DALEKO JE EU: Srbija neće pre 2027. postati članica! Komšije bliže cilju

Jedna zemlja Balkana bi mogla pre Srbije da postane članica EU

  • 42

Zlatno doba proširenja Evropske unije je prošlost, a Srbija neće postati članica te unije pre 2027. godine, piše "Politiko". Taj sajt ocenjuje da su šanse za članstvo Srbije 80 odsto - ali ne pre pomenute godine.

Ako je današnja Hrvatska promoter evropskih vrednosti, ja te vrednosti neću deliti

Skot čestitao Vučiću na napretku Srbije

Među razlozima "za" članstvo u EU, evropsko izdanje sajta "Politiko" navodi da je Srbija najveća zemlja Balkana od svih koji pretenduju da postanu članice, a da bi, ukoliko se drži EU agende, svakako bila faktor stabilnosti u regionu i "dobar sused".

Evropska komisija je već pohvalila napredak Srbije u usklađivanju zakonodavstva sa evropskim standardima.

Kao razloge "protiv", sajt je naveo da u protekloj godini nije bilo napretka u borbi protiv korupcije.

Foto: Tanjug/AP Foto: Tanjug/AP

- Srbija će možda nastaviti da odbija priznavanje nezavisnosti Kosova, osim ukoliko joj bude ponuđeno članstvo u EU. To bi mogla da bude pametna taktika Srbije, ali nije u skladu sa duhom normi EU - ocenjuje "Politiko".

Prema pisanju ovog lista, iznenađujući prvi kandidat za članstvo mogla bi da bude Albanija, koja je već članica NATO i mahom "oslobođena problema jugoslovenskih ratova devedesetih", a mogla bi da postane članica dve godine pre Srbije, odnosno 2025. godine.

Kao prednost Albanije navedeno je da je ta zemlja pokazala sposobnost da uvede višepartijski sistem i sprovede reforme, kao i to što se distancirala od problema koje imaju ostale zemlje u regionu.

Foto: Wikipedia/Decius Foto: Wikipedia/Decius

Među manama je to što formalni pregovori još nisu počeli, a korupcija i organizovani kriminal predstavljaju ozbiljne probleme, kao i politizacija sudstva.

- Sve druge zemlje zapadnog Balkana imaju brojne komplikacije. Što se Makedonije tiče, EU članica Grčka odbija čak i da prizna njeno ime. Ukoliko bi EU dozvolila da Crna Gora i Kosovo uđu u odabrano društvo bez Srbije, to bi izazvalo značajnu nestabilnost u regionu. Bosna i Hercegovina je u najgorem položaju od svih, i mogla bi da usporava sve ostale države u slučaju da EU zahteva da zemlje Balkana pristupe uniji u formi bloka - piše "Politiko".

Printskrin: Google Maps Printskrin: Google Maps

U evropskom izdanju tog sajta piše i da se ni Crna Gora neće pridružiti EU pre 2027, dok je za BiH navedena ta godina, ali piše i "verovatno mnogo, mnogo kasnije".

Za Kosovo su šanse za članstvo 30 odsto, navodi list, ali se kao datum pridruživanja navodi 2027. godina. Kao prednost je navedeno to što je Kosovo već usvojilo evro kao zvaničnu valutu, i trudi se da uskladi rad institucija sa evropskim zakonima, a među manama je to što nezavisnost Kosova ne priznaje pet članica EU, kao i "duboko ukorenjena korupcija i politička polarizacija".

Za Makedoniju se ne očekuje da postane članica pre 2030. godine.

Taj list navodi i da, iako Velika Britanija pokušava da izađe iz EU, ima bar 10 zemalja koje žele to mesto, ali da u jeku jačanja nacionalnih politika, EU nema nameru da u svoje odabrano društvo uvrsti nove članice pre 2025. godine, a za neke, poput Turske, ne postoji ni promil šansi za uspeh.

Evropski komesar za proširenje EU Johanes Han nedavno je izjavio da "neće postavljati ograničenje brzine za ulazak u EU", insistirajući da napredak svake zemlje kandidata zavisi isključivo od nje same.

Foto: Milena Đorđević Foto: Milena Đorđević

Sa druge strane, direktorka "Prijatelja Evrope" Šada Islam ne krije pesimizam i navodi da treba da se prihvati činjenica da još mnogo godina neće biti proširenja EU, a da u periodu od 10 godina šest balkanskih zemalja možda ima šansu za clanstvo.

Nijedna država nije podnela zahtev i postala članica za manje od pet godina (Finska drži rekord). Za države članice bivšeg Varšavskog pakta i SFRJ taj proces je u proseku 10-15 godina.

Ne treba zaboraviti i države poput Islanda i Škotske. Ukoliko mala nordijska zemlja odluči da ponovo aplicira za EU, izbila bi u prvi red favorita. Isto važi i za Škotsku, koja će u slučaju Bregzita skoro sigurno želeti da postane samostalna članica EU, imajući u vidu da skoro 70 odsto građana to želi.

"Politiko" smatra i da je članstvo Ukrajine u EU, praktično nemoguće dok je na čelu Rusije Vladimir Putin.

- Imajući u vidu sve poteškoće kroz koje Ukrajina prolazi... ta opcija je za sada teško ostvariva. Pored toga, pridruživanje EU dok je na čelu Rusije Vladimir Putin bilo bi ravno samoubistvu - navodi sajt.

(Tanjug/Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Dagd

    16. decembar 2016 | 13:18

    A sta je tu - novo?... (Jos 2000 god.Vili Vimer ,nemacki ministar odbrane, je izjavio, da Srbija nikad, nece biti clanica EU.Ono sto se desava sa Srbijom, su geopoliticke igre.Po ko zna koji put, u svojoj istoriji,Srbja je u reskoj situaciji. Ali, kao sto rece Pasic:"Spasa nam nema,propasti - necemo".)...

  • Boki

    16. decembar 2016 | 12:54

    Ako odustanemo od EU treba da zacrtamo neke nase standarde koje mozemo postici, koji ne moraju biti u skladu sa evropskim, ali treba da budu od koristi i pimenjeni u praksi. Imam utisak da nasi politicari pokusavaju zvanicnicima EU zamazati oci nekim navodnim rezultatima koji veze nemaju sa realnoscu.

  • Лепомир

    16. decembar 2016 | 10:16

    Никад у еу, никад у нато.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA