SRBIMA JE NAJBLIŽA RUSIJA, ALI BI PRE ŽIVELI U EU I AMERICI! Evo šta kažu podaci najnovijeg istraživanja u Srbiji

Na pitanje ko su među srpskim političarima najbolji zastupnici evropskih ideja i vrednosti, skoro polovina ispitanika je odgovorila da je to Aleksandar Vučić, zatim Zorana Mihajlović, Boris Tadić, pa Bojan Pajtić

  • 56

Rejtinzi političkih stranaka u Srbiji su stabilni i nema većih promena u odnosu na prethodni period, pa tako Srpska napredna stranka ima podršku 51 odsto onih koji bi izašli na izbore, dok bi cenzus prešle i Socijalistička partija Srbije 8u koaliciji s PUPS i JS), Demokratska stranka i Srpska radikalna stranka, pokazalo je istraživanje Faktora plus.

SRPSKE PARTIJE OBJAVILE SVOJE SPONZORE: Evo ko je čovek koji je dao najviše NOVCA političkoj stranci!

Novembarsko istraživanje je pokazalo i da građani Rusiju doživljavaju kao državu koja je u političkom smislu najbliža Srbiji, ali da bi, ipak, pre živeli i radili u nekoj zemlji EU ili SAD, kao i da se ne osećaju ugroženo posle terorističkih napada u Parizu.

Da li će Srbi zbog ulaska u EU PRIZNATI NEZAVISNOST KOSOVA i kome najviše VERUJU?

Analitičar Dejan Vuk Stanković rekao je na konferenciji za novinare da SPS podržava 8,7 odsto građana, DS i dalje ima stabilnu podršku od 6,5 odsto, dok podrška SRS-u od 6,2 odsto pokazuje da posle povratka lidera Vojislava Šešelja iz Haga ta stranka sigurno prelazi cenzus. Zanimljivo je da rast rejtinga beleži i Partija udruženih penzionera Srbije (PUPS). Koalicioni partner SPS-a povećao je rejting sa 3,2 na 3,3% što bi, uz glasove Jedinstvene Srbije ovoj koalciji donelo zapažene rezultate na eventualnim izborima.

Realne izglede da pređu cenzus imale bi i dve koalicije - DSS i Dveri, kao i SDS i LDP.SDS

Foto: Tanjug/Dragan Stanković Foto: Tanjug/Dragan Stanković

Kad bi izbori u Srbiji bili održani u sledeću nedelju, na njih bi izašlo oko 51 odsto građana, rekao je Stanković i dodao da je čvrsto opredeljenih birača oko 35,5 odsto.

Političar sa najvećim poverenjem građana je Aleksandar Vučić, a slede Tomislav Nikolić, Ivica Dačić i Branko Ružić, rekao je Stanković, koji je dodao i da haotičnost političke i javne scene u Srbiji može da doprinese smanjenom niovu participacije građana u političkom životu.

Istraživanje je pokazalo da građani Srbije, oko 48 odsto, Rusiju percipiraju kao državu koja je u političkom smislu najbliža Srbiji, za razliku od SAD i EU.

Međutim, veći broj građana bi živeo i radio u zemljama EU i SAD, nego u Rusiji, jer zemlje zapada vide kao mesto u kojem postoje veće mogućnosti za bolji život i posao.

Hram Svetog Vasilija Blaženog na Crvenom trgu u Moskvi. Foto: Flickr/Ana Paula Hirama, Tanjug/AP/RIA Novosti Hram Svetog Vasilija Blaženog na Crvenom trgu u Moskvi. Foto: Flickr/Ana Paula Hirama, Tanjug/AP/RIA Novosti

Kad bi mogli da biraju stranu firmu u kojoj bi radili u Srbiji, najveći broj građana, njih 37 odsto, opredelilo bi se za nemačku kompaniju, slede kompanije iz SAD, Rusije, Japana, Velike Britanije...

Na pitanje ko su među srpskim političarima najbolji zastupnici evropskih ideja i vrednosti, skoro polovina ispitanika je odgovorila da je to Aleksandar Vučić, zatim Zorana Mihajlović, Boris Tadić, pa Bojan Pajtić.

Kad je reč o doprinosu razvoju dobrih odnosa sa Rusijom, građani i u tom slučaju vide Vučića kao najzaslužnijeg, potom predsednika Srbije Nikolića, lidera SPS i prvog potpredsednika vlade Dačića, dok 12 odsto ispitanika odgovara da je to Sanda Rašković Ivić.

Foto: AP/Tanjug Foto: AP/Tanjug

Građani Srbije se, pokazalo je istraživanje, posle terorističkih napada u Parizu ne osećaju ugroženije, jer ne smatraju da je Srbija primarna meta islamskih fundamentalista.

NAJTRAŽENIJI TERORISTA POBEGAO POLICIJI: Salah Abdeslam se vratio u Siriju?

Tako i na pitanje da li bi podržali veća budzetska izdvajanja za bezbednosne snage u cilju zaštite od terorista, 67 odsto odgovara sa ne, dok samo šest odsto ispitanika smatra da je to potrebno.

Istraživanje je rađeno metodom telefonske ankete, na 1.200 ispitanika u Srbiji, bez Kosova i Metohije, u periodu od 24. novembra do 30. novembra. Na konferenciji za novinare Faktora plus rečeno je i da će ta agencija ubuduće raditi istraživanja u državama u regionu.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Viktor

    1. decembar 2015 | 15:53

    Rusija je jako bitna Srbiji, ali moramo da saradjujemo sa svima samo takvim tempom Srbiji ce biti bolje.

  • Šćeka

    1. decembar 2015 | 15:43

    Biće ono što je najbolje za Srbiju, ono što naš narod bude želeo!

  • Moto251

    1. decembar 2015 | 16:30

    Ako se i prihvate ovi podaci kao relevantni, ipak je najteze voditi politiku Srbije. Srbija ce jos dugo biti u zizi interesovanja velikih sila na ovoj balkanskoj vetrometini. Zato mora da vodi izbalansiranu politiku, jer svako "priklanjanje" u apsolutnom pogledu, moze od nje da napravi zrtvu. Normalno da i vodjenje izbalansirane politike je vrlo tesko i pitanje je da li je moguce na duze staze. Ali treba mnogo mudrosti i znanja da bi Srbija isla napred. Svi mi imamo neka svoja misljenja i delimo cesto savete. Ali voditi Srbiju u ovoj situaciji je "Sizifov" posao. Vlada se dosta uspesno bori sa svim ovim izazovima. Njoj je potreban sirok "front" podrske na tom putu. Ako neko misli da mi imamo mnogo izbora, vara se. Verujem i zelim da uspeju u tome.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA