliku od suseda, nije nasilno delovala protiv izbeglica.

Istovremeno je podsetio da u Srbiji postoje "glupi ljudi", koji su hteli da organizuju skupove protiv izbeglica, a da to policija nije dozvolila.

- Veoma je demokratski da sačuvate svoju zemlju od ekstremista, fašista ili kojih god. Ne želimo da takve ljude vidimo u demokratskim društvima. Izbeglice dolaze na Balkan ne da nas ubiju, okupiraju ili bilo šta drugo, već da bi pobegli od rata - ukazao je on pravdajući odluku o zabrani demonstracija protiv izbeglica u Srbiji.

- Moramo preuzeti odgovornost u svoje ruke, a ne da činimo samo ono što se građanima sviđa. Ja ću tako, sviđalo se to nekom ili ne, za dva dana posetiti ponovo izbeglice u Srbiji, i za nedelju dana ponovo - poručio je on u vezi odgovornosti lidera, koji su, kao i on, izabrani da rade u korist zemlje.

Foto: Tanjug/Tanja Valič Foto: Tanjug/Tanja Valič

Za svoje izjave vezane za aktuelnu izbegličku krizu premijer Vučić je u više navrata dobio aplauz.

Vučić je izrazio nadu da će EU biti svesna da je bolje da se suoči sa konkretnim pitanjima, a tako i izazovima na zapadnom Balkanu.

On je ukazao da su veliki ratovi počinjali u regionu zapadnog Balkana, a ne u Ukrajini, koja je u fokusu, a za čije rešavanje nije optimista.

Vučić je ukazao da je Srbija započela prave ekonomske reforme koje daju rezultate, ali da je problem krhka regionalna stabilnost, zbog čega puno investiramo u pomirenje i ponovno uspostavljanje poverenja u regionu.

- Nadam se da ćemo biti u stanju da za par godina izgradimo stabilna partnerstva - naglasio je on.

Foto: Marko Todorović Foto: Marko Todorović

Vučić je rekao da je, kada je reč o mladim generacijama, pesimističan, jer su spremni da ponovo pokazuju svoje mišiće, jer se ne sećaju prošlog vremena Miloševića i ranijeg doba, zbog čega su Beograd i Tirana odlučile da osnuju kancelariju za mlade.

Njegova najveća briga je, kako je istakao, Bosna i Hercegovina.

- Sve što se dešava u BiH me više brine nego albansko-srpski odnosi - naglasio je Vučić učestvujući na panelu na kojem su govorili predsednik Slovenije Borut Pahor, predsednica Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović, premijer Luksemburga Gzavije Betel, kao i predstavnik generalnog sekretara UN Kristijan Fris Bah, generalni sekretar OEBS Lamberto Zanijer.

Od sada pratite Telegraf i na Vajberu!

(Telegraf.rs/Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • yug

    31. avgust 2015 | 20:18

    Evropa i Evropljani vrlo dobro znaju kakve su posledice od migranata,bez obzira koliko grubo zvucalo ali nadrljali smo,necemo se moci resiti njih ko zna koliko narednih godina a mozda i nikad

  • Velislav

    31. avgust 2015 | 20:00

    Baš sam ponosan.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA