"Fajnenšel tajms": Pod Trampom, Amerika zaista izgleda kao opasna država

Nije jasno da li bilo koji zvaničnik SAD ima pravo da opozove naređenje predsednika ako ovaj odluči da krene putem nuklearnog sukoba

  • 3

Teza da su Sjedinjene Američke Države "pretnja po mir u svetu" godinama je bila temelj ruske i iranske propagande, a za one koji veruju u savez zemalja Zapada, bolno je priznanje da u tome sada ima istine, piše "Fajnenšel tajms", navodeći da, pod predsednikom Donaldom Trampom, Amerika zaista izgleda kao opasna država.

Amerikanci podržavaju Trampa da napadne Severnu Koreju, a ne znaju da je pronađu na karti (VIDEO)

Tokom protekle nedelje Tramp se upustio u "nuklearno balansiranje" sa Severnom Korejom, upućivao nejasne pretnje vojnom intervencijom u Venecueli i flertovao sa zagovornicima nadmoći bele rase u Americi, "nudeći sasvim suprotno od stabilnog, predvidljivog i pribranog liderstva koje američki saveznici traže od Vašingtona", navodi spoljnopolitički komentator lista Gideon Rakman.

Trampove pretnje da će se Severna Koreja suočiti sa "vatrom i besom" Amerike koja je poput zapete puške bile su naročito neodgovorne - čak i ako je u pitanju blef, takva pretnja dovodi u pitanje kredibilitet Vašingtona i donosi rizik od eskalacije krize sa strane režima Kim Džong Una, koji preti da će ispaliti projektile u područje blizu američkog ostrva Guam, navodi autor.

To što Trampova administracija flertuje sa idejom preventivnog vojnog udara na Severnu Koreju predstavlja još veći razlog za uznemirenost - ona smatra da ne postoji mogućnost odvraćanja severnokorejske nuklearne sile, dok su svi bivši američki predsednici, iz očiglednih razloga, odbacivali ideju o preventivnim udarima protiv država sa nuklearnim naoružanjem, piše Rakman.

Foto: Tanjug/AP

Međunarodnu krizu koju Tramp raspiruje sve je teže razdvojiti od problema na domaćem planu koji su ophrvali njegovu administraciju, a istraga bivšeg direktora Federalnog istražnog biroa (FBI) Roberta Milera o ruskom uplitanju u izbore u SAD sve je bliža uskom krugu ljudi oko predsednika, navodi autor.

Kongres je blokiran, Bela kuća predstavlja "vrtešku otpuštanja i spletki", a sada se i na ulicama odvija političko nasilje - zagovornici nadmoći bele rase i neonacisti napadaju, i čak ubijaju, demonstrante u Šarlotsvilu, dok predsednik daje nejasne i dvosmislene izjave sa igrališta za golf, napominje autor.

Opasnost leži u mogućem "spajanju" ovih kriza, što bi ratobornog Trampa dovelo u iskušenje da pokuša da iskoristi neki međunarodni konflikt da bi pobegao od poteškoća kod kuće, piše Rakman.

On navodi da je Sebastijan Gorka, kontroverzni savetnik u Beloj kući, ove nedelje upotrebio severnokorejsku krizu da bi izvršio pritisak na Trampove kritičare na domaćem planu da odstupe.

Foto: ThatMattWade via Foter.com / CC BY-SA

- Tokom kubanske raketne krize, mi smo stali iza Dž. F. Kenedija. Ovo je analogno kubanskoj raketnoj krizi - mi moramo da se ujedinimo - citira autor Gorkine reči, upozoravajući da bi takvo flertovanje sa idejom da bi pretnja ratom Amerikance mogla da okupi oko predsednika trebalo da bude zvono za uzbunu za bilo koga sa smislom za istoriju.

Vlade suočene sa krizom kod kuće često su sklonije avanturističkim potezima u inostranstvu, ističe autor.

On kao primer da se Nemačka odmah u početku uključila u Prvi svetski rat, jer je osećala "akutnu pretnju" od političkih neprijatelja u zemlji.

Bitka za Verdun tokom Prvog svetskog rata. Foto: Wikipedia

Kada je izbio rat, obraćajući se okupljenima na jednom skupu, ushićeni nemački car je rekao da više ne priznaje nikakve partije niti opredeljenja, "jer smo danas svi nemačka braća", navodi Rakman, povlačeći paralelu sa Gorkinim izjavama.

Takođe, veća je verovatnoća da će lideri koji na domaćem terenu trpe žestok pritisak početi da se ponašaju iracionalno, ističe Rakman.

Tokom afere "Votergejt", članovi kabineta tadašnjeg predsednika SAD Ričarda Niksona naložili su oružanim snagama da ih konsultuju pre nego što izvrše predsednikov nalog za pokretanje nuklearnog udara, podseća autor.

Na žalost, nije jasno da li bilo koji zvaničnik SAD ima pravo da opozove naređenje predsednika ako ovaj odluči da krene putem nuklearnog sukoba, napominje Rakman.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Željko zg

    15. avgust 2017 | 00:02

    Bilo bi ljepo gledati gradjanski rat u americi......oni koji su toliko ratova po svijetu posijali, sluzili se terorizmom, kriminalcima i lazima, bilo bi ljepo da i njih ruka bozje pravde povuce za uho

  • Gordan Skukan

    14. avgust 2017 | 22:07

    Amerika odavno nije imala tako dobrog predsednika kao sto je predsednik Trump .Njegov jedi ni problem je sto nije politicar .Demokrati na sve moguce nacine lazima sabotazama ometaju predsednika da radi svoj posao .Najveci problem u Americi je droga i crnacke i latinsko amercke kriminalne grupe .Najvise droge dolazi preko maksicke granice .Trumpov zid je idealno resenje za sprecavanje protoka ogromne kolicine droge ,a i ilegalnih kriminalaca .Ta navodna izmisljena istraga o uplitanju Rusa i pomaganju u izboru nema nikakve osnove i samo je pokusaj da se kvari predsednikova slika . Mora se ostro reagovat protiv diktatora kao sto je koreanac Cong .Nadam se da ce predsednik Trump uspeti u svom poslu an make Amerika great again .

  • Ečeverija brat od strica MOMOV!

    14. avgust 2017 | 22:46

    Samo naprijed Donalde! Meni je svejedno:)

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA