Brnabić: Radimo sve da zadržimo medicinsko osoblje, Klinički centar dobio je jednu od najmodernijih laboratorija u svetu (FOTO)

Brnabić je ukazala da su, i pored zabrane zapošljavanja u javnom sektoru, zapošljavane medicinske sestre i doktori, kao i da je smanjena administracija

  • 4

Klinički centar Srbije dobio je novu Centralnu laboratoriju u okviru Centra za medicinsku biohemiju, koji je danas posetila premijerka Ana Brnabić i poručila da je Srbija dobila jednu od pet najmodernijih laboratorija u svetu.

Premijerka je istakla da vlada nikad više nije ulagala u zdravstvene ustanove, ali da onda kada se to radi sa partnerima kao što je američka kompanija "Abot" koja je uložila u novi centar i laboratoriju, to ide mnogo bolje i brže.

Poručila je i da vlada ima viziju za reformu zdravstvenog sistema koja je jedna od najzahtevnijih, a na koju se čekalo više od 30 godina.

- Radimo na tri osnovna pravca menjanja zdravstvenog sistema, što je važno i za građane i za sve zaposlene. Najpre, to je izgradnja nove i rekonstrisanje postojeće infrastrukture koja je zastarela, poboljšanja uslova rada u zdravstvenom sistemu i uslova za lecenje građana koji su danas drugačiji, kao i povećanje plata i zapošljavanje novog i dodatnog kadra.

Vlada ima viziju za reformu zdravstvenog sistema koja je jedna od najzahtevnijih; Foto: Kancelarija za saradnju s medijima

Brnabić je ukazala da su, i pored zabrane zapošljavanja u javnom sektoru, zapošljavane medicinske sestre i doktori, kao i da je smanjena administracija.

Pohvalila je inicijativu Ministarstva zdravlja zahvaljujući kojoj je 100 najboljih diplomaca medicinskih fakulteta u Srbiji dobilo specijalizaciju i posao, poručivši da se ta vizija dobro implementirala u praksi.

- Kada se sledeći put vidimo, da započeno i rekonstrukciju celog Kliničkog centra - poručila je premijerka.

Novu laboratoriju pri KC posetio je i ministar zdravlja Zlatibor Lončar, koji je posebno zahvalio kompaniji američkoj "Abot", koja je ulozila milion i po evra u njenu opremu.

On je objasnio da postoje samo četiri laboratorije na takvom nivou, i to u Nemačkoj, Engleskoj, Belgiji i Izraelu.

- Laboratorija će značiti Kliničkom centru i građanima Srbije, pomoći će da zaposleni rade u uslovima koji su dovedeni do savršenstva - poručio je Lončar.

Vlada nikad više nije ulagala u zdravstvene ustanove; Foto: Kancelarija za saradnju s medijima

Ono što je, prema njegovim rečima, posebno važno jeste što sve manje laboratorije pri drugim ustanovama neće više morati da postoje.

- Imaćete ovu, centralnu laboratoriju koja će raditi 24 časa i opsluživaće ceo KC - objasnio je ministar.

- Ovo je nova dimenzija laboratorije, a svi znamo koliko je važno da se analize krvi urade na vreme - dodao je Lončar.

V.d. direktora KC Milika Ašanin poručio je da je ta ustanova dobila referentnu laboratoriju "kakve nema od Baltika pa do Izraela".

Ukazao je na mogućnosti nove laboratorije, a posebno mogućnost da se obradi 1.500 epruveta u jednom satu, a time uradi 5.000 analiza.

Laboratorija koja je radila 30 godina, rekao je Ašanin, bila je dotrajala, posebno njena oprema.

Klinički centar je, zajedno sa premijerkom i ministrom, posetio i ambasador SAD u Beogradu Kajl Skot, a Brnabić mu je zahvalila na pokazanom prijateljstvu.

"Ovo je nova dimenzija laboratorije, a svi znamo koliko je važno da se analize krvi urade na vreme"; Foto: Kancelarija za saradnju s medijima

RADIMO SVE DA ZADRŽIMO MEDICINSKO OSOBLJE

Predsednica Vlade Ana Brnabić izjavila je danas da se ubrzano radi na poboljšanju uslova za medicinsko osoblje, kroz povećanje plata, povoljšanje radnih uslova, ali i uvođenje platnih razreda, kako bi što manji broj zdravstvenih radnika odlazio iz Srbije.

Premijerka je poručila da su sva tri faktora važna i ukazala da je od uvođenja mera fiskalne konsolidacije 2014. godine, plate sada najviše povećane zaposlenima u zdravstvu i prosveti.

- To su prioriteti, a kroz uvođenje platnih razreda pokazaćemo da brinemo o zaposlenima - rekla je premijerka odgovarajući na pitanja novinara nakon obilaska nove Centralne laboratorije Centra za medicinsku biohemiju u KC Srbije.

Ukazala je na važnost uslova u kojima medicinsko osoblje radi, kao jedan od potencijalnih razloga njihovog odlaska iz zemlje i poručila da se nada da će, kada vide rekonstruisane ustanove, kao što je nova laboratorija, poželeti da ostanu da rade u svojoj zemlji.

- Plate su vazne, ali ulaganjem u tehnologiju zadržaćemo mlade stručnjake u zemlji - poručila je premijerka.

Plate su vazne, ali ulaganjem u tehnologiju zadržaćemo mlade stručnjake u zemlji; Foto: Kancelarija za saradnju s medijima

Ministar zdravlja Zlatibor Lončar rekao je da to ministarstvo radi sve za povećanje plata u zdravstvu i na zadržavanju medicinskog osoblja, ali da problem migracija nije problem sa kojim se suočava samo Srbija.

- U dogledno vreme nećemo moći da budemo konkurentni sa zemljama gde su plate veće, sa problemom migracija medicinskih radnika suočava se i EU, a mi smo pokrenuli inicijativu da najuspešnijim studentima medicinskih fakulteta u Srbiji damo šansu za specijalizaciju, posao i besplatne doktorske studije - kazao je ministar.

On je istakao da, i pored te inicijative, postoje redovni konkursi za zapošljavanje u zdravstvu.

- Nastavićemo da radimo, borićemo se za svakog zaposlenog u zdravstvu, kako bismo ispunili cilj da za dve, tri godine naše zdravstvo bude lider u regionu - poručio je Lončar.

Direktor KC Srbije Milika Ašanin rekao je da sve što čine Ministarstvo zdravlja i vlada predstavlja poteze koje vode ka zadržavanju mladih ljudi u Srbiji.

- Situacija u zdravstvu se menja, plate su bolje. Zaposleno je 23 najboljih mladih diplomaca u svim odeljenjima KC, a posebno u onim sa kadrovskim manjkom.

Pojedinačnih odlažaka, kaže, ima, ali ne u meri u kojoj se posao ugrožava.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Lule

    14. jun 2018 | 13:55

    Kad vam odu zanatlije, SSS sprema, NKV snaga, proizvodni radnici i seljaci koga ce vam leciti lekari? Ne moze se zaustaviti iseljavanje stimulisuci samo jednu politicare, lekare, policiju i vojsku oni su neprofitni, oni ne pune budzet. Svakom stanovniku Srbije treba obezbediti dobre uslove za rad i zivot podjednako. Do god bude bilo povlascenih nema nista od drzave.

  • Lule

    14. jun 2018 | 13:48

    Ako nastavi ovako iseljavanje svih struktura i zanimanja, koga ce onda to medicinsko osoblje da leci? Trebalo bi da nastojite da saustavite iseljavanje svih gradjana Srbije a ne samo da forsirate policiju, vojsku i medicinsko osoblje. Budzet pune proizvodni radnici i seljaci a svi ostali ga trose. Kada se budete brinuli o svakom stanovniku drzave Srbije mozda i uspete zadrzati

  • Мика

    14. jun 2018 | 13:50

    Господине премијеру повећајте плату па неће бити проблема.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA