≫ 

Srbi na Kosovu u strahu od novih nereda: KPS ne može da zaštiti pravoslavne svetinje

Celokupna atmosfera ostaje veoma napeta, naročito ovih dana i postoji veliki potencijal za nove nemire - naveo je vladika Teodosije

  • 14

Kosovska policija u slučaju ozbiljnih nereda ne može da obezbede adekvatnu zaštitu pravoslavnih svetinja na Kosovu i Metohiji, a sada u regionu postoji „veliki potencijal“ za nove nemire lokalnog albanskog stanovništva, izjavio je episkop raško-prizrenski i kosovsko-metohijski Teodosije. Sada u regionu postoji „veliki potencijal“ za nove nemire lokalnog albanskog stanovništva, rekao je vladika za Sputnjik.

Vučić se obratio novinarima povodom DRAMATIČNE situacije na Kosovu!

AMBASADORI KOD NIKOLIĆA: Hitan sastanak zbog situacije na Kosovu

- Sadašnja situacija je bolja za nas nego ranije, u smislu da više nema toliko napada i nasilja i da možemo slobodno da se krećemo, ali celokupna atmosfera ostaje veoma napeta, naročito ovih dana i postoji veliki potencijal za nove nemire - naveo je vladika Teodosije.

Printskrin: Tanjug Printskrin: Tanjug

On kaže da odnosi Albanaca i Srba „nisu isti u različitim delovima Kosova i Metohije“. Negde postoji relativna tolerancija, na primer u Prizrenu, ali u Đakovici, Dečanima i Klini je mnogo teža situacija, smatra vladika.

- Voleli bismo da ima više pozitivnih primera, međutim, gotovo je nemoguće čuti da je neko od kosovskih Albanaca javno rekao nešto pozitivno o našoj crkvi ili Srbima uopšte. U lokalnim novinama objavljuje se mnogo materijala u kom se otvoreno izaziva nacionalna netrpeljivost - istakao je vladika Teodosije.

- Do sada nismo imali ozbiljnih problema sa kosovskom policijom, mada smatramo da u slučaju velikih nemira ona neće moći da obezbedi adekvatnu zaštitu naših svetinja - dodao je on.

Foto: Tanjug/Dejan Simičević Foto: Tanjug/Dejan Simičević

On je precizirao da su direktni napadi na pravoslavne crkve na Kosovu danas ređi nego pre, sa izuzetkom Hrama Hrista Spasa u Prištini, gde se „proteklih godina stalno dešavaju razne provokacije i akti vandalizma“.

Prema podacima Eparhije raško-prizrenske, na teritoriji Kosova i Metohije danas ima 160 parohijskih crkava i 14 aktivnih manastira.

U martu 2004. godine kosovski Albanci izvršili su pogrom koji je doveo do masovnog raseljavanja Srba iz Pokrajine i uništavanja brojnih spomenika istorije i kulture.

(Telegraf.rs/Sputnjik)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Aca

    2. februar 2017 | 16:47

    Ma sad je prilika da srpska čizma stigne do Tirane ko bolje razmisli shvatiće da USA i EU polako ih napuštaju a rat je na Kosovo neizbežan kad tad bi će rata bolje mi dole sada nego naša deca ili unuci kasnije pa ta to rešimo za svagda.

  • Goran

    2. februar 2017 | 15:32

    Srbi ovo je poruka vama na Kosovu ne odgovarajte na prozivke, zaštitite decu i porodice i povlačite se jer je velika verovatnoća da je sve izrežirano.

  • Srbin

    2. februar 2017 | 17:24

    Svi mi mesto da spustimo loptu na zemlju mi sirimo mrznju od toga nema nista dokle svi sa kosova voze besna auta ja idem peske 99 godine izgubiosam zravlje na kosovu e sad neka oni brane kosovo meni nepada napamet.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA