Kritike s Kosova na Tačijev račun: "On ima cilj da ostvari sopstvene, a ne državne interese"

Tači u dijalogu ima cilj da ostvari sopstvene, a ne državne interese, kažu u DSK i navode da on nije predstavnik "jedinstva naroda, već samo stranačkog"

  • 1

Tači se još nije vratio u Prištinu iz Brisela, odakle je poručio da dijalog sa Beogradom ulazi u novu fazu, u pravcu normalizacije odnosa, a "kod kuće" je izložen ozbiljnim kritikama i zahtevima da mu se oduzme uloga učesnika u dijalogu.

Tači: Dijalog sa Beogradom je prioritetno pitanje

- Demokratski saveza Kosova sa zabrinutošću prati napore predsednika Kosova, Hašima Tačija, koje je nametnuo predsednik Srbije, Aleksandar Vučić, da bude deo dijaloga u Briselu - tvrde Demokratski savez Kosova (DSK) dosadašnjeg premijera Ise Mustafe.

Tači u dijalogu ima cilj da ostvari sopstvene, a ne državne interese, kažu u DSK i navode da on nije predstavnik "jedinstva naroda, već samo stranačkog".

DSK smatra da bi dijalog sa Beogradom, u kojem posreduje EU, uz nezamenjivo prisustvo Sjedinjenih Američkih Država, trebalo da vodi buduća vlada, a kandidat za premijera koalicije okupljenje oko te stranke Avdulah Hoti saopštio je da je pozvao sve kosovske političke stranke da se pridruže toj stranci u suprotstavljanju tome da Tači vodi briselske razgovore.

Hoti je najavio i novu platformu za dijalog Beograda i Prištine, prenosi portal KoS- Sev. U novoj platformi, kako se navodi, Hoti predviđa dinamičan dijalog, na čijem čelu bi bio on.

- U ovoj novoj platformi, dijalog će biti dinamičan, kompaktniji, sa kratkim rokovima, sa najvećom uključenošću naših partnera iz EU i SAD, stavljajući sve teme na pregovarački sto. Iznad svega, to će biti dijalog sa punom transparentnošću i uključenošću svih i uz odgovornost za svaku rundu razgovora - naveo je Hoti.

Printskrin: Youtube/Bota Sot Printskrin: Youtube/Bota Sot

Oglasio se tim povodom i nekadašnji predsednik Skupštine Kosova Jakup Krasnići iz redova stranke koalicionog partnera Demokratske partije Kosova - Inicijative za Kosovo.

On kaže da je za dijalog Beograda i Prištine potreban nacionalni konsenzus. Kranisići je saopštio da su "potrebni razgovori, koji ne proizvode konfliktne situacije, a da je upravo to viđeno proteklih godina".

Kao primere za takve situacije naveo je - slučaj, kako je istakao, "nacionalističkog voza", "zida preko mosta", sporazum o energetici i telekomunikacijama, sporazum o Zajednici srpskih opština"...

- Oni koji su stvorili ove nesporazume, a koji su proizveli stanje rata, ne mogu da prevaziđu sami sebe kako bi proizveli novu međudržavnu normalizaciju odnosa - navodi Krasnići.

Smatra da je pokušaj EU u tome uzaludan, kao i čekanje jer, kako kaže, Kosovu su potrebne "racionalne i odgovorne akcije".

I osnivač pokreta Samoopredeljenje i kandidt tog pokreta za premijera, Aljbin Kurti, izneo je ranije svoju platformu za dijalog Beograda i Prištine u devet tačka.

Daljinac baner

(Telegraf.rs/Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • zemljak

    3. jul 2017 | 23:52

    Ma nije on takav braco siptari on je fin decko koji vam zeli sve najbolje. Nemoj da ste na kraj srca.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA