ŠOK ANALIZA: Kosovo može u EU kao što je ušlo u UEFA

U papiru EPC se zaključuje da je "Kosovo ušlo u mnoge međunarodne organizacije, poput Svetske banke, Međunarodnog monetarnog fonda, FIFA ,a da nije bilo priznato kao država od svih njihovih članica"

  • 14

Briselski Centar za evropsku politiku (EPC) ocenjuje da bi Kosovo moglo da dobije status kandidata za članstvo u Evropskoj uniji, iako ne ispunjava uslov Unije da je država, i to po "modelu" kako je uspelo da se učlani u Uniju evropskih fudbalskih saveza (UEFA) i još neke organizacije.

KURTI NUDI NEPRIHVATLJIVO: Ovo je 9 tačaka za novi dijalog Beograda i Prištine

Tramp nema plan za Balkan, promena granica bi dovela do rata, a regionu preti još gora opasnost: Mračna prognoza iz Vašingtona

EPC, čije analize prate Evropska komisija i druge institucije EU, u "papiru za raspravu" navodi da je za Prištinu cilj dobijanja statusa kandidata za članstvo i ulazak u EU i dalje "na dugom štapu" .

Razlog je, dodaje se, prevashodno to što pet članica Unije na priznaje jednostrano proglašenu nezavisnost Prištine i što su na Kosovu takođe daleko od rezultata nužne evropske reforme za uvreženje vladavine zakona i delotvorne demokratije i tržišne privrede.

Foto: Tanjug/Kancelarija za KiM Foto: Tanjug/Kancelarija za KiM

Autori analize, medjutim, smatraju da je sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (SSP), iako ga je Priština potpisala s EU, a ne sa vladama članica EU, uz "zvezdicu" koja objašnjava da to ne zadire u pitanje statusa, ipak jedan most ka dobijanju statusa kandidata jer Kosovo sad iz fondova EU dobija "pomoć za proširivanje" namenjen potencijalnim kandidatima i kandatima za članstvo.

Otud je to "manje legalno, a više političko pitanje", smatraju visoki politički analitičar EPC Korina Stratulat i njeni saradnici Zefir Desu, student političkih nauka na univerzitetu u Lilu, kao i Albana Redža i Albana Merja iz Grupe za Legalna i političke studije u Prištini.

"Ipak", dodaju, "legalne odredbe SSP i odbijanje pet članica EU da priznaju nezavisnost Kosova ukazuju na to da je evropska perspektiva Kosova zasad nejasna, uz mnogobrojne prepreke na tom putu".

Foto: Tanjug/AP Foto: Tanjug/AP

Autori "papira za raspravu" EPC ne ulaze u međunarodno pravno pitanje statusa Kosova, već odlučnost pet članica EU da ne priznaju državnost Prištine svode na to da "onih pet koji ga ne priznaju mogu staviti veto na dalji put Kosova ka EU zbog svojih domaćih razloga".

Oni navode da "Kosovo, da bi se prevazišle te političke prepreke, mora upotrebiti diplomatske kanale, uključujući sredstva koja bi išla na to da kandidatski status ne podrazumeva državno priznanje".

Uz rezultate u sprovodjenju evropskih reformi bi se, kažu oni, "o pitanju državnosti moglo raspravljati u poznijoj fazi postupka uključivanja u članstvo EU, tokom pregovora".

Foto: pixabay.com Foto: pixabay.com

U "papiru za raspravu" se dodaje da je Evropska komisija u "studiji izvodljivosti" za sklapanje sporazuma o pridruživanju istakla da "Kosovo ima evropsku perspektivu" i da "odsustvo usaglašenog stava o statusu Kosova ne sprečava EU da se bitno angažuje s Kosovom".

Ključna prepreka nepriznavanja državnosti Kosova mogla bi biti "premošćena", dodaje se, iako član 49 temeljnog akta EU, Ugovora iz Lisabona, izričito naglašava da samo neka "evropska država koja poštuje i upražnjava vrednosti EU i odlučna je da ih unapređuje, može postati članica Evropske unije", a što moraju ratifikovati parlamenti članica EU i Evropski parlament i "jednoglasno usvojiti" Savet ministara EU.

Jer, kako dodaju autori analize, "nedavni prijem Kosova u UEFA može pomoći da se razjasni ko su politički igrači koji su nadležni za priznavanje Kosova".

Foto: Tanjug/Edib Tahirović Foto: Tanjug/Edib Tahirović

Odluka UEFA da primi u članstvo Kosovo jeste bila dovedena u pitanje jer njen statut kaže da se članstvo može dati samo fudbalskom savezu zemlje koju su Ujedinjene nacije priznale kao nezavisnu državu. Ali, ukazuju oni, "pravni čelnik UEFA Alasder Bel je rekao da doslovno čitanje te odrednice ne bi imalo smisla sa pravnog stanovišta i naveo da  UN nemaju nadležnost da priznaju države, već države priznaju države.

U papiru EPC se otud zaključuje da je "Kosovo ušlo u mnoge međunarodne organizacije, poput Svetske banke, Međunarodnog monetarnog fonda, FIFA ,a da nije bilo priznato kao država od svih njihovih članica".

To, kako se navodi, "nije imalo posledica po bilateralne odnose s državama članicama, niti podrazumevalo priznavanje (Kosova) kao države od članica tih organizacija, a pet država EU koje ne priznaju (Kosovo) su članice tih organizacija".

Takođe se ocenjuje da je Evropski savet, vođi EU, predočio da su "države članice te koje, saglasno svojoj nacionalnoj praksi i međunarodnom pravu, odlučuju o prirodi svojih odnosa s Kosovom" i zaključuje da "zato dobijanje statusa kandidata za članstvo ne bi značilo da članice EU priznaju Kosovo, jer to spada u nacionalnu nadležnost".

Daljinac baner

(Telegraf.rs/Beta)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Ex inferis

    28. jun 2017 | 15:41

    Kosovo ce uci u Eu pre Srbije Progurace ih Nemacka i Amerika na misice To je realnost

  • ☆☆☆

    28. jun 2017 | 15:51

    Haha može,može..samo da promene veru.Samo iz lože.Jednoj bogatoj Turskoj nisu dali.,Ponoviću ponovo..Tkzv država Kosovo,Bosna i Hercegovina,Makedonija,Turska i Albanija NIKADA neće ući u društvo evroskih naroda,a vi skapirajte zbog čega.Boj na Kosovu traje do danas..

  • Dobrica

    28. jun 2017 | 16:02

    Koji eu,sto pre ljudi zaboravite tu pricu,ceniti vise svoj rad iznanje,i ruske migove,bog da nas vidi,srbija jos uvek ima svoj kvalitet,svoju snagu,svoju dusu treba to prepoznatljivo nase sacuvati,ne bih sa sa tom tamo eu boranijom,na put bez povratka,sta nama fali,bolje sa manje para ziveti,verujte,eu je nista,zero!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA