NAJNOVIJA PROCENA NATO O STANJU NA BALKANU: Ovo su rizici koji ugrožavaju Srbiju i ostale zemlje regiona

Zadržaćemo fleksibilno prisustvo radi odvraćanja, i uvodićemo promene samo onda kada bezbednosna situacija to dozvoli, rekla je komandant združenih snaga NATO u Napulju, Mišel Hauard

  • 9

Komandant združenih snaga NATO u Napulju, Mišel Hauard, rekla je da je Alijansa potpuno svesna tenzija na Zapadnom Balkanu, ali i istakla ulogu KFOR-a u toj situaciji. Zadržaćemo fleksibilno prisustvo radi odvraćanja, i uvodićemo promene samo onda kada bezbednosna situacija to dozvoli, rekla je Hauard za European Western Balkans.

Vučić posle istorijskog susreta sa Pensom: Saglasili smo se da rešimo probleme koji nas muče 100 godina

Srbija je vojno neutralna, ali politički nije

- Mi smo poptuno svesni tenzija u regionu i oslanjamo se na procenu situacije na terenu u realnom vremenu od strane KFOR snaga na Kosovu i u njegovoj okolini. KFOR će nastaviti da pruža bezbednost i sigurno okruženje, kao i slobodu kretanja za sve. Zadržaćemo fleksibilno prisustvo radi odvraćanja, i uvodićemo promene samo onda kada bezbednosna situacija to dozvoli - rekla je Hauard.

Foto: Tanjug/Boki

Hauard, koja je inače bila prva žena afroamerikanka koja je komadovala brodom u mornarici SAD 1999. godine, rekla je da će NATO poštovati politiku vojne neutralnosti Srbije, te da sa Srbijom imaju odličan odnos i da su posvećeni podršci implementacije dogovora Beograda i Prištine.

- NATO u potpunosti poštuje politiku vojne neutralnosti Srbije. Na Srbiji je da odluči koju vrstu odnosa želi da ima sa Alijansom u budućnosti, a mi ćemo uvek poštovati vašu odluku - rekla je ona za EWB.

Foto: Tanjug/Ministarstvo odbrane/Goran Stanković

Na pitanje šta bi Srbija ili NATO trebalo da urade zbog činjenice da manje od deset odsto građana podržava članstvo Srbije u Alijansi, Hauardova odgovara da će poštovati izbore Vlade Srbije i njenih građana, jer je NATO, prema njenim rečima, pre svega zasnovan na demokratskim vrednostima i individualnim pravima.

- Međutim, pristupanjem Partnerstvu za mir Srbija je pokazala da je, u cilju održavanja stabilnog i sigurnog okruženja u Jugoistočnoj Evropi, NATO potreban u očuvanju uslova koji pospešuju napredak. Učešćem Srbije u tom programu možemo da obezbedimo potrebnu interoperabilnost koja je neophodna za učešće u EU i NATO misijama - navela je Hauard.

Foto: Tanjug/MINISTARSTVO ODBRANE - DARIMIR BANDA

Ona navodi i da NATO ima brojne partnere, koji su takođe neutralni po opredeljenju, poput Švedske, Finske, Austrije, Irske i Švajcarske, a koje su duboko uključene u aktivnosti u okviru Partnerstva za mir.

- Održavamo nekoliko vežbi godišnje sa Vojskom Srbije i spremni smo da i dalje razvijamo naše odnose -  rekla je Hauard.

Njeno mišljenje je da su NATO i Evropska unija komplementarne međunarodne organizacije, te da je članstvo u jednoj ili u obe dobra stvar.

Hauard je uverena da će NATO nastaviti da održava zdrave odnose sa Srbijom kroz Individualni akcioni plan partnerstva, i dodaje da NATO kancelarija u Beogradu ima ulogu u podršci sprovođenju tog plana.

Foto: Facebook/KFOR Multinational Battle Group-East

- KFOR nastavlja da podržava mirno, stabilno i multietničko Kosovo, uz pomoć negde oko pet hiljada vojnika koji su spremni da brzo odgovore na bilo koji bezbednosni izazov. NATO je posvećen podršci implementacije dogovora Beograda i Prištine i naša namera je da održimo trenutni broj vojnika u narednim mesecima - navela je Hauard.

Cilj je da se ide ka sve manjem i fleksibilnijem prisustvu KFOR-a, ali ta odluka će biti vođena razvojem situacije na terenu, rekla je u intervjuu.

Ocenivši da je KFOR ostvario odličnu saradnju sa Vojskom Srbije, Hauard podseća da KFOR i VS sarađuju duž administrativne linije na obezbeđivanju sigurnog okruženja, sa punim međusobnim poverenjem.

(Telelegraf.rs/EWB)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA