POGLEDAJTE PODVODNI GRAD: Japanci ispod okeana prave dom za 5.000 stanovnika! (FOTO) (VIDEO)

Veliki podvodni grad bio bi spiralnog oblika i sastavljen iz tri dela. U jednom delu će biti smeštene bašte za uzgajanje hrane, a u drugom će se nalaziti prostor za stanovanje i poslovanje, koji će moći da primi oko 5.000 ljudi

  • 10

Građevinska kompanija „Šimicu“ obelodanila je plan vredan 25 milijardi dolara, kojim bi se do 2030. godine konstruisao podvodni grad za 5.000 stanovnika. Osim prostora za život, pod vodom bi bila postavljena i istraživačka stanica, postrojenje za proizvodnju energije i hrane, čime bi naselje bilo prilično samodovoljno.

Žil Vern je pisao o morskim dubinama i nebeskim visinama. Iako se on smatra za sanjara, život pod morem i te kako bi mogao da postane realnost, posebno ako se uzmu u obzir nastojanja japanske kompanije „Šimicu“.

Foto: shimz.co.jp Foto: shimz.co.jp

Njihov plan je da do 2030. godine naprave naselje pod morem.

- Ovo je realan cilj, a ne san - istakao je za "Gardijan" Hideo Imamura, portparol kompanije.

Foto: shimz.co.jp Foto: shimz.co.jp

Veliki podvodni grad bio bi spiralnog oblika i sastavljen iz tri dela. Prvi segment bi se nalazio blizu površine, a činila bi ga sfera prečnika 500 metara, u kojoj bi bile smeštene bašte za uzgajanje hrane.

Drugi, srednji deo biće 15 kilometara dugačka spirala, u kojoj će se nalaziti prostor za stanovanje i poslovanje, koji će moći da primi oko 5.000 ljudi.

Foto: shimz.co.jp Foto: shimz.co.jp

Na kraju spirale, na oko tri do četiri hiljade metara dubine, biće izgrađen istraživački centar i postrojenje za proizvodnju metana iz ugljen-diokida, koristeći mikroorganizme zvane metanogene.

Postoji i ideja da se proizvodi električna energija koristeći temperaturne razlike u nivoima morske vode - koncept poznat kao okeanska termalna energetska konverzija.

Foto: shimz.co.jp Foto: shimz.co.jp

Okeanska spirala proizvodila bi pomoću hidrauličnog pritiska desalinizovanu vodu, a oko spirale bi takođe bile organizovane riblje farme.

- Okean nudi beskonačnu količinu mogućnosti i ovaj projekat će pomoći u njihovoj realizaciji - kažu iz japanske kompanije.

Foto: shimz.co.jp Foto: shimz.co.jp

Troškovi gradnje procenjuju se na 25 milijardi dolara, a faza gradnje se očekuje da će trajati oko pet godina.

Pogledajte video:

(Telegraf.rs / Izvor: huffingtonpost.com)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Više sa weba

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA