500 dece nestalo je od početka godine: Opasnost najmlađima preti na ulici i društvenim mrežama

Ne možemo da držimo decu u staklenom zvonu, ali možemo da im kažemo da ne idu sami, da se ne vraćaju sami iz škole, kaže Jurić

  • 1

Pokušaj otmice devojčice u Žarkovu uznemirio je i roditelje i decu. Dok iz policije poručuju da rade na rešavanju tog slučaja, postavljaju se brojna pitanja. Neka od njih su i šta još može da se uradi kako bi se ovakvi slučajevi predupredili i šta moraju da znaju roditelji i deca?

Osnivač Fondacije "Tijana Jurić" Igor Jurić upozorava roditelje da moraju da razgovaraju sa svojom decom i prate njihove aktivnosti, a decu da se ne "taguju" na lokacijama na kojima se nalaze.Od početka ove godine, u Srbiji je nestalo blizu 500 dece, pokazuju podaci policije.

Radnica žarkovačke prodavnice tvrdi: Crni "audi" tamnih stakala vozio po kraju, nakon pokušaja otmice devojčice

Osnivač Fondacije "Tijana Jurić" Igor Jurić kaže da su otmice najređi slučajevi kada je reč o nestanku dece, ali da su takvi slučajevi i dalje alarmantni.

- Godišnje se dogodi jedan do dva pokušaja otmice i same otmice, ali imajući u vidu veliki broj nestanka dece taj broj je veliki - rekao je Jurić.

Govoreći o načinima na koji može doći do otmice, Jurić navodi da tu nema pravila.

Pre dve godine je na Fejsbuku kontaktiran jedan dečko zarad ucene, tu je bila Tijana kao potpuno slučajan uzorak – taj čovek je išao po Bajmoku i tražio žrtvu, zatim mala Maša koja je tipovana - precizirao je Jurić.

500 mališana nestalo od početka godine, Foto-ilustracija: Profimedia/Alamy

Ističe da policija za sada, nakon usvajanja "Tijaninog zakona" dobro radi svoj posao, ali i da roditelji moraju mnogo više da povedu računa o svojoj deci i da ih upozoravaju na moguće opasne situacije.

- Teško je, ne možemo da ih držimo u staklenom zvonu, ali možemo da im kažemo da ne idu sami, da se ne vraćaju sami iz škole. Možemo da smislimo lozinku – ukoliko neka nepoznata osoba traži nešto od njih, a u ime roditelja... Da mogu da pitaju za tu lozinku. Mora da nam se podigne svest, mi kao roditelji moramo više da razgovaramo sa decom, to je priča koja se stalno ponavlja - upozorava Jurić.

Kada je reč o aktivnostima na društvenim mrežama, roditeljima savetuje da kontrolišu kako se njihova deca ponašaju na internetu, a deci poručuje da se ne "taguju" na lokacijama na kojima se nalaze.

Jurić pokušava da ukaže na ovaj problem, Foto: Tanjug/Dragan Kujundžić

- Oni žele da tu budu viđeni. Ali, to je alarm ukoliko neko želi da ih otme, to je znak - ja sam ovde, dođi i uzmi me - objasnio je Jurić.

Inače, dok traje istraga o pokušaju otmice devojčice na putu od kuće do škole u beogradskom naselju Žarkovu, prijavljen je još jedan slučaj u Novom Sadu.

Naime, 12-godišnju devojčicu je sustigao nepoznati muškarac u automobilu, koji je od pojasa nadole bio go, i pokušao da je uhvati za ruku.

Kako je RTS-u rečeno u policiji, istraga je u toku, a uključen je i centar za socijalni rad.

(Telegraf.rs/RTS)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Mira

    7. oktobar 2018 | 21:13

    Kamenovanje i komadanje zivog skota i javno prenosenje pa da vidimo ko ce smeti da ucini bilo sta monstruozno!!!!!!?!??????!!!!!!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA